Jaka rozdzielczość strony WWW jest najlepsza - 2016

Barton

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2007
Posty
1 428
Punkty reakcji
1
Wiek
40
real_web.jpg





Witam.

Po dłuższej przerwie postanowiłem odświeżyć nieco mojego bloga - Made In 3W od którego wszystko zaczęło się.

Jednym z najpopularniejszych wpisów jak dotąd jest wpis pt.: "Jaka rozdzielczość strony jest najlepsza (dla grafiki)". Wpis ten powstał początkiem 2009 roku, a więc niemal 7 lat temu i zdezaktualizował się mocno!

Jaka jest najpopularniejsza rozdzielczość stron WWW w 2016 roku.

Jeżeli czytaliście mój powyższy wpis, to wiecie, że zalecałem tworzyć strony w oparciu o opływanie (z jęz. ang. liquid / fluid). Przyczyną takiego stanu faktycznego było to, iż w owym czasie większość stron WWW wyświetlana była w rozdzielczości 1024 x 768 px. Od tamtego czasu Internet przeszedł rewolucję. Dziś najpopularniejszą rozdzielczością w sieci jest 1366 x 768 px i wynika głównie z rozwoju technologii High Definition (HD) a wraz z nią ekranów panoramicznych (16:9).

Ekrany panoramiczne wyparły wyświetlacze o przekroju 4:3, ale to nie wszystko. Wielkie zmiany dopiero nadchodzą.

Urządzenia mobilne.

Silnik totalnej rewolucji w technologiach tworzenia stron internetowych stanowią strony mobilne. Jak podaje serwis ranking.pl - drugą najpopularniejszą rozdzielczością w której wyświetlane były strony internetowe było FULL HD 1920 x 1080 px a trzecią 360 x 640 px. Oznacza to, że już niemal 1/10 stron WWW jest wyświetlana na urządzeniach mobilnych w trybie, gdzie wysokość > szerokość! To totalnie wywróciło sposób, w jaki tworzy się nowoczesne witryny internetowe. Co ciekawe trend ten wzrasta jednostajnie i gdy w II kwartale 2015 roku takie wyświetlania były na granicy błędu statystycznego tak rok później stanowią one już niemal 10%. Jeśli trend utrzyma się to w roku 2017 strony wyświetlane za pomocą urządzeń mobilnych będą stanowić 1/5 rynku.


Podsumowanie.
Na koniec artykułu zapewne nasuwa się pytanie: "Jak więc tworzyć strony WWW w 2016 roku?". Odpowiedź jest jedna: mobile first responsive web design. Co to oznacza? Po pierwsze tworzenie stron w 2016 roku należy rozpocząć od stworzenia strony mobilnej a po drugie należy trzymać się reguł ukutych pod terminem rwd. Przyznam szczerze, że dopiero uczę się tego stylu. Na koniec dodam jeszcze, że przepaść pomiędzy samą rozdzielczością to nie wszystko - liczy się też przekątna ekranu wyrażona w calach. Obecna technologia jest tak szybka, że trudno za nią nadążyć, a ja jako autor tego wpisu posiadam smartfon 4.5'' i 540x960 px', tablet 7.0'' i 1024 x 600 px, monitor 15'' i 1280 x 1024 px oraz monitor 23'' 1920 x 1080 px obracany wertykalnie. Jednym słowem: apokalipsa.

Pozdrawiam.

źródło: http://madein3w.blogspot.com/2016/01/jaka-rozdzielczosc-strony-www-jest.html

Notka prawna dla moderacji: Jestem autorem wpisu / bloga i posiadam pełnię praw do jego opublikowania na łamach serwisu www.forumowisko.pl
 
A

alfabeta11

Guest
Dlatego też w tej chwili dużą rolę odgrywają frameworki typu Bootstrap. Miałem potrzebę tworzyć kilka rzeczy w obecnych czasach i tak naprawdę nie przejmowałem się za bardzo rozdzielczością. Na moje potrzeby wystarczyły responsywne możliwości ww. Bootstrapa. Chociaż i tam można fajnie opisać jak to ma wyglądać na mobile, a jak na większych przekątnych.

A co do samych rozdzielczości to fakt, jest teraz tego masa i trzeba to wszystko jakoś ogarnąć, bo minęły czasy, gdzie ludzie głównie przez komputer łączyli się z siecią. Teraz telewizory robią to samo, a pewnie niedługo trzeba będzie uwzględniać specyficzne rozdzielczości, żeby na lodówce też się to normalnie wyświetlało...
 
Do góry