Pojemniki na odzież PCK - dziwna sprawa

Mateusz1966

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
[SIZE=14pt] Mam wiele wątpliwości co do pojemników PCK na używaną odzież. Stoją także na moim osiedlu. To akcja „Zbieramy tekstylia”.[/SIZE]
[SIZE=14pt] Do rzeczy. PCK na swoim portalu przygotowało osobną podstronę dla tej inicjatywy. Jest ona prowadzona w 14 województwach. PCK stawia w różnych miejscach pojemniki na używaną odzież. Te pojemniki są odpowiednio oznaczone symbolami organizacji, są na nich numery kontaktowe. Gdy kontener jest pełny, zostaje opróżniony przez specjalistyczną firmę, z którą PCK podpisało umowę. Firma ta odzież segreguje, czyści i sprzedaje lub przetwarza. Pieniądze zaś przekazuje PCK. [/SIZE]
[SIZE=14pt] I tu pierwsze wątpliwości. Co to za firma? Dlaczego PCK nie podaje jej nazwy? Czy temu przedsiębiorstwu też na tym nie zależy? Dziwne. Ja chciałbym, by moją firmę postrzegano jako, tę która pomaga i bierze udział w różnych charytatywnych przedsięwzięciach.[/SIZE]
[SIZE=14pt] Ile pieniędzy z tej akcji dostaje Czerwony Krzyż? Jaki procent? Bo przecież przewóz odzieży, segregacja i dalsze procesy, to wszystko kosztuje niemałe pieniądze. Firma musi zapłacić pracownikom, pokryć koszty transportu, wykorzystania urządzeń etc, etc. To są poważne koszty. A przecież chyba nie dokłada do tego interesu, prawda?[/SIZE]
[SIZE=14pt] Sprawa następna. Żeby postawić taki pojemnik na używaną odzież, trzeba mieć zgodę właściciela ziemi i podpisać z nim umowę na dzierżawę. PCK zapewne takie umowy podpisuje. Czyli też płaci. Ile płaci? Za miesiąc za jeden pojemnik jego właściciel płaci zwyczajowo od 10 do 15 zł. Niby niewiele. Ale jeśli ma tych pojemników np. 2 tysiące, to koszt jest już poważny. [/SIZE]
[SIZE=14pt] Na stronie pck.pl/tekstylia/ jest mapa i są zaznaczone województwa, biorące udział w akcji. Trzy z nich nie mają danych o kontenerach, ale pozostałe podają ich liczbę i umiejscowienie. Policzyłem. PCK ma tych kontenerów minimum 6700. A to oznacza, że miesięczny koszt dzierżawy to minimum 67 tysięcy zł. Akcja robi się coraz droższa. Chyba, że PCK podpisał umowy na szczególnych warunkach i wydzierżawia miejsca za symboliczną złotówkę. A tak właśnie, za symboliczne złotówki, zapłaciła za pojemniki. Jeden taki kontener kosztuje 1500 – 2000 zł. I teraz pomnóżcie to przez 6700. Kto pozbył się pojemników za ok. 1 milion zł? Milion zł![/SIZE]
[SIZE=14pt] Chciałbym poznać odpowiedzi na te pytania, bo to przecież my, którzy wrzucamy odzież do pojemników, to my wspieramy tę akcję.[/SIZE]
 
K

kate2

Guest
Ja odzieży do pojemników nie wrzucam gdyż nawet się nie orientuję gdzie one stoją. Kiedyś na pewno było ich więcej, teraz trzeba by było ich szukać. Zwyczajnie daję ogłoszenie, że oddam ubrania albo fatyguję się sama do MOPS- u , co zrobiłam tamtego lata. Tak więc nie zastanawiam się zbytnio nad działalnością związaną z pojemnikami z PCK.
 

B_S_

Admin
Członek Załogi
Administrator
Moderator
Dołączył
14 Kwiecień 2015
Posty
112
Punkty reakcji
24
Miasto
łódzkie
Mój znajomy pracował kiedyś w prywatnej firmie, która zajmowała się handlem używaną odzieżą. Z tego co opowiadał był to bardzo dochodowy interes dla właściciela. A odzież wcale nie pochodziła z importu od naszych zachodnich sąsiadów, nietrudno się domyśleć skąd była :niepewny:
 

boneti

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2014
Posty
14
Punkty reakcji
0
kiedyś ogldałam jakiś program w tv że odziec ta trafia za granice do ciucholandów. ktoś na tym niezły interes robi . na żadne pck kasa nie trafia tak mi się wydaje
 

cherry_blossom

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
47
Punkty reakcji
0
ja z kolei słyszałam, że te ubrania z kontenerów niekoniecznie trafiają do potrzebujących, ale są mielone na recykling :(
 

Mateusz1966

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
No tutaj ewidentnie nie wiadomo, ile pieniędzy z tej akcji zostało przekazanych potrzebującym. Może podliczając, ile rowerów do rehabilitacji przekazała fundacja Eco-Textil za pośrednictwem PCK. Ale nie wiadomo, czy to właśnie te dwie akcje są powiązane - PCK ze swoją "Zbieramy odzież" zasila Wtórpol ze Skarżyska Kam., a ten poprzez swoją fundację Eco-Textil przekazuje PCK rowery. Być może tak to jest.

