Zamachy na świecie - przekaz informacji przez media.

W

wiki9969

Guest
Wczoraj w Niemczech doszło do ataku w którym śmierć poniosło 10 osób (w tym zamachowiec). Media na całym świecie skupiły swoją uwagę na wydarzeniach z Monachium i na bieżąco komentowały to co się tam działo. Sama do północy oglądałam relację w telewizji. Dziś w programach informacyjnych trąbią o krwawym ataku szaleńca poświęcając temu mniej więcej połowę przeznaczonego czasu emisji.
Kilka godzin temu doszło do zamachu terrorystycznego w Kabulu w którym zginęło co najmniej 80 osób. Do zamachu przyznało się ISIS. Z ciekawości włączyłam Wiadomości, by sprawdzić czy coś o tym powiedzą. Powiedzieli... przekazując informację o zamachu w dwóch zdaniach. Podobnie było na TVN czy na Polsacie...
Wszyscy pamiętają zamachy z listopada ubiegłego roku. 13 listopada siedmiu zamachowców w Paryżu zabiło 130 osób. Tak jak po wczorajszym ataku, wszyscy mówili o zamachu. W końcu zginęli niewinni ludzie, ale nikt słowem nie wspomniał o ataku w Bejrucie (stolicy Libanu) w którym zginęło ponad 40 osób. Atak miał miejsce dzień przed paryskim zamachem. W obu przypadkach za zamachami stało ISIS.
Dlaczego media nie mówią o tym co dzieje się na terenach objętych konfliktami? Przecież tam też giną niewinni ludzie, Czy osoby spoza Europy lub Ameryki są gorsze? Czy ich życie jest mniej warte niż nasze? Smutne jest to, że w obecnych czasach istnieje podział na lepszych i gorszych, a media dalej w to brną. Ja niestety nie potrafię do tego przywyknąć. :(
 
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
2 118
Punkty reakcji
297
Wydaje mi się, że polskie media huczały o tych wydarzeniach z Francji i Niemiec ponieważ są blisko nas. :niepewny:
 

a3z4

Grandmaster
Dołączył
18 Lipiec 2008
Posty
1 605
Punkty reakcji
451
Miasto
Środek świata
Pincerka napisał:
Wydaje mi się, że polskie media huczały o tych wydarzeniach z Francji i Niemiec ponieważ są blisko nas. :niepewny:
To po pierwsze - a po drugie w Europie ostatnio panował spokój i zaczyna się to powoli zmieniać. Zamachy u nas nie są zbyt częste, w przeciwieństwie do terenów ogarniętych konfliktami.

A inna sprawa jest taka że informacje o zamachu Bejrucie były w polskich mediach.
 

dominik5

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2015
Posty
63
Punkty reakcji
9
A mnie sie wydaje że jesteśmy niezwykle egoistyczni i nieczuli na tragedie ludzkie w swiecie. Media to dobrze pielęgnują .
 
M

MacaN

Guest
Nieczuli? A co, chciałbyś słyszeć bez przerwy o kolejnych tragediach? Bo ja wolę słuchać o czymś innym. Zamachy w Europie dotykają nas bezpośrednio. Poza nią to norma. Im więcej będziesz o tym mówił, tym większą znieczulicę zaszczepisz w ludziach.Przesycisz ich tymi informacjami.
 

dominik5

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2015
Posty
63
Punkty reakcji
9
Myśle ze byłoby odwrotnie. Ten co zabił 9 osób w centrum handlowym działał w amoku i był szalencem z problemami. Zamachy dokonywane przez Daesz są zaplanowane i są częscią terroru z którym nasz świat musi walczyć. Możemy lepiej działać jak wiemy co tam sie dzieje.
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
MacaN napisał:
Im więcej będziesz o tym mówił, tym większą znieczulicę zaszczepisz w ludziach.Przesycisz ich tymi informacjami.
Tak, niemniej to nie jest powód dla którego mediach zachowują taką pozycję, jaką zachowują. Przykładowo, gdyby w Europie były zamachy co tydzień, media wciąż by to relacjonowały ryzykując owe przesycenie informacjami i ewentualną znieczulicę.


