Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
- - - - -

CZAS -Istnieje czy to tylko iluzja?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#1 ActiveAngel

ActiveAngel

Discoverer of new theories

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 509 postów

Napisano 11 wrzesień 2015 - 18:36

Zastanawiałam się gdzie ten temat wsadzić , czy do filozofi czy nauki , bo obejmuje zarówno aspekty naukowe, co filozoficzne wyobrażenia forumowiczów. Jeśli źle go umiesciłam to go najwyżej przenieście :)

Wzór na czas to :

t= s/v

gdzie:

t- czas

s - droga

v- predkość

Czyli obliczając czas dzielimy drogę przez prędkość. O'k rozumiem na drodze czy ogólnie gdy coś się porusza.

Jednak można zakrzywić czasoprzestrzeń.... O'k rozumiem , chodzi o prędkość światła i to ono wyznacza nam czas.

A jak obliczyć  czas życia np. danego człowieka?

Czy to jak długo żyjemy można nazwać czasem?

A może to nie czas, tylko zaprogramowana ilość czynności danego układu np. czynność serca , na 3 mld uderzeń i koniec? Szybkosc skracania się naszych telomerów... itp.

A może to nie czas odpowiada za nasze starzenie się , tylko geny?

A jeśli geny ... to czy czas ma jakieś znaczenie dla długości naszego życia?

Jak to właściwie jest z tym czasem?

• 0

#2 Guest_Elen_*

Guest_Elen_*
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2015 - 19:17

Czas w czasoprzestrzeni nie ma wiekszego znaczenia. Ale dla naszych organizmow z pewnoscia ma, patrzac po ilosci siwych wlosow na glowie. Nasze ciala sa smiertelne. I nic sie na to nie poradzi. <poki co> 

• 0

#3 viola1308

viola1308

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPip
  • 199 postów

Napisano 12 wrzesień 2015 - 16:02

Patrzę w lustro... To ono w sposób nieubłagany pokazuje upływ czasu :(

Użytkownik viola1308 edytował ten post 12 wrzesień 2015 - 16:03

• 0

#4 ActiveAngel

ActiveAngel

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 509 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 18:52

Czas w czasoprzestrzeni nie ma wiekszego znaczenia. Ale dla naszych organizmow z pewnoscia ma, patrzac po ilosci siwych wlosow na glowie. Nasze ciala sa smiertelne. I nic sie na to nie poradzi.

Ale zauważ , że na świecie jest wiele osób co starzeją się bardzo powoli, w wieku 26 lat muszą pokazywać swój dowód, by kupić alkohol,..

a są też ludzie , którzy starzeją się bardzo szybko, np. chorzy na progerię.

Jak widać czas nie ma tu żadnego udziału, tylko DNA.

Zatem ... to nie czas sprawia, że sie starzejemy , lecz procesy zachodzace w organiźmie.

Tak ja uwarzam. A inni co myślą na ten temat?

Patrzę w lustro... To ono w sposób nieubłagany pokazuje upływ czasu :(

A może to tylko iluzja ? :)

• 0

#5 Guest_Elen_*

Guest_Elen_*
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2015 - 19:16

Zatem ... to nie czas sprawia, że sie starzejemy , lecz procesy zachodzace w organiźmie.

Procesy swoja droga. Ta "magia" to nic innego jak stan umyslu, swiadomosc. Ja tez wygladam mlodo. <ponoc> Staram sie unikac negatywnych emocji. Zauwaz jak pieknie wygladaja np ludzie zakochani.  :) 

• 0

#6 ActiveAngel

ActiveAngel

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 509 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 20:05

Procesy swoja droga. Ta "magia" to nic innego jak stan umyslu, swiadomosc. Ja tez wygladam mlodo. Staram sie unikac negatywnych emocji. Zauwaz jak pieknie wygladaja np ludzie zakochani. :)

No właśnie , wiec czas , może jest tylko złudzeniem :)

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#7 Guest_Elen_*

Guest_Elen_*
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2015 - 20:25

W pewnym sensie jest zludzeniem. Jednostki miar zapewne zostaly wprowadzone porzadkowo. Cyklicznosc dnia i nocy, nieskonczonosc. 

• 0

#8 ActiveAngel

ActiveAngel

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 509 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 21:52

A więc jeśli nasze życie nie jest zalezne od czasu to znaczy , że nieśmiertelność może być osiągalna :D

• 0

#9 makfil

makfil

Stały bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisano 30 listopad 2015 - 21:15

Jak widać czas nie ma tu żadnego udziału, tylko DNA.

