Niech będzie światłość

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
1) Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
(2) A ziemia była niekształtowna i próżna, i ciemność była nad przepaścią, a Duch Boży unaszał się nad wodami.
(3) I rzekł Bóg: Niech będzie światłość; i stała się światłość.
(4) I widział Bóg światłość, że była dobra; i uczynił Bóg rozdział między światłością i między ciemnością.
(5) I nazwał Bóg światłość dniem a ciemność nazwał nocą; i stał się wieczór, i stał się zaranek, dzień pierwszy.

Czym jest światło w powyższym fragmencie? Skąd się wzieło? Czy Światło było potrzebne i dlaczego?

Osobiście uważam, że światło to jest zbawieniem:
Pan jest światłością moją, i zbawieniem mojem, kogóż się bać będę? (Ks. Psalmów 27:1, Biblia Gdańska)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Mało rozsądny wniosek. Światło owo nie może być zbawieniem gdyż na początku zbawienie nie było nikomu potrzebne.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
A Adam i Ewe i ich dzieci?

Jeśli chodzi o Biblię, staram się nie podążać własnym rozumowanie ale raczej niech Biblia doprowadzi mnie do zrozumienia.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Skoro jest tak jak piszesz że nie własnym rozumieniem, to choć pomyśl o chronologii stwarzania i intencjach narratora który to spisał.
Odsyłam też do ciekawych moim zdaniem komentarzy rabinicznych. Choćby w wydaniach Tory dzięki Pardes Lauder
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Światło jest potrzebne by wprawić w życie holograficzną rzeczywistość :)
 
Do góry