Na co zwrócić uwagę przed zakupem gotowego biznesu?

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Witam,

Widziałem, że temat był już poruszany na forum, lecz nie zostały udzielone tam konkretne odpowiedzi.
Zastanawiam się nad zakupem działającego sklepu internetowego. Lecz zanim podejmę decyzję chciałbym dowiedzieć się na co należy zwrócić uwagę w danym sklepie.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Jeżeli ja kupowałbym działający sklep internetowy to przede wszystkim zwróciłbym uwagę na następujące rzeczy:
- optymalizację serwisu pod kątem SEO i wszystkie rzeczy które są z tym związane (czy na domenę nie jest nałożony jakiś filtr od Google, na jakim skrypcie stoi serwis i czy da się go łatwo dostosować do moich potrzeb, jakość linków przychodzących itp. itd.)
- statystyki sklepu (ilość odwiedzin vs. ilość zrealizowanych transakcji, współczynnik odrzuceń, jakość ruchu itp. itd.)
- opinie na temat sklepu
- sytuacja z dostawcami towaru
...a przede wszystkim możliwości rozwoju sklepu i to jak wiele pracy trzeba będzie włożyć żeby coś zarobić i czy to mi się opłaci ;) W e-commerce jest przeogromna konkurencja i jeżeli sklep nie wpisuje się w jakąś niszę to będzie wymagał sporych nakładów pracy. W niektórych branżach (odzież, obuwie) trzeba też mieć czas na kontakty z klientami bo nie dość że są niecierpliwi to lubią zadzwonić się wypytać co i jak ;)
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
A w jaki najlepszy sposób przeanalizować sytuację finansową sklepu?
Uważacie, że to dobry pomysł, aby kupić gotowe przedsiębiorstwo?
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Eee no ale co Ty chcesz konkretnie kupować i po co chcesz analizować sytuację finansową sklepu? Nie lepiej kupić po prostu markę i kontakty?
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Myślę nad kupnem gotowego sklepu internetowego, który działa na rynku ok 2 lat. Lecz przed podjęciem decyzji o zakupie chciałbym dokładnie sprawdzić kondycję firmy i w jak najlepszy sposób przeanalizować to czy da się coś z tego wyciągnąć, bo wiadomo, że w większości przypadków ludzie sprzedają firmy gdy te nie przynoszą zysków.
Masz na myśli samą markę i kontakty, lecz bez np. sklepu w sieci?
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Mam na myśli to że sprawdzanie kondycji firmy może okazać się zbędne - jeżeli to jest spółka to ok, można kupić spółkę ale zwykła działalność gospodarcza jest niezbywalna więc kondycja firmy mało Cię tutaj będzie interesować bo to problem właściciela.
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Rozumiem. Masz rację, ponieważ działalność gospodarczą i tak bym musiał założyć swoją.
Źle sprecyzowałem pytanie, bardziej chodzi mi o kondycję finansową sklepu internetowego, bo ma to chyba wpływ na jego wartość rynkową tak?
Mógłbyś wyjaśnić dokładniej stwierdzenie "optymalizację serwisu pod kątem SEO i wszystkie rzeczy które są z tym związane (czy na domenę nie jest nałożony jakiś filtr od Google)? Byłbym bardzo wdzięczny.
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
1rafal1991 napisał:
Źle sprecyzowałem pytanie, bardziej chodzi mi o kondycję finansową sklepu internetowego, bo ma to chyba wpływ na jego wartość rynkową tak?
Nie rozumiem szczerze mówiąc :/ Na wartość rynkową sklepu internetowego wpływa przede wszystkim to czy sklep ma potencjał rozwoju i zwiększenia dochodów, czy marka jest rozpoznawalna, statystyki zrealizowanych zamówień (ile sklep ma klientów, ile dotąd było zamówień, wartość zamówień, jak zmieniała się ilość zamówień i ich wartość na przestrzeni czasu itp. itd.), jak sklep wygląda na tle konkurencji, statystyki odwiedzin (tutaj też trzeba przeanalizować czy ruch jest wartościowy i jego potencjał, jakie są źródła ruchu), koszty stałe, koszty zmienne itp. itd. Na wartość sklepu wpływa też to co konkretnie kupujesz, np.: oprogramowanie, serwer, domena, fanpage, logo, towar na magazynie, materiały do druku i już wydrukowane (ulotki i inne pierdoły), może jakieś wzory patentowe, know-how i co tam jeszcze ;)

Policz sobie kiedy zwróci Ci się zakup.
Policz na jakim poziomie trzeba by utrzymać sprzedaż aby biznes był opłacalny.
Oszacuj jak dużo zmian chciałbyś wprowadzić w sklepie (pamiętaj też że źle zbudowany sklep internetowy będzie wymagał wielu przeróbek a co za tym idzie nakładów finansowych).
Poczytaj sobie o stopie zwrotu z inwestycji i sprawdź ile przyjdzie Ci czekać na potencjalne zyski a potem zadaj sobie pytanie czy nie lepiej założyć sklep od podstaw.