wiki9969 napisał:
Dlaczego media nie mówią o tym co dzieje się na terenach objętych konfliktami? Przecież tam też giną niewinni ludzie, Czy osoby spoza Europy lub Ameryki są gorsze?
Nie ma podziału na lepszych i gorszy. Wytłumaczenie tego jest bardzo prozaiczne. Zamachy w państwach arabskich, państwach afrykańskich, azjatyckich nie są zamachami na naszym podwórku, a zatem nie odpowiadamy za nie. Każdy region świata odpowiada za swoje własne bezpieczeństwo. Przynajmniej powinien o nie zadbać. A intensywność zainteresowania tym regionem ze strony świata, czy to mediów amerykańskich czy europejskich wyznacza kultura, wspólne wartości, rozwój itd. itd. Życie ludzkie ma tę samą wartość, dlatego nasza część świata stara się nieść pomoc również tym terenom, które są objęte konfliktami.


dominik5 napisał:
Ten co zabił 9 osób w centrum handlowym działał w amoku
Od roku planował atak w amoku :D
To był zwykły, zaplanowany zamach, a nie atak szału w amoku jak to starano się w niektórych mediach przedstawić. Warto nazywać rzeczy po imieniu :)

"Mal nommer les choses, c'est ajouter au malheur du monde" Albert Camus
(kto nie nazywa rzeczy po imieniu, ten przysparza światu jeszcze więcej nieszczęść)
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
To nie tak do końca prawda, że słyszymy informacje o zamachach tylko z "naszego" europejskiego podwórka. Dwa dni temu widziałem obszerną relację w wiadomościach, odnośnie zamachów w Bagdadzie. Oczywiście nie są to aż tak duże relacje jak z tego, co dzieje się w Europie, ale są. Dużo trudniej znaleźć informacje o tym co się dzieje na świecie w internecie, na różnych portalach informacyjnych. Tam jest tylko jeden temat- zamachy w Europie i nic więcej. Spójrzcie na 2-3 wiodące portale informacyjne w naszym kraju. Ciężko tam znaleźć informacje odnośnie tego co się dzieje w dalszych zakątkach świata, a nawet jeśli coś się pojawi, to jest to w takim miejscu, że mało kto to dostrzeże.



dominik5 napisał:
Ten co zabił 9 osób w centrum handlowym działał w amoku i był szalencem z problemami
Szaleńcem to on był na pewno, ale tacy ludzie nie działają w amoku. Oni to wszystko planują i potrafią latami czekać w uśpieniu i udawać normalnych obywateli, aż zaatakują.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
klasyczny psychopata, inteligentny dobry planista bez empatii i wrażliwości.
 

Bianka

Bywalec
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
440
Punkty reakcji
132
Miasto
Łódź
wiki9969 napisał:
Smutne jest to, że w obecnych czasach istnieje podział na lepszych i gorszych, a media dalej w to brną. Ja niestety nie potrafię do tego przywyknąć.
Przecież to jest proste :) Wszyscy żyjemy w różnych społeczeństwach. Tak samo jak wszyscy żyjemy w różnych rodzinach. Śmierć członka własnej rodziny opłakujemy bardziej niż śmierć członka obcej rodziny. Czy to oznacza, że członek tamtej rodziny jest gorszym człowiekiem, bo go nie opłakujemy? Myślę, że nie :)
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
media też mogą sterować sprawę w konkretnym kierunku

np ten Syryjczyk który zabił Polkę. Na początku prosty wniosek, wredny Islamista zabija niewinną kobietę

