Wytrzymałość szyb samochodowych

LukaszM88

Nowicjusz
Dołączył
7 Marzec 2015
Posty
51
Punkty reakcji
0
Jaką mają wytrzymałość wasze szyby w samochodach na rysowanie?? Wiadomo w zimę to łatwo było uszkodzić szybę. Drapanie z rana, później jazda do pracy, drogi posypane i wszystko wylądowało na szybach
 
I

Infiner

Guest
Wytrzymałość jest kiepska. Jeżeli boisz się o szyby, to proponuje ubezpieczyć je od usterek. Koszt nie jest duży, a różne rzeczy mogą się przydarzyć na co dzień.
 

MarylkaTu

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2014
Posty
62
Punkty reakcji
0
Ale jak można trwałość szyb zwiększyć? I jak zwiększyć trwałość lach samochodu na korozję? Kupiłam Corsę z 2008 i trochę się boję, że mi blachy pospadają :)
 

alebardzo

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2015
Posty
2
Punkty reakcji
0
Wiele razy dostałem kamyczkiem w szybę i nic się nie działo, a jednego razu mini pęknięcie. Wtedy to się klejem specialnym zakleja i się nie rozchodzi dalej.
Z rysowaniem - zawsze można wypolerować niezbyt głęgokie rysy.
A ubezpieczanie, po co? Szyby nie są aż tak drogie, a jaka jest szansa, że ją stracisz? Raczej więcej się wyda na te dodatkowe opcje ubezpieczeń, które i tak ciężko uzyskać.
 
V

Vaffik

Guest
Oklejenie folią antywłamaniową od zewnątrz. Stosuje to np. BOR w Polsce i miałem nieraz okazję zobaczyć szyby po latach z taką folią. Szyby calusieńkie - zero rys, wad, uszkodzeń. Jak nowe. Koszt folii około 500zł za 1000x1000mm.
Jeśli chodzi o korozję Opla to szans na to nie ma. Stopy stali do produkcji karoserii pochodzą z zasolonego Śląska. Ten typ tak ma. Jedyne co można uczynić to konserwacja podłogi i nadkol od zera. Koszt około 1000zł bo wchodzą w to cynkowanie, epox, podkłady i masy bitumiczne. Mówię o materiałach bez robocizny.
Dodatkowo - lakiery na nowych autach to powłoki bardzo cienkie. Nowemu autu przydało by się z jedną warstwę lakieru bezbarwnego psiknąć na całą karoserię a później polerka.
 
V

Vaffik

Guest
Najczęściej rysy powstają od wycieraczek. Ich jakości. Gdy guma spadnie to metalowy uchwyt trze o szybę. Trzeba patrzeć w wycieraczkach na spsób mocowania zbieraków (gum) oraz na sztywność (twardość a profesjonalnie mówiąc gęstość) gumy! Im miękksza tym wycieraczka cichsza ale... gorsza! Jeśli owa guma jest cienka i miękka to wycieraczka podczas pracy ugina ją do takiego stopnia że w przypadku słabych zaczepów gumki - ześlizguje się ona o kilka mm i wtedy po szybie jedzie Ci uchwyt (łapak). Gdy wycieraczka się zatrzyma - guma wraca do poprzedniego ułożenia i nic nie widać. Jakość materiału robi swoje dlatego najtańsze wycieraczki są po 5,6,7zł sztuka a np. Bosch kosztuje i 2 dychy za sztukę. Rysy powstają też po niewłąściwym myciu szyb na sucho! Dziwnie to brzmi ale taka jest prawda!
Najczęściej używamy spryskiwacza ręcznego i jakiejś szmaty! Mało ludzi wie że najpierw ma zmyć piach i kurz bezdotykowo wodą tak by po użyciu ścierki nie szorować piachem szyby! Niby tego nie widać na oko ale po 2,3 latach pod słońce widzisz siatkę!
Wszyscy tak robią! Sucha, brudna szyba = spryskać i od razu trzeć!
Porównajmy to do mycia np. naczyć! Czy zaschnięte naczynia od razu druciakiem szorujesz czy najpierw np. sobie namoczysz w gorącej wodzie by wszystko ładnie puściło???
Tak samo jest z szybą! Kurz, tłuszcz z liści drzew, opary spali i masa masa innych śmieci eterowych ...
Namocz ciepłą wodą (spłukaj kilka razy z butelki) i dopiero szoruj.

Rysy i rózne odpryski mogą być też od kamyków spod kół. Zasada mówi jedno! Zachowaj odstęp od poprzedzającego auta a kamykiem rzadziej zarobisz!
Kiedyś - dawno temu obowiązkowe w polsce były chlapacze na nadkolach w każdym aucie. Dzisiaj jest samowola... i ja jestem jej przeciwnikiem!
Moim zdaniem przepis ten powinien nadal istnieć bo efekty widać np. w czasie deszczu. Auta strasznie chlapią do tyłu... Czasami tak że ciężko za nim jechać.
No ale takie czasy...

No i jeszcze jedno! Szyba to nie szyba!
W dzisiejszych szybach nowoczesnych szkła tyle co kot napłakał więc nie porównujmy np. szyby w oknie w domu z szybą samochodową!
Dzisiejsze szyby to praktycznie plastik który na zarysowania reaguje inaczej jak szkło!
Szyba auta to nic innego jak mieszalnictwo sklejek folii, pseudoszkła i plastiku.
 

LukaszM88

Nowicjusz
Dołączył
7 Marzec 2015
Posty
51
Punkty reakcji
0
podczas mycia auta powinno się również umyć wycieraczkę. Przetrzeć pióra bo na nich zbiera się najwięcej zabrudzeń i to one powodują rysy na szybach. Kiedyś było przekonanie że takie rysy mogą powstać w automatycznych myjniach samochodowych. Jeśli chcesz ocenić szybę i co zrobić z rysami to musisz do jakiegoś serwisu podjechać.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
45
Ja mam ubezpieczenie autoszyba i pewność, ze jak coś mi odpryśnie to ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą, czy też wymianą jai zajdzie taka potrzeba.
 
N

nianiaSweet

Guest
a ile pałcisz za to ubezpieczenie i gdzie? bo niestety ale ukruszona szyba to dość częsty problem kierowców, a wymiana na nową to naprawdę bardzo duży koszt.
 

LukaszM88

Nowicjusz
Dołączył
7 Marzec 2015
Posty
51
Punkty reakcji
0
moje ubezpieczenie dobiega powoli do końca. Jak będę przedłużał w compensie to zapytam czy mają ubezpieczenie szyb i jak to u nich wygląda.
 
Do góry