M

MacaN

Guest
Witam.

Wiem z doświadczenia, że wielu mieszkańców nie ma zielonego pojęcia o drugim, ukrytym świecie, który znajduje się w okolicach ich domostw. Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, dziurawe drogi i ruiny zamków, Dolny Śląsk to oprócz wielu interesujących zabytków, które widzimy chodząc po górach, bądź przeglądając broszury, podziemne miesta, skarby i miejsca, które mogą się znajdować dokładnie w tym miejscu, w którym stoisz, przynajmniej gdyby na to patrzeć w 2 wymiarach.

Postaram się Was w tym temacie wprowadzić w piękno świata tajemnic i podziemi na Dolnym Śląsku, przytaczając historie różnych miejsc, ich opis, nie zawsze ich umiejscowienie, lecz często relację, moją relację z takiego miejsca.

Zapraszam do śledzenia tematu, może czegoś się dowiecie o swojej krainie :) Mieszkańców spoza krainy tysiąca wulkanów również zapraszam - może się skusicie i odwiezicie to miejsce :)
 
M

MacaN

Guest
Dobrze. Na początku chciałem opisać kopalnie, ale zmieniłem zdanie w związku z tym, że niedawno odbyliśmy podróż do jednego z wyrobisk kompleksu RIESE.

Może krótkie wprowadzenie : Projekt RIESE ( z niem. " OLBRZYM " ), skałada się z 7 obiektów podziemnych - Soboń, Jawornik, Gontowa ( niedostępne turystycznie ) oraz Książ, Rzeczka, Włodarz i Osówka, które można zwiedzać turystycznie.

Oczywiście zwiedzanie turystyczne polega na wprowadzeniu pod ziemię nawet blondyneczki w szpilkach, więc ogólnie polecam tylko dla spróbowania, czy nie boimy się podziemi. To, co mogą nam powiedzieć przewodnicy w podziemiach dostępnych turystycznie należy naturalnie słuchac jednym uchem, gdyż często jest to przysłowiowe lanie wody, ja osobiście interesuję się tym, co jeszcze nie jest dostępne dla blondynki w szpilkach oraz tym, o czym jeszcze nikt nie wie :)

Chciałbym w miarę możliwości omówić każdy z tych niedostępnych obiektów, pokazac Wam namiastkę czegoś wielkiego i tajemniczego. Dlatego będę się starał robić relacje z moich wejść pod ziemię ( razem z kolegami ) i być może zachęcić kilku ludzi do zwiedzenia tych miejsc, albo przynajmniej zwrócić Wasza uwagę na to, że w ogóle istnieje tak bogate i niesamowite miejsce na świecie, a co najważniejsze, w Polsce.


Na początku zachęcam do obejrzenia relacji z wyprawy do kompleksu Jawornik, film jest co prawda słabej jakości ( następne będą lepszej ), znajduje sie on na kanale mojego kolegi :)

http://youtu.be/-gDXWpgoxSU
 

Bendek

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2015
Posty
22
Punkty reakcji
2
Miasto
Wrocław
mnie interesują kanały, murowane jak tutaj

kanaly.info/drogi-wodne/kanaly/item/187-kanal-mazurski

pod którym można przechodzić, takie tunele podziemne murowane cegłami :)
 
M

MacaN

Guest
Dzień dobry, nie myślcie sobie, ze promuję tutaj swój kanał, nie, nie, nie. Na dowód tego film z innego kanału, ale z udziałem naszej grupy :)

Tak na marginesie zaznaczę tylko jedną rzecz - Pan archiwista Henryk Mackowski, to tak naprawdę Henryk Macanko, TVN chyba stwierdził, że takie nazwisko będzie bardziej medalne :)

https://www.youtube.com/watch?v=BBWRX6Vfe1w
 
M

MacaN

Guest
Cześć i Czołem! Po długiej nieobecności na YT mam dla Was kolejny filmik mojego współautorstwa. Tym razem na widelec wziąłem sobie sztolnię Hellmuth ( Henryk ), przerobioną w połowie XX wieku na magazyny amunicyjne.

https://www.youtube.com/watch?v=U7hbc2f4JQ4

Oglądajcie i komentujcie, czekam na wasze spostrzeżenia, drodzy forumowicze :)

Nagrywane go pro 4 black i to jeszcze w obudowie, więc jakość dźwięku mizerna, a nagranie amatorskie.
 

