Syn Boży

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
W tym temacie chciałbym, aby uczestnicy z koncentrowali się wyłącznie na tytule/imieniu "Syn Boży". Jestem zainteresowany w biblijnym znaczeniu tego imienia. Kto wiecej kryje się za tym imieniem poza Jezusem Chrystusem. Zastosowaniem. Ograniczeniem. Synonimami. Jestem otwarty na wszelkie pomysły, jeśli pochodzą z Biblii.

Wczoraj w nocy robiłem wyszukiwania słowa "Syn Boży", w odniesieniu do innego tematu "Jezus nie dokonał zapłaty za nasze grzechy na krzyżu w 33 rne" kiedy przez przypadek odkrył kolejną ukrytą prawdę, nie związaną z tym co faktycznie szukalem.

Jak być może wiesz już, każdy tytuł/imię [Baranek, Książę pokoju, itd] nadane Jezusowi opisuje Jego specyficzne atrybuty. I to nie różni się tutaj, z tytułem "Syn Boży". W moim innym wątku, pokazałem z Biblii, kiedy Jezus został uznany za Syna Bożego, czyli kiedy otrzymał ten tytuł.

[SIZE=13.5pt]I oświadczył, że jest Synem Bożym w mocy... przez zmartwychwstanie. [/SIZE]Rzymian 1:4

Tutaj dowiadujemy się, że Jezus nie zawsze był Synem Bożym, ale stał się Synem Boga w chwili Jego zmartwychwstania. Teraz, wracając do mojego wyszukiwania słowa "Syn Boży", podczas poszukiwania i czytania różnych wersetów, zdałem sobie sprawę, że tytuł "Syn" kiedy dotyczy Jezusa, jest synonimem słowa "wskrzeszony" czy "zmartwychwstały"

Pragnę byście przeczytali wersy zawierające "Syn Boży", "Syna Bożego" itd. i zamienili tytuł na "Zmartwychwstały z Boga" czy "Wskrzeszony z Boga".

Oto przykład:
"a myśmy uwierzyli i poznali, że ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego." Nowa Biblia Gdańska: Dobra Nowina spisana przez Jana 6:69
"a myśmy uwierzyli i poznali, że ty jesteś Chrystus, Wskrzeszony z Boga żywego."

Odpowiedzieli mu Żydzi: My mamy Prawo, a według naszego Prawa winien umrzeć, bo uczynił siebie Synem Boga. Nowa Biblia Gdańska: Dobra Nowina spisana przez Jana 19:7
Odpowiedzieli mu Żydzi: My mamy Prawo, a według naszego Prawa winien umrzeć, bo uczynił siebie "Zmartwychwstałym z Boga"

Więc kim był "Syn Boży" przed zmartwychwstaniem? Myślę, że odpowiedź jest oczywista.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
manipuluj manipuluj

a propos: określenie Syn Boży nie jest i nigdy nie było imieniem. poza tym popracuj nad stylem postów. to moja koleżeńska rada
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
7teen ciekawie koncypujesz.


Wielokrotnie zastanawiałem się tak na tym wersetem tak w kontekście innych podbnych jak i całosci wypowiedzi Pisma i naisze Ci że doszedłem do wniosku
że należy posegregować, poukładac i poprawnie zrozumiec intencje autorów jak i (niestety) tłumaczy.

Znamienne jest to że terminy pojawiajace się w biblli jak:

1. Syn Boży
2. Syn człowieczy - w sensie jednostki potomka Adama
3. Synowie człowieczy - alias Synowie Ludzy w sensie rodu/gatunku ludzkiego.

Mają określone zastosowanie.


Po długich nie zakończonych jeszcze przemyśleniach przez różne tłumaczenia dochodzę do wniosków takich:

Syn Boży - termin określający naturę boską np. w człowieku, tak jak został pierowtnie stworzony na obraz i wg. pierwotnej woli Stwórcy (czyli przed upadkiem Adama). Adam także na początku nazwany jest Synem Bożym (ewangelia i księga rodzaju). To tak najkrócej na potzreby wersetu bo opis można by mocno rozbudować.

Syn Człowieczy - typowy potomek człowieka, nie raz oddane w pismie jako potomek ludzkości, jej przedstawiciel po upadku Adama. Znamienne jest zobacz jak Bóg zwraca się kilakdziesiąt razy do Ezechiela. Mówi do niego Synu Człowieczy. Takich fragmentów w Biblii jest wiele więcej.

Jeżeli jeszcze kiedys tu zajżysz to spróbuj tak własnie czytać słowa Jezusa gdy mówi o sobie w ewangeliach raz Syn Człowieczy, a raz Syn Boży. Dojdziesz do zrozumienie istoty fragmentu jaki zacytowałeś z listu Pawła do Rymian 1:4

Podsumowując w tym rozumieniu dzięki misji i dziełu Jezusa Chrystusa, Człowiek (Syn Człowieczy jako upadły po grzechu Adama) stał się na powrót w oczach stwórcy Synem Bożym. Swoim życiem, postawą, decyzjami, posłuszeństwem, prawdą i ofiarą aż do końca wykazał możliwą wartość i lojalność Synów Człowieczych. Innymi słowy Jezus jako Syn Człowieczy (cieleśnie z ciała), zyskał miano Syna Bożego i stał pierworodnym wobec każdego stworzenia poprzez dostąpienie zmartwychwstania do życia wiecznego. Tutaj stało się to nie przez przez sam fakt zmartwychwstania jakbyś sugerował ale przez dzieło jakie wykonał jako Syn Człowieczy, będąc w ciele i potomkiem upadłego Adama. Fakt powstania z martwych (Rzym 1:4) jest moim zdaniem poświadczeniem, swoistym dowodem, że Syn Człowieczy stał się na powrót Synem Bożym, pełnym mocy, odzyskał chwałę w oczekwianiu na dziedzictwo. Dzięki dziełu Jezusa jakby przedstawiciela Synów Człowieczych, wszyscy pozostający w jego duchu i kroczący jego drogami, przyjmujący wiarę, stali się Synami Bożymi i przyszłymi dziedzicami. W ten to sposób Jezus jak napisano: "Chrystus wstawia się za nami". Jeżeli powtórnie ktoś nie odpadnie jak pisze o tym Ap. Paweł wielokrotnie w swoich listach podkreślajac, że jeżeli nie skorzystamy z tej drogi to już nie ma żadnej innej ofiary i innego imienia w jakim moglibyśby dostąpić wybawienia. Tak to Syn Człowieczy w osobie i przez dzieło Jezusa, odzyskał chwałę i przyszłe dziedzictwo jakie utracił w wyniku upadku Adama o jakim czytamy w Ks. Rodzaju.
 
Do góry