Zajady

fiska

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2015
Posty
122
Punkty reakcji
3
A może ktoś ma pomysł jak wyleczyć nawracające zajady? Znajoma babcia powiedziała, żeby dać kapusty kiszonej z beczki, ale młoda tego nie ruszy....
 
E

Elen

Guest
Tzw "zajady" sa wynikiem braku witamin z grupy B, radze zaczac brac jakis kompleks witaminowy raz dziennie. To wzmocni caly organizm.

Masz tu obszerniej opisane:

Przyczyny zajadów
1. Infekcja grzybicza lub bakteryjna

Wilgotne i ciepłe kąciki ust to idealne warunki do rozwoju zarówno grzybów (zwłaszcza drożdżaków), jak i bakterii (paciorkowców, gronkowców). Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i bakterii jest antybiotykoterapia, która sprawia, że osłabiony organizm nie jest w stanie zwalczać infekcji.

2. Antybiotykoterapia - antybiotyki wyjaławiają przewód pokarmowy z wszelkich bakterii - również tych "dobrych", które w jelitach uczestniczą w syntetyzowaniu witamin - m.in. tych z grupy B, które zapobiegają powstawaniu zajadów. Dlatego podczas leczenia antybiotykami zaleca się przyjmować probiotyki.

3. Niedobór witaminy B2, a także niedobór żelaza

Witamina B2, czyli ryboflawina, wraz z witaminą A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie m.in. błon śluzowych, w związku z tym jej niedobór może być przyczyną licznych stanów zapalnych. Jej brak może być spowodowany nie tylko antybiotykoterapią, lecz także ograniczeniami dietetycznymi, dotyczącymi spożycia mleka, sera, jaj, podrobów, czerwonego mięsa i ryb. Niedobór witaminy B2 w organizmie może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania środków antykoncepcyjnych oraz zaburzeń wchłaniania jelitowego (np. biegunkach). Ryzyko pojawienia się zajadów zwiększa się także w ciąży.

Z kolei upośledzone wchłanianie żelaza jest przyczyną niedokrwistości, która w jamie ustnej objawia się zapaleniem kątów ust, zanikowym zapaleniem języka i uczuciem pieczenia.

4. Cukrzyca

Zajady mogą być pierwszymi objawami cukrzycy typu 1. Pęknięcia w kącikach ust zazwyczaj towarzyszy suchej i szorstkiej skórze na całym ciele (co jest wynikiem odwodnienia organizmu).

5. Alergia na nikiel - przyczyną zajadów może być reakcja alergiczna na nikiel zawarty w niektórych sztućcach i naczyniach do gotowania. W takim wypadku należy zmienić sztućce i naczynia na te wykonane z innego materiału. Warto także skonsultować się z alergologiem.

6. Brak higieny jamy ustnej - niedostateczna dbałość o czystość zębów, dziąseł i języka zwiększa ryzyko powstania kątowego zapalenia warg. Co ważne, drożdżakami i innymi drobnoustrojami można zarazić się także podczas mycia zębów. Jeśli używamy szczoteczki dłuższy czas (powyżej 3 miesięcy) lub jej nie myjemy (np. pozostawiamy na niej resztki jedzenia), grzyby i bakterie możemy przenieść z powrotem do jamy ustnej podczas kolejnego mycia zębów.

7. Protezy dentystyczne i aparaty ortodontyczne stanowią idealne miejsce do rozwoju bakterii. Szczególne zagrożenie stanowi źle założona proteza, która powoduje mechaniczne uszkodzenia błon śluzowych, w wyniku czego wzrasta ryzyko powstania zajadów.

Zajady mogą być też wynikiem próchnicy, a także wad zgryzu lub mechanicznych uszkodzeń po długotrwałych zabiegach dentystycznych.

8. Złe nawyki i nieodpowiednia pielęgnacja skóry ust

Ciągłe oblizywanie ust sprzyja rozwojowi drożdżaków i drobnoustrojów. Ślina zawiera bowiem substancje trawienne, które, przy dłuższym oddziaływaniu, powodują rozpulchnianie śluzówki. O stany zapalne łatwiej także, kiedy usta są wysuszone i spękane (np. po opalaniu).

9. Choroby przebiegające z niedoborami odporności, np. HIV, anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza).

10. Terapia izotretynoiną, czyli preparatem stosowanym w leczeniu trądziku. Izotretynoina hamuje rozwój i możliwość odnawiania się komórek łojowych, w związku z tym do najczęstszych objawów niepożądanych leku zaliczamy m.in. suchość warg i ich pękanie, a także zajady.


Zajady u małych dzieci - przyczyny
Zajady mogą się też pojawić u niemowląt i małych dzieci, które używają smoczków i mają zwyczaj wkładać do buzi wiele różnych, niekiedy brudnych rzeczy. W przypadku wystąpienia zajadów u dziecka należy udać się do pediatry, który skieruje dziecko na odpowiednie badania (może się okazać, że przyczyną jest niedobór żelaza) i przepisze odpowiednie leki na receptę. Czasami w leczeniu zajadów u dzieci wystarczą tylko maści (np. Pimafucort lub Pimafucin).


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/zajady-jakie-sa-przyczyny-jak-je-odroznic-od-opryszczki_41794.html


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/zajady-jakie-sa-przyczyny-jak-je-odroznic-od-opryszczki_41794.html
 

fiska

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2015
Posty
122
Punkty reakcji
3
Bardzo Ci dziękuję za te informacje. Kupiłam dziś dziecku witaminę B2 w maści i tabletkach, zobaczymy czy pomoże.
 

Pepitka

Nowicjusz
Dołączył
1 Grudzień 2015
Posty
74
Punkty reakcji
0
Mi na zajady zawsze pomagał miód i roztarty aloes. Ale ja to bym na wszystko aloes kładła :)
 
Do góry