Anwalar

Bywalec
Dołączył
27 Wrzesień 2015
Posty
159
Punkty reakcji
33
Jak tak chodzisz po tych sztolniach, to nie boisz się ataku hybryd o których Darek Kwiecień wspominał ?
 
M

MacaN

Guest
Anwalar napisał:
Jak tak chodzisz po tych sztolniach, to nie boisz się ataku hybryd o których Darek Kwiecień wspominał ?
Darek Kwiecień jest mocny :D Raz chodził nad moim domem i opowiadał o " kamiennych kurhanach " jako miejscach kultu Celtów :D No delikatnie rzecz ujmując facet ma niezła wyobraźnię.

Oczywiście wyjaśniając sprawę - te kopce, tak samo jak miedze to kamienie, które co roku podczas uprawiania pola przez całe pokolenia rolnicy wyrzucali w jedno miejsce. Przypominam, ze mieszkały tutaj ludy Niemieckie, lubiące porządek. Przy okazji same miedze wyznaczały granice pola, stare słupki graniczne najczęściej można znaleźć własnie na takich miedzach.



Elen napisał:
Jakich hybryd? oswiec mnie.
Raz opowiadał, że jako dziecko wpadł do siłowni na Osówce ( siłownia to jeden z obiektów naziemnych, a Osówka to jeden z 7 kompleksów wchodzących w skład kompleksu RIESE ) i zobaczył wilkołaka, który do niego gadał :D
Dobra, to ja dodam teraz bardziej profesjonalny filmik. Miłego seansu.

Kopalnia znajduje się jakieś 2 km. w lini prostej od mojego domu ( może nawet nie )

https://www.youtube.com/watch?v=V5HD21lpLNI
 

Anwalar

Bywalec
Dołączył
27 Wrzesień 2015
Posty
159
Punkty reakcji
33
MacaN napisał:
Jakich hybryd? oswiec mnie.
Raz opowiadał, że jako dziecko wpadł do siłowni na Osówce ( siłownia to jeden z obiektów naziemnych, a Osówka to jeden z 7 kompleksów wchodzących w skład kompleksu RIESE ) i zobaczył wilkołaka, który do niego gadał :D
A tą opowieść jak ową hybrydę Czekiści gonili na drezynie po torach słyszałeś?
 
M

MacaN

Guest
Anwalar napisał:
A tą opowieść jak ową hybrydę Czekiści gonili na drezynie po torach słyszałeś?
Tak, to w sumie jeden odcinek :D Puściłem sobie raz, bo mi się nudziło i słuchałem co facet mówił ;)

No dobra - tutaj część druga i więcej dzis nie wrzucam, bo będzie przesyt :D

https://www.youtube.com/watch?v=oO46WgeHzSo
 

Anwalar

Bywalec
Dołączył
27 Wrzesień 2015
Posty
159
Punkty reakcji
33
Musisz być bardzo odważnym człowiekiem, skoro nie boisz się wchodzić do starych wyrobisk górniczych. Szacun.
 
M

MacaN

Guest
Polecam każdemu ;) To wcale nie jest niebezpieczne, jeśli się zachowuje środki ostrożności. Większe niebezpieczeństwo czyha na Ciebie podczas podróży samochodem z Wrocławia do Warszawy.

Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie zacząć, jak zacząć, gdzie wolno wchodzić, itp. Warto również poznać historię, mieć sprzęt i zaczerpnąć wiedzy ogólnej na ten temat, ja to zawsze daję moim klientom :)
 

Anwalar

Bywalec
Dołączył
27 Wrzesień 2015
Posty
159
Punkty reakcji
33
Tam w tej wodzie co brniecie w niej po szyję, macie na sobie kombinezony płetwonurka, czy tylko zwykłe ubrania ?
 