ale trochę się pokręciłem po temacie i fakty są takie:
- 46 letnia Polka pracowała w barze Kebab
- rozpoczął tam pracę kuzyn właścicieli 21 letni Syryjczyk
- chłopak ma dobrą opinię ale czasem jakby miał jakieś problemy z nadpobudliwością
- obydwoje zaczynają się spotykać przez kilka tygodni. Może mi ktoś wytłumaczyć co ma Polka w głowie że spotyka się chłopaczkiem muzułmaninem, który mógłby być jej synem ?
- prawdopodobnie chłopak dowiaduje się że kochanka jest w ciąży, i to od 4 miesięcy.
- ciekawe co sobie pomyślał ? próbuje go wrobić w dzieciaka ?

to tylko poszczególne układanki tej zagadki, tym jednak sytuacja ta nie polega na prostej zasadzie: Europejczyk ofiara, Muzułmanin terrorysta
Tym bardziej, że jak ten Romeo wyleciał z maczetą poza lokal to inny krewny właściciela lokalu wsiadł w samochód i polował na zabójcę, jak się tylko udało to uderzył samochodem w sprawcę i powalił tym samym na ziemię
muzułmanin zaatakował innego muzułmanina, za to że ten zabił Polkę
 

hajki86

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2012
Posty
65
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Miasto
Kraków / Warszawa
Bo poprawność polityczna zżera zachodni świat. Media są w większości lewicowe, więc nic dziwnego, że z Marksem jest im po drodze.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tak samo manipulują media lewicowe jak i prawicowe, przeciez to co wskazałem o zabójstwie Polki to właśnie manipulują media prawicowe w celu stworzenia jasnej wizji : zły muzułmanin - dobry europejczyk

może po prostu ideologia polega na tym że masz jasną wizję i wyrzucasz do kosza wszystko co nie pasuje do tej wizji a natura ludzka pokazuje fałsz równie ochoczo po lewej jak i prawej stronie
 

hajki86

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2012
Posty
65
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Miasto
Kraków / Warszawa
Zgadza się, że każda ideologia jest jak filtr, który przepuszcza tylko informacje pasujące do wcześniej przyjętego modelu. Jednak otwartym pozostaje pytanie, czy każdy światopogląd zniekształca w takim samym stopniu? Raczej nie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale to robią ludzie a nie wirtualne byty, a ludzie wszędzie są tacy sami, nie jest tak że po którejś stronie jakimś cudownym zrządzeniem losu przebywają te lepsze jednostki ludzie a po drugiej te gorsze
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
z tego co czytałem, to tą Polkę Syryjczyk nachodził cyklicznie, a ani razu, ona gdzieś z nim się nie wybrała, nawet szefa prosiła, żeby coś z nim zrobił

odnośnie zamachów, może zabrzmi to strasznie, ale będzie przybywać, (tak jak ofiar), pomyślcie raczej ilu zamachom udało się zapobiec, nawet w naszym kraju... u nas zapobiegać jest łatwiej, muzułmanie (a więc i muzułmańscy zamachowcy) bardzo się odróżniają (poza nielicznymi przypadkami) od mocno homogenicznego społeczeństwa
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ja z kolei wyczytałem, że pokazywali się razem

a co powiesz przyjacielu o tym ochroniarzu Afgańczyku, który podczas akcji tego strzelającego Irańczyka w centrum handlowym w Niemczech wyprowadził prawie 200 osób do piwnicy żeby nie wpadły na tego strzelającego szaleńca, sam powiedział że chciał uratować ludzi przed kimś kto hańbi Islam
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
miło, że się taki przypadek zdarzył, o wielu rzeczach nie mogę pisać, w każdym bądź razie napiszę tak: pewien muzułmanin przyczynił się do uratowania życia setek Polaków
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ależ przyjacielu muzułmanin ratujący chrześcijan przed innym muzułmaninem ? przecież to takie niezgodne z jednoznacznym przekazem medialnym :
przecież trwa wojna z Islamem
 
Do góry