A być może nie. Jeśli PCK nie ujawni, jaka firma stoi za obsługą kontenerów, a jak napisałem wyżej, wcale to nie jest łatwa operacja, i jeśli nie ujawni, ile pieniędzy do tej pory przyniosło "Zbieramy tekstylia" oraz na jaki cel zostały wydane - w tym wypadku trzeba zadawać pytania, bo takie akcje MUSZĄ być jasne i przejrzyste. W końcu to MY w nich uczestniczymy i my wrzucamy odzież do pojemników.
 

Jankoo

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2015
Posty
63
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Ja słyszałem, że te ciuchy nie trafiają do potrzebujących tylko są sprzedawane firmom, które skupują właśnie odzież używaną i jeśli są dramatyczne to są przerabiane na np. ścierki a jak są ok to są do ciucholandów opychane a kasa z tego idzie na potrzebujących. Ale widzę, że ilu ludzi tyle opinii.
 

Mateusz1966

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Z tym bywa różnie. Część jest po prostu czyszczona i trafia do sklepów second hand. Inne faktycznie idą na przemiał. W tym wypadku idzie o coś innego - jest podejrzenie, że pod przykrywką PCK zarabia prywatna firma, a to jest co najmniej nieetyczne. A może nawet podpadać pod oszustko. Tym bardziej, że PCK nie informuje w ogóle o wynikach akcji.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
W Warszawie na moim osiedlu stał pojemnik z podrobionymi logami PCK. W rzeczywistości to był pojemnik jakiejś mafii ciuchlandowej. Niestety trzeba uważać.
 

cherry_blossom

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
47
Punkty reakcji
0
ostatnio zauważyłam, że kontenery są przejęte przez jakieś fundacje, a PCK nakleja ulotki, że będzie zbierał wystawione przed klatką worki z ciuchami, zabawkami itp.
 

Mateusz1966

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Obejrzyjcie ten krótki filmik. Czy u Was nie są to aby właśnie te kontenery? youtube.com/watch?v=fFe75fzOwDE
Można wspierać różnie akcje i organizacje, ale mamy prawo wiedzieć, jaki procent zysków z akcji idzie do PCK, a jaki zostaje zatrzymany w firmie, choćby na pokrycie kosztów obsługi. Bo tutaj tych danych nie ma i mamy prawo podejrzewać, że PCK dostaje grosze, a kokosy zbiera fundacja "Eco-Tekstil" czyli tak naprawdę "Wtórpol".
 

Mateusz1966

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
No to są jakieś konkrety. 700 tysięcy zł rocznie dostaje PCK z tej akcji. I żeby wszystko było jasne - bardzo dobrze, że dostaje i cieszę się z tego.

Pozostały pytania: jaki to jest procent ogólnych zysków z akcji, bo przecież za obsługę "Wtórpol" też coś bierze. Kto płaci za dzierżawę
terenu pod pojemniki, bo nie wiadomo, czy spółdzielnie, gminy i powiaty odstępują te kilka metrów kwadratowych za friko.
I jak wygląda status prawny przekazania kilku tysięcy pojemników, wartych gruby szmal, za 1 zł?

Aha, a wielkopolski i zachodniopomorski PCK nie biorą w tej akcji udziału. Co więcej, koszaliński sam sobie rzepkę skrobie. I całkiem fajnie.
 

sienna

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2017
Posty
28
Punkty reakcji
0
Różne rzeczy słyszałam na temat kontenerów PCK, a że nie chcę wyrzucać swoich ubrań, bo chcę, aby jeszcze komuś się przydały, znalazłam inne sposoby na pozbywanie się ich. Szperając w necie trafiłam na akcję Pomaganie przez ubranie, poczytałam a czym ona polega i uważam, że jest to pewny i bezpieczny sposób przekazywania ubrań, dzięki którym można realnie wspomóc osoby potrzebujące zrzeszone w fundacjach, które biorą udział w projekcie. Podoba mi się, że samodzielnie można wskazać konkretną fundację, do której ma trafić pomoc. Ubrań nie trzeba nigdzie zanosić, wystarczy na stronie zamówić kuriera, który przyjeżdża do domu i odbiera rzeczy bez pobierania za to opłaty od osoby przekazującej rzeczy. Według mnie to fajny i przejrzysty sposób na pozbycie się ciuchów i pomoc potrzebującym.
 

Tananek

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2015
Posty
72
Punkty reakcji
4
Też słyszałem, że te ubrania idą na przemiał, albo do lumpeksów. Ja oddaję do MOPSu.
 

NoCom

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2017
Posty
6
Punkty reakcji
0
Zawsze można oddać nie do kontenerów - ale na rzecz jakiejkolwiek organizacji - zwłaszcza przed zimą sporo ich się ogłasza, że potrzebują :)
 

ZarembaRadek

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2017
Posty
4
Punkty reakcji
0
Lepiej samodzielnie znaleźć potrzebujących i bezpośrednio oddać to, co nam zalega, niż w taki sposób. Te kontenery to raczej służą komuś, kto te rzeczy wywozi do ciucholandów w biedniejszych krajach. Kiedyś czytałem, że to idzie na wschód: Ukraina, Rumunia itd.
 
Do góry