Zespół jelita drażliwego-jak leczyć?

Aldona252

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Witam serdecznie
Chciałam rozwinąć temat Zespołu Jelita Drażliwego. Otóż bliska mi osoba od pewnego czasu boryka się dziwnymi objawami (odbijanie, lużny stolec, bulgotanie w brzuchu, wiatry). Po wizycie u lekarza rodzinnego został wysłany do gastrologa a potem na gastroskopię, która wykluczyła wrzody żołądka. Z badaniami ponownie udał się do gastro pani doktor stwierdziła ZJD (zespół jelita drażliwego).
Kolejnym etapem była wizyta u dietetyka w Warszawie i tutaj pani doktor ustanowiła specjalną dietę, która chwilowo pomogła i było całkiem całkiem ale moje pytanie brzmi czy tylko dietą można złagodzić objawy czy są nato przypadłość jakieś leki?
Czytałam też że ta przypadłość może mieć podłoże psychiczne? Czy ktoś zwas sie z tym boryka?
 
E

Elen

Guest
Sorrki, ale nieco sie znam. A na jakiej niby podstawie pani gastrolog stwierdzila "zespol jelita drazliwego"? Jesli tylko na podstawie gastroskopii, to jest chyba niepowazna. Badaniem jelit najbardziej odpowiednim jest Kolanoskopia. Nie ma innej metody. Poprzez gastroskopie mozna zbadac jedynie zoladek i zmiany na jego blonie sluzowej i przelyk ! Odbijanie sie moze swiadczyc o zaburzeniach sokow zoladkowych tzw nadkwasnosci albo niedomykaniu sie zwory zoladkowej ktora powoduje lekkie cofanie sie tresci jedzenia i przykre dolegliwosci. Wszystko to sie leczy. Na nadkwasnosc mozna przyjmowac rano przed jedzeniem takie leki jak -Controloc albo Famogast. Ale to po konsultacji z lekarzem. **** Jesli juz pytasz ZJD to owszem- psychika odgrywa role, nerwica moze powodowac pewne skutki psycho-somatyczne. Bierze sie leki regulujace perystaltyke jeslit, jest ich wiele. Ale jesli mam byc szczera, to ja na twoim miejscu sprawdzilabym pasozyty. Nalezy udac sie do lekarza rodzinnego i poprosic skierowanie na badania krwi w kierunku Lamblii i innych pasozytow jelitowych. Lepiej z krwi, bo badania kalu sa zawodne. Bardzo mi te twoje objawy pasuja na... obecnosc pasozytow. PS. We wszystkich przypadkach bierze sie odpowiednie leki plus dieta.
 

Aldona252

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Dziękuje za szybka odpowiedź.
Muszę się z tobą zgodzić odnośnie badania kolonoskopii bo właśnie ono powinno wykazać co jest nie tak w dolnych odcinkach trawiannych-mój partner prosił o to badanie swojego lekarza jak również gastrologa. Na odczepnego lekarz 1 kontaktu przepisał nolpazę i przez 2 mc było tak jakby lepiej-brak biegunek, ale nie mógł jeździć samochodem bo mu się w głowie kręciło. Zastanawialiśmy się również na wodą, która jest chlorowana? ale to nie to.
Od poniedziałku zmieniamy lekarza i od razu poprosimy o badania krwi na pasożyty...
 
E

Elen

Guest
Tak, kolanoskopie mozna wykonac prywatnie, czasem trzeba zaplacic i ze znieczuleniem koniecznie. A jesli chodzi o badania krwi to na- przeciwciala w kierunku Lamblia Gardia, to najczestszy powod takich sensacji jelitowych zwlaszcza w okresie wylegu, ktory wystepuje w czasie Pelni lub Nowiu Ksiezyca. I nie dajcie sie wpedzic w badania kalu bo malo kiedy ona sie w nim ujawnia. Lekarze niechetnie przepisuja skierowania, ale mozecie wykonac badania za pieniadze i bez proszenia. Wedlug nich lepiej truc pacjenta lekami nie wiedzac co mu dokladnie jest... a co tam.
 

kasiaala

Nowicjusz
Dołączył
17 Styczeń 2016
Posty
3
Punkty reakcji
0
Kiedyś miałam kolonoskopię ale dobrze że pod znieczuleniem równie ochydne badanie jak gastroskopia. Dużo pokazuje jest bardziej obrazowe. Czasami zła i nieodpowiednia dieta powoduje zniszczenia w przewodzie pokarmowym i tak jak napisała powyżej koleżanka możemy mieć gości w postaci pasożytów i nie wiadomo skąd sie one biorą. (wielką zagadką są np. bakterie HELICOBACTER PYLORI)
Współczuję dolegliwości i zdrowia życzę.
 

Aldona252

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Mój chłopak był u lekarza, prosił o skierowanie na badanie krwi w kierunku lamdii-oczywiście nie dostał. Natomiast dostał skierowanie na kolonoskopię i receptę na tabletkę Zentel 400mg. Dzisiaj mija 3 dzień jak ja wziął i pojawiły się sensacje w postaci hmm glizdeczek i ciemnych podłużny kropek trochę podobnych do ziaren które widzimy na truskawkach. Pani w aptece powiedziała aby tą kuracje powtórzyć za 2 tyg. Żeby wytruc cysty oby to pomogło. Podobno można się wspierać pestki dyni...?
 

julka05

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2015
Posty
18
Punkty reakcji
1
[SIZE=11pt]Niestety coraz więcej osób choruje na zespół drażliwego jelita. Sama w swoich znajomych mam kilka osób zmagających się z dolegliwościami tej choroby. Do głównych objawów należy ból brzucha oraz zmianami rytmu wypróżnień (biegunka i/lub zaparcie. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Trzeba poznać swój organizm i zaobserwować jak reaguje na konkretne produkty. W zasadzie nie ma żadnej konkretnej diety. Ograniczenia mogą wynikać wyłącznie ze złej tolerancji niektórych pokarmów, np. mleka, warzyw czy owoców. Osoby chore mające wzdęcia powinny wykluczyć z jadłospisu słodycze, pokarmy wzdymające i napoje gazowane.[/SIZE]
 

Aldona252

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2016
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wspomniana tabletka nic nie pomogła-czekamy na kolonoskopię
 

cherry_blossom

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
47
Punkty reakcji
0
julka05 napisał:
[SIZE=11pt]Niestety coraz więcej osób choruje na zespół drażliwego jelita. Sama w swoich znajomych mam kilka osób zmagających się z dolegliwościami tej choroby. Do głównych objawów należy ból brzucha oraz zmianami rytmu wypróżnień (biegunka i/lub zaparcie. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Trzeba poznać swój organizm i zaobserwować jak reaguje na konkretne produkty. W zasadzie nie ma żadnej konkretnej diety. Ograniczenia mogą wynikać wyłącznie ze złej tolerancji niektórych pokarmów, np. mleka, warzyw czy owoców. Osoby chore mające wzdęcia powinny wykluczyć z jadłospisu słodycze, pokarmy wzdymające i napoje gazowane.[/SIZE]
też uważam, że powinno się spróbować wykluczyć pewne produkty z diety i zobaczyć, czy jest jakaś różnica.... Też miałam podobne objawy, które zniknęły, jak odstawiłam mleko, sery i mięso. Można też starać się jeść więcej błonnika i popijać go dużą ilością wody. Co do owoców, to krążą opinie, że nie powinno się jeść surowych owoców po gotowanym jedzeniu, np. po obiedzie.
 
Do góry