Filozofia przeciw depresji

_marcin

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2016
Posty
32
Punkty reakcji
2
Medycyna i gimnastyka leczą ciało.
Lekarstwem dla chorej duszy jest tylko filozofia

Plutarch -- 50-125 N.E.
Grecki biograf i filozof
Czy filozofia pomaga wam w walce z depresją?
Jakie prace, nurty filozoficzne mogą być szczególnie pomocne dla chorej duszy?
 

kuzio

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2016
Posty
6
Punkty reakcji
1
Filozofia nie jest dla każdego pomocna w rozwiązywaniu bólów duszy. Ja na początku sięgałem po współczesną filozofię (Focault itd) ale swoją niszę znalazłem w nurtach psychoterapeutycznych, zwłaszcza Gestalt.
 

viola1308

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2015
Posty
199
Punkty reakcji
25
Myslę, że na depresję taką kliniczną pomagają tylko lekarstwa. Nie pomoże żadna filozofia czy zajęcia ruchowe. Mam kilka znajomych osób, które po latach zmagania sie z tą chorobą sięgnęły po leki. Można błyszczeć cytatami, ale jeśli mówimy o stanie chorobowym to tylko farmakologia.
 

dowojanek

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2016
Posty
24
Punkty reakcji
3
Mi pomaga Nietzsche - pokazuje, że cierpienie ma sens, że aby osiągnąć coś wielkiego - przekroczyć samego siebie, stać się uber-mensch - należy znać swoje położenie. Znać swoje słabości i to, czego zazdrościmy innym, aby skuteczni wyznaczyć drogę do tego celu. Czytajac go mozna jednak latwo popasc w nihilizm, stwierdzenie, ze nic na swiecie nie ma sensu a smierc jest nieunikniona. Nietzsche sam mial ten problem, chociaz mial zupelnie inne intencje - pokazac ludziom jak osiagac najwyzsze cele, jak byc bohaterem - popadl w dekadencje. To trudna droga.

Na pewno pomocna jest filozofia wschodu, czy z naszego podwórka - Platon. Po pierwsze cierpienie istnieje, po drugie da się go pozbyć i osiągnąć stan uniesienia - szczęście rozumiane jako brak cierpienia, wreszcie - każdy ma w sobie potencjał aby to osiągnąć. Medytacja, poznanie natury rzeczywistości, zrozumienie wszechobecnej pustki... To długa i pracochłonna droga, ale myślę, że warto.

Wreszcie najlepszy pocieszyciel - Jezus Chrystus. Pismo Święte uratowało wiele żyć
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Może nie tyle pozwala na wyjście z depresji, co na zrozumienie własnych procesów myślowych. Depresja to złożona choroba i jedną z jej przyczyn jest nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników. Najlepsze efekty daje farmakologia połączona z rzetelnymi sesjami terapeutycznymi.
Istnieje możliwość dotarcia do siebie na wiele sposobów i zależy to od stopnia wrażliwości. Melancholicy na przykład często widzą swoje odbicie w poezji, choć pokutuje opinia że jest ona niepraktyczna a nawet obciachowa. Filozofia z pewnością może tu być pomocna. Pamiętajmy jednak o mnogości szkół i poglądów, które dla laika będą wobec siebie sprzeczne. Moim zdaniem bardzo zdrowy jest buddyzm, ponieważ przykłada dużą wagę do powodów cierpienia.
 
Do góry