No tak, ale każdy z procesów składa się z jakiejś sekwencji zdarzeń nierównoczesnych, rozłożonych w czasie. Suma tych wszystkich procesów to także jakaś sekwencja zdarzeń i czynności organizmu. Czas jest czynnikiem porządkujacym życie i wyznaczajacym jego rytm, co nie znaczy, że mówi nam jak szybko mamy się starzeć i umierać. :)

• 0

#10 Guest_MacaN_*

Guest_MacaN_*
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 19:07

Heh :)

Zasadniczo wszystko od tego, w czym rozpatrujesz czas. W fizyce Newtonowskiej czas jest stały, niezmienny, ale w fizyce relatywistycznej czas absolutnie nie jest już wielkością stałą. 

Nie można przytaczać wzoru na prędkość i porównywać z długością życia. 

• 0

#11 makfil

makfil

Stały bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisano 04 grudzień 2015 - 21:22

A jak obliczyć  czas życia np. danego człowieka?

Czy to jak długo żyjemy można nazwać czasem?

Jak to właściwie jest z tym czasem?

ad1: czytamy datę urodzenia i datę śmierci. Od tej drugiej odejmujemy pierwszą.

ad2: oczywiście, choć niektórzy nazywają to długością życia łącząc czas z wymiarem przestrzeni. W ten sposób zbliżają się do pojęcia czasoprzestrzeni. :lol:

A tak już poważnie, to na użytek codzienny możemy spokojnie stosować przestarzałą koncepcję czasu, jako wielkości stałej, skalarnej i niezależnej od przestrzeni.
Dopiero rozpędzenie się do bardzo wielkich prędkości zmusiłoby nas do posługiwania się czasoprzestrzenią w ujęciu relatywistycznym. :)

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#12 Guest_Yellow Jester_*

Guest_Yellow Jester_*
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2015 - 01:52

Jak mawiał pewien naukowiec - "wszystko jest umowne". Podejrzewam, że psy nie korzystają z zegarków, kalendarzy i tym podobnych sprzętów. Jakiś tam cykl dobowy obowiązuje, sezonowe zrzucanie sierści również. To wystarcza.

Przyzwyczailiśmy się jednak do pewnego porządku - większość ludzi woli wiedzieć, o której odjedzie ich pociąg. Zgadywanka pochłaniałaby zbyt wiele energii, którą można spożytkować lepiej, np. na prokreację.

Ciekawe stanowisko wobec tego problemu zajął niegdyś Salvador Dali.

av_546e7c142f70f.jpg

Nie ma obowiązku wyprawiania przyjęć urodzinowych, ale datę w papierach mieć warto. Takie czasy...

Czy ludzie pierwotni rachowali po psiemu?

• 0

#13 makfil

makfil

Stały bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisano 15 grudzień 2015 - 09:33

Czy ludzie pierwotni rachowali po psiemu?

Zapewne tak, ale kiedy już wymyślili koło, był to wstęp do konstrukcji zegara. :)

• 0

#14 Agne

Agne

Bywalec

• Użytkownik
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 31 grudzień 2015 - 21:59

Oczywiście, że czas istnieje. My jedynie nadaliśmy mu liczby, dzięki którym możemy odmierzać długość naszego życia. Czasem pozornie zatrzymuję się w chwili, która dłuży się w nieskończoność. Jednak o wiele częściej czas pędzi, a ja za nim nie nadążam. Idę spać, budzę się, idę spać, budzę się i tak w kółko. Ale czy z każdym kolejnym dniem coś się zmienia? Staje się bogatsza w nową wiedzę, którą mogę wykorzystać w życiu? Nie sądzę. Moja czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu.

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#15 makfil

makfil

Stały bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisano 01 styczeń 2016 - 12:32

Ale czy z każdym kolejnym dniem coś się zmienia? Staje się bogatsza w nową wiedzę, którą mogę wykorzystać w życiu? Nie sądzę. Moja czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu.

Agne, my – ludzie jesteśmy znacznie bardziej pokręceni i powykrzywiani niż czasoprzestrzeń.

Może właśnie dlatego powinniśmy korzystać z wiedzy teoretycznej i doświadczenia życiowego, które także stanowi poważną wiedzę o życiu. :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0