E

Elen

Guest
MacaN napisał:
Jak tak chodzisz po tych sztolniach, to nie boisz się ataku hybryd o których Darek Kwiecień wspominał ?
Darek Kwiecień jest mocny :D Raz chodził nad moim domem i opowiadał o " kamiennych kurhanach " jako miejscach kultu Celtów :D No delikatnie rzecz ujmując facet ma niezła wyobraźnię.
Oj... niekoniecznie "wyobraznie." Wyobraz sobie, ze kolo Walbrzycha mieszka moj serdeczny kolega, ktory interesuje sie historia i zwyczajami dawnych Slowian. Ma naprawde chlopak duza wiedze. I powiem Ci, ze wierze, iz ow Darek moze miec swoja wiedze na temat Celtow na tych terenach. Pradawne ludy na pewno zostawily wiele sladow swej kultury. W naszych lasach jest wiele kamiennych kregow i miejsc kultu, chocby Sleza. A co do "wikolaka" to sie nie wypowiem, bo nie znam sprawy. Jedno pewne- to, ze o czyms nie wiemy, nie znaczy, ze tego nie ma.
Anwalar napisał:
Musisz być bardzo odważnym człowiekiem, skoro nie boisz się wchodzić do starych wyrobisk górniczych. Szacun.
O tak...MacaN jest nie tylko odwazny, ale lekko "szalony." To po prostu jest jego pasja. :D Ja zas nie widze sie kompletnie umoczona w wodzie i blocie i to jeszcze pod ziemia...wiec taka rozrywka odpada. Raczej jestem gadziszon ladowy, ;)
A filmy super.
 
M

MacaN

Guest
Anwalar napisał:
Tam w tej wodzie co brniecie w niej po szyję, macie na sobie kombinezony płetwonurka, czy tylko zwykłe ubrania ?
Akurat tam gdzie jest ta woda po szyję, to ja jestem na niektórych ujęciach jako 9-latek w gipsie :D

Jeden człowiek wchodził w piance, drugi bez.



Elen napisał:
I powiem Ci, ze wierze, iz ow Darek moze miec swoja wiedze na temat Celtow na tych terenach
Nie Elen. Wpisz sobie na YT " Dariusz Kwiecień " i sobie posłuchaj. Gościu wszędzie widzi miejsca kultu. Raz mu się zdarzyło przejść na kompleks " Soboń " i urwać głowę pewnej figurce( nagrał to ) twierdząc, ze to miejsce kultu satanistów. Wszystko by było OK, gdyby nie fakt, ze... ta figurka przedstawia św. Barbarę, patronkę górników.
 
E

Elen

Guest
MacaN napisał:
I powiem Ci, ze wierze, iz ow Darek moze miec swoja wiedze na temat Celtow na tych terenach
Nie Elen. Wpisz sobie na YT " Dariusz Kwiecień " i sobie posłuchaj. Gościu wszędzie widzi miejsca kultu. Raz mu się zdarzyło przejść na kompleks " Soboń " i urwać głowę pewnej figurce( nagrał to ) twierdząc, ze to miejsce kultu satanistów. Wszystko by było OK, gdyby nie fakt, ze... ta figurka przedstawia św. Barbarę, patronkę górników.
Wow... ja nie znam tego goscia. Ale z urywaniem glowy...to juz mocna przesada. Moze to taki typ wszystkowiedzacego najlepiej. ;)
 
M

MacaN

Guest
Dobrze, to czas na kolejną dawkę świetnego wideo. Tym razem góra Gontowa. Tak się składa, ze mam na kompie zdjęcia ze środka :)

https://www.youtube.com/watch?v=k0bsB-Pg6ZM
 

Anwalar

Bywalec
Dołączył
27 Wrzesień 2015
Posty
159
Punkty reakcji
33
Państwo nie jest zainteresowane odkopaniem i zbadaniem takich poniemieckich wyrobisk ?
 
E

Elen

Guest
MacaN najfajniejszy to jest spiew ptakow w tym nagraniu. :) Powialo wiosna.

Anwalar napisał:
Państwo nie jest zainteresowane odkopaniem i zbadaniem takich poniemieckich wyrobisk ?
Anwalar a Ty widzisz co sie dzieje obecnie w rzadzie? Panstwo ma teraz powazniejsze problemy.
 
M

MacaN

Guest
Anwalar napisał:
Państwo nie jest zainteresowane odkopaniem i zbadaniem takich poniemieckich wyrobisk ?
Niestety nie... A najśmieszniejsze jest to, ze gdyby było to mogę spokojnie wskazać kilka miejsc do odkopania ;) Bo te miejsca nie są jakoś strasznie zamaskowane. Po prostu niektóre są w takim położeniu, ze głupio tam grzebać łopatą, jeszcze Ci ktoś mandat wlepi i do sądu pośle. Oczywiście jak juz odkopiesz obiekt to nagle wszyscy zadowoleni...
 
Do góry