"rząd PiS-u i prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do strefy euro"

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
to chyba logiczne że nie wprowadzą, przecież suwerenność ponad wszystko to ich motyw przewodni
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Pytanie po co wprowadzać walutę Euro w Polsce jeśli stracimy możliwość sterowania kursem i uzależnimy swoją politykę monetarna od banku centralnego Unii Europejskiej.
Może Pan Kołodko naczytal się za dużo książek wydawanych przez masonerie ale nam w Polsce Euro nie jest potrzebne.
Na Słowacji wprowadzili ale już Czesi widząc co się dzieje się wycofali.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Po co nam Euro? Pewnie tak jak z brakiem granic: "bo nie trzeba w kantorze wymieniać"...
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Jakbyś codziennie musiał wymieniać a nie raz do roku to może by to był jakiś argument :)
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Wymieniam waluty ze dwa razy w tygodniu. Żaden problem, to tak z 15 sekund zajmuje.
 

Martinn

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2017
Posty
29
Punkty reakcji
2
Nie jestem za tym aby Polskę wprowadzić do strefy euro , nasza złotówka jak dotąd ma się dobrze i służy Polakom .
Godlo, Flaga Narodowa oraz waluta powinna zostać bez zmian .
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Bo oprócz tych wymian w kantorze które można zaliczyć do zalet wprowadzenia Euro to potem zaczyna się długa lista wad
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Ja to tylko tak piłem do tego, że dla zwykłego Kowalskiego korzyścią z UE jest to, że można podróżować. No ale jak widać takie proste przekazy działają wyśmienicie. Napisze się, że dzięki euro nie będzie trzeba korzystać z kantoru i od razu +15% poparcia (szczególnie tych co to do kantoru chodzą raz na rok).
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Załóżmy jednak że niebawem w kraju odbędzie się referendum: Czy przystąpić do strefy euro? Jak przekonać Kowalskiego aby ten głosował przeciw przystąpieniu? Przecież dla Kowalskiego bank centralny tu czy tam to bez różnicy a złote czy euro to takie same środki płatnicze teraz po prostu będzie zarabiał w euro. Jak go zniechęcić do przyjęcia euro?
 

martyna80

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2017
Posty
35
Punkty reakcji
4
Wiek
43
kszyrztofff napisał:
Czy przystąpić do strefy euro? Jak przekonać Kowalskiego aby ten głosował przeciw przystąpieniu? Przecież dla Kowalskiego bank centralny tu czy tam to bez różnicy a złote czy euro to takie same środki płatnicze teraz po prostu będzie zarabiał w euro. Jak go zniechęcić do przyjęcia euro?
Nie trzeba przekonywać, bo od dłuższego czasu niechęć Polaków do waluty euro rośnie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ta liczba ustabilizowała się na poziomie 2/3. Więc rozsądniejsze pytanie brzmiałoby: z czego te obawy wynikają?

3zuaqgtok9yx.jpg


http://wyborcza.pl/7,75398,21703900,nowy-sondaz-cbos-polacy-chca-unii-europejskiej-ale-nie-euro.html?disableRedirects=true
http://www.newsweek.pl/polska/sondaz-ponad-polowa-polakow-uwaza-ze-przyjecie-euro-bedzie-czyms-zlym,artykuly,388211,1.html
http://forsal.pl/artykuly/1006642,polacy-nie-chca-euro-zobacz-wyniki-najnowszego-sondazu.html

Dlatego zwolennikom euro należy zadać pytanie: jakim sposobem chcą odwrócić trend i przekonać Polaków do tego, że euro jest czymś cudownym i musimy je mieć?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Podam kilka flagowych przyczyn dla których nie należy przyjmować Euro i każdy człowiek który twierdzi a tym bardziej jeśli jest to (sic!) prof. ekonomii jest dla mnie ZEREM.