1rafal1991 napisał:
Mógłbyś wyjaśnić dokładniej stwierdzenie "optymalizację serwisu pod kątem SEO i wszystkie rzeczy które są z tym związane (czy na domenę nie jest nałożony jakiś filtr od Google)? Byłbym bardzo wdzięczny.
Optymalizacja pod kątem SEO to nic innego jak pozycjonowanie stron (w sumie to nie do końca ale przyjmijmy że tak jest) ;) Pozycjonowanie stron, które łamie reguły danej wyszukiwarki internetowej, jest karane tzw. filtrem lub banem (na bana trzeba sobie solidnie zapracować i nie rozdają ich ot tak). Filtr to nic innego jak ograniczenie pozycji wyświetlania witryny wśród naturalnych wyników wyszukiwania wyszukiwarki. Zdjęcie filtra z domeny bywa często pracochłonne i czasochłonne a co za tym idzie odpowiednio kosztuje.
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wszystkie te informacje należy uzyskać od właściciela sklepu, tak? prócz opinie oczywiście.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Muszę wgłębić się mocno w dane tematy.

Na tą chwilę nie przychodzi mi nic więcej do głowy na co mógłbym zwrócić uwagę.
Może ktoś jeszcze ma jakieś uwagi?
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
W jaki sposób można sprawdzić konkurencję? Przecież nikt nie udostępni danych firmy...
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Myślę że nie powinieneś się brać za prowadzenie sklepu internetowego, czy jakiegokolwiek innego biznesu, dopóki nie zdobędziesz podstaw - analiza konkurencji jest jedną z ważniejszych części biznesplanu i nie potrzeba do tego danych firmy (tym bardziej że jedna firma może mieć sto sklepów więc na nic Ci takie dane) ...
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Masz w pełni rację, dlatego właśnie jestem tutaj, aby nie zrobić czegoś czego później będę żałował.
Zanim wgłębię się na poważnie w tą tematykę, uważasz, że jest coś na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Tak naprawdę e-commerce to niewdzięczny biznes. Myślę że, jeżeli nie masz nic konkretnego na oku, to fajnie zacząć od czegoś małego żeby się wdrożyć w temat. Małe błędy szybko zostaną Ci zapomniane ale naukę zapamiętasz :)
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
Rozumiem, że masz na myśli, aby otworzyć mały sklep internetowy ? Myślisz, że powinno zacząć się od sprzedaży na allegro?
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Dokładnie - mam na myśli mały sklep internetowy. Taki trochę poligon doświadczalny - co można, czego nie można, o czym zawsze należy pamiętać. Osobiście bardzo dużo czytałem na temat e-commerce, pozycjonowania itp. ale nic nie dało mi tyle wiedzy co samo prowadzenie sklepu.
Co do Allegro to wielu "dużych" zaczynało od Allegro - ja osobiście kompletnie olałem ten kanał sprzedaży bo kojarzy mi się on z bazarem ale, jeżeli nie jest to segment "premium", to sprzedawaj gdziekolwiek możesz ;)
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
rozumiem, że ruszyłeś od razu ze sklepem, tak? Bardzo ciężki był start? Dużo wymagał nakładów na marketing?
 

Cairaos

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2015
Posty
4
Punkty reakcji
0
Żeby kupić gotowy biznes, to trzeba go rozumieć i wiedzieć jak funkcjonuje. Mało jest naprawdę atrakcyjnych ofert, szczególnie jeżeli chodzi o biznes w Internecie, bo dzisiaj zarabiasz, a za miesiąc przestajesz, jeżeli źle będziesz nim zarządzał albo się lenił. Najważniejsza jest baza klientów. Trafić dobrą ofertę można tylko wtedy, jeżeli ktoś pozbywa się biznesu z braku czasu na jego prowadzenie, bo trafił mu się jeszcze lepszy biznes. To jedyna opcja.
 

1rafal1991

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
No tak, ale przy dobrym podejściu oraz determinacji można, ze wszystkiego zrobić coś dochodowego, nie uważasz?
 
Do góry