Jezus nie dokonał zapłaty za nasze grzechy na krzyżu w 33 rne

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
[SIZE=13.5pt]Celem tego postu jest obalenie fałszywej doktryny nauczanej przez wszystkie kościoły, które ucza że Jezus zapłacił za nasze grzechy na krzyżu, w 33 rne. A faktycznie stało się to przed założenia świata, kiedy został zabity i zmartwychwstał. Jezus zmartwychwstał przed założenia świata, według Rzymian 1: 3-4:[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Odnośnie swego Syna Jezusa Chrystusa naszego Pana, który według cielesnej natury urodził się z nasienia Dawida;[/SIZE]
[SIZE=13.5pt]I oświadczył, że jest Synem Bożym w mocy, zgodnie z duchem świętości, przez zmartwychwstanie: [/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Sposób, w jaki Bóg napisał ten fragment nie jest łatwy do zrozumienia tego co Mówi; ale spójrz na Rzymian 1: 4 ponownie:[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]I oświadczył, że jest Synem Bożym w mocy... przez zmartwychwstanie. [/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Jeśli nie przeczytamy tekstu w środku, możemy zobaczyć jak to płynie. Został uznany za Syna Bożego PRZEZ zmartwychwstani.[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Oznacza to, że Jezus nie wziął na siebie tytuł lub nazwę "Syna", aż dopiero po, jak Powstał z martwych. To nie mogło sie stać w niedzielę rano w 33 rne., bo jeśli przeczytasz rozdziały Ewangelii, długo przed tym jak Zmartwychwstał Był nazywanym "Synem Bożym". Jeśli przyjrzysz się słowu "syn" w Nowym Testamencie, zobaczysz kilka odniesień do "Syna", a krzyża nie bedzie w widoku.[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Jak mógł być nazwany "Synem" przed pójściem na krzyż? Mógłby być nazwany, ponieważ On był Barankiem zabitym przed założeniem świata, a następnie On powstał z martwych, zanim świat został stworzony. On zapłacił karę za grzech dla Jego wybranych ludzi, długo przed, zanim świat powstał.[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Dlatego właśnie list do Hebrajczyków 4:3 mówi:[/SIZE]
[SIZE=14pt]Bowiem wchodzimy do odpoczynku gdy zaufamy, tak jak powiedział: Ponieważ przysiągłem w mojej zapalczywości, że nie wejdą do mojego odpoczynku; a przecież dzieła dokonały się od założenia świata.[/SIZE]

[SIZE=13.5pt]Objawienie 13: 8 mówi, że został zabity. List do Rzymian 1: 4 mówi, że On zmartwychwstał, aby zostać uznany za Syna Bożego. List do Hebrajczyków mówi nam, że jako Syn, On stworzył świat. Oznacza to, że On zrobił już wszystko. Prace zostały zakończone, a następnie powiedział i stworzył świat i wszechświat.[/SIZE]




Konkluzja, tytuł "Syn Boży" jest kluczem do zrozumienia, kiedy miało miejsce rzeczywiste odkupienie.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
1. 1 Kor. 15:22, 45
2. Rdz. 3:15
3. o czym ty piszesz człowieku
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
irish napisał:
1. 1 Kor. 15:22, 45
2. Rdz. 3:15
3. o czym ty piszesz człowieku
irish,

Zacytowałeś następujące fragmenty:
(22) Albowiem jako w Adamie wszyscy umierają, tak i w Chrystusie wszyscy ożywieni będą. 1 Kor 15:22
Rzekomo, ten werset ma udowodnić że Jezus dokonał odkupienia w 33 r. naszej ery? Ten fragment po prostu gwarantuje, że dzięki odkupieniu Jezusa, kiedyś w życiu, każda wybrana osoba otrzyma nową wskrzeszoną duszę.

(45) Takci też napisane: Stał się pierwszy człowiek Adam w duszę żywą, ale pośledni Adam w ducha ożywiającego. 1 Kor 15:45
Proszę zapoznaj się z kontekstem. Proponuję zacząć czytać od wersetu 39. Wyjaśnia różnicę ciał; Cielesnych i duchowych i jak rodzimy się na ten świat z martwą duszą, a następnie, jesteśmy ożywieni [w duszy] przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Ponownie, werset ten niczego nie dowodzi.

(15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.
Czy to ma byc ten niezaprzeczalny dowodów obciążający, że Jezus dokonał odkupienia w 33 r. naszej ery?


Teraz przeczytać fragmenty z Ewangelii Mateusza 14 i Łukasza 22 poniżej i odpowiedz mi: w świetle mójego pierwszego postu, dlaczego apostołowie nazwali Jezusa "Synem Bożym" a nawet sam Jezus przyznał ze jest "Synem Bożym" przed śmiercią na krzyżu?
(29) A On rzekł: Przyjdź! Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa.
(30) Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: Panie, ratuj mnie!
(31) Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: Czemu zwątpiłeś, małej wiary?
(32) Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył.
(33) Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: Prawdziwie jesteś Synem Bożym.


(70) Zawołali wszyscy: Więc Ty jesteś Synem Bożym? Odpowiedział im: Tak. Jestem Nim.

Wyjaśnij, w jaki sposób jest to możliwe, jeśli w celu uzyskania tego tytułu [Syn Boży], najpierw musiał zostać wskrzeszony? Czy Jezus jest kłamcą? Oczywiście że nie, to twój kościół sprzedaje ci fałszywą ewangelię.


3. o czym ty piszesz człowieku
Nie odpowiadaj wersetami biblijnymi, jeśli nie zrozumiesz treść mojego postu.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
7Teen napisał:
Nie odpowiadaj wersetami biblijnymi, jeśli nie zrozumiesz treść mojego postu.
Tzn on nie rozumie treści tych wersetów, które sam podaje.....od tego trzeba zacząć.
Jak komuś brakuje podstawowej i elementarnej wiedzy to rzuca wersetami i podsumowuje "o czym Ty piszesz człowieku".
W żaden sposób nie dokona analizy tego co napisałeś bo brakuje mu słów do komentowania. W "Strażnicy" tego nie było.... więc gotowca wkleić też się nie da. Jednym słowem "dramat".
Trzeba wiedzieć, że Świadkowie Jehowy znają Biblię w sposób:
A - tendencyjny bo od strony doktryn "Strażnicy".
B - pobieżny i wyrywkowy bez szerszego zrozumienia kontekstu. Kontekst im się wkleja do głów na "praniu mózgu".

Pranie mózgu - tzw. studium Biblii, które jest niczym innym jak studium "książeczki" wydawanej przez Strażnicę.
Świadkowie ucza się z niej doktryn a Biblia to jest 2% studiów "Biblii" jak to nazywają. Do tego trzeba odpiwiedzieć na kilka zadanych pytań, które są pod spodem tekstu i to wystarczy bo pytania są zarazem odpowiedziami...tzn tekst nakierowuje na odpowiedzi.
Bardzo ironiczne studium "Biblii" stąd niewiedza "świadków jehowy" w tematach, które poruszasz.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
7Teen napisał:
dlaczego apostołowie nazwali Jezusa "Synem Bożym" a nawet sam Jezus przyznał ze jest "Synem Bożym" przed śmiercią na krzyżu?
7Teen napisał:
Wyjaśnij, w jaki sposób jest to możliwe, jeśli w celu uzyskania tego tytułu [Syn Boży], najpierw musiał zostać wskrzeszony?
wyjaśnię ci używając tylko kilku wersetów
Kol. 1:15-16
J. 3:13
J. 6:38
J. 17:45
uważam za bardzo normalne i logiczne to, że jeśli ktoś nazywa kogoś swoim ojcem to jest jego synem. czyż nie? więc dlaczego się dziwisz że Jezus w swoim bycie przedludzkim nazywa Boga swoim Ojcem? dziwi mnie że się dziwisz :)
7Teen napisał:
Wyjaśnia różnicę ciał; Cielesnych i duchowych i jak rodzimy się na ten świat z martwą duszą,
nie wiem skąd ty bierzesz takie pomysły. z całą pewnością nie z Biblii


danielr9 napisał:
Jak komuś brakuje podstawowej i elementarnej wiedzy to rzuca wersetami i podsumowuje "o czym Ty piszesz człowieku".
człowiekowi pałającemu duchem i mającemu wiedzę i wiarę w Prawdziwego Boga wystarczy podanie wersu.
danielr9 napisał:
Pranie mózgu - tzw. studium Biblii, które jest niczym innym jak studium "książeczki" wydawanej przez Strażnicę.
wole takie "pranie mózgu" niż klepanie paciorków - to jest dopiero pranie mózgów. kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się dla niektórych prawdą. zapominają o słowach Jezusa "w modlitwie nie powtarzajcie wciąż tego samego"
danielr9 napisał:
Bardzo ironiczne studium "Biblii" stąd niewiedza "świadków jehowy" w tematach, które poruszasz.
jakiekolwiek studium nie może być "ironiczne". moze być powierzchowne, wnikliwe, dokładne ale nie ironiczne. nie używaj słów, których znaczenia nie znasz
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
uważam za bardzo normalne i logiczne to, że jeśli ktoś nazywa kogoś swoim ojcem to jest jego synem. czyż nie?
irish,

Twoja odpowiedź potwierdza Twój brak zrozumienia tego tematu. Zadaj sobie pytanie, które pomoze Ci zrozumieć ten temat: według Biblii, kiedy Jezus stał się Synem? Czy znasz odpowiedź?

więc dlaczego się dziwisz że Jezus w swoim bycie przedludzkim nazywa Boga swoim Ojcem? dziwi mnie że się dziwisz :)
Nie wiem w jaki sposób doszedłes do tego wniosku.

wyjaśnię ci używając tylko kilku wersetów
W przyszłości, byłbyś tak miły, skopiuj i wklej werset który masz na myśli? To pomoże czytelnikom zapoznac sie z Biblią.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
7Teen napisał:
uważam za bardzo normalne i logiczne to, że jeśli ktoś nazywa kogoś swoim ojcem to jest jego synem. czyż nie?
irish,

Twoja odpowiedź potwierdza Twój brak zrozumienia tego tematu. Zadaj sobie pytanie, które pomoze Ci zrozumieć ten temat: według Biblii, kiedy Jezus