1. Przede wszystkim waluta euro jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich krajów które mają problemy z eksportem - zwłaszcza w stronę krajów takich jak Chiny.
Wtedy konkurować z silnymi gospodarkami jak Niemcy możemy m.in przez regulację kursu.
2. Wspólna waluta to przede wszystkim wspólne problemy...a jak wiemy ani Europa nie jest solidarna, ani kraje UE nie są lojalne w dyscyplinie finansowej (Grecja, Włochy, Hiszpania...). W tej sytuacji płacimy za drukowanie pieniędzy dla tych krajów.
3. Brak wpływu na politykę EBC, który dyscyplinuje kurs po to by był korzystny dla gospodarki niemieckiej, nie pozwalając rozwijać się krajom południa - było to obserwowane szczególnie w latach 2010-2014.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
danielr9 napisał:
Przede wszystkim waluta euro jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich krajów które mają problemy z eksportem - zwłaszcza w stronę krajów takich jak Chiny.
Myślę że akurat ten argument można obalić. W tym celu w kraju trzeba " wyhodować" konkurencje dla Nokii , Mercedesa czy Philipsa i jeszcze kilku innych potentatów. Ale gdy się je jednak 'wyhoduje" i gdy będą skuteczną dla w/w konkurencją to czy Polsce wtedy będzie potrzebne 'jakieś euro"?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Hodowla Mercedesa potrwa w Polsce że 150 lat co przez ten czas jeśli chodzi o politykę walutowa?
Skazać się na pożarcie?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jak czytam że ktoś chce wyhodować w Polsce konkurencję dla światowych koncernów to nie wiem czy śmiać się czy płakać nad naiwnością

z czym do ludzi ? wyhodować to możemy kurczaki
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
danielr9 napisał:
Hodowla Mercedesa potrwa w Polsce że 150 lat co przez ten czas jeśli chodzi o politykę walutowa?
Niech trwa i 200 ale niech się uda. Jeśli chodzi o politykę walutową to Sam sobie odpowiedziałeś! Po co mi euro jeśli mam konkurentów Mercedesa , Philipsa czy Nokii? Nie Zachód lepiej przejdzie na złotówki.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Jak można po bankructwie Grecji a później bankructwie Hiszpanii , Włoch i Portugalii
promować wprowadzenie Euro.
Prowadzenie tej waluty oznacza automatyczne bankructwo regionów przygranicznych
i bankructwo Pomorza i Górali.
Istnieją dzięki różnicą kursowym i to one powodu że istnieje tam handel.
Jest to ważne miejscowościach turystycznych.
Słowacja żyła z handlu.
Po prowadzeniu Euro nie opłacało już przyjeżdżać
Niemcom powodu nie opłacalności wymiany Euro
a Polakom i Rosjanom nie opłaca się przyjeżdżać bo wymiana
na Euro jest za droga.
To państwo zbankrutowało.
Państwa które prowadziły Euro spłacają długi Południa .
Ta waluta promuje oszustwo bo Grecja za oszustwa finansowe powinna zostać wyrzucona z tej organizacji.
Grecka gospodarka nie ma żadnego znaczenia dla Europy a pogrążyła ją w kryzysie .
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
jak czytam że ktoś chce wyhodować w Polsce konkurencję dla światowych koncernów to nie wiem czy śmiać się czy płakać nad naiwnością
Może i ja człowiek naiwny jestem ale skoro można było "wyhodować" Zelmera Pesę czy Wielton to można i konkurentów w/w tylko
dłużej to potrwa i wymaga większego zaangażowania. A ciągłe narzekanie to tutejsza cecha narodowa.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Niech Pan Kołodko przejedzie się na Słowacje i zobaczy cuda jakie Euro tam porobiło.
 

dominik5

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2015
Posty
63
Punkty reakcji
9
Najpierw pisowców trzeba odsunąć od władzy. Potem ratować co jeszcze jest do ratowania. Od pazdziernika 2015 ten kraj przeżywa najgorszy okres od obalenia komunizmu. Więc o czym tutaj dyskutować? Nikt nas do strefy nie wpusci jak dalej będziemy zyli w tak dziadowskim kraju pod kaczystowską banderą jak teraz. Dlatego perspektywa przyjęcia euro oddaliła się od nas o dobre pare a może parenaście lat. Smutne ale niestety prawdziwe.
 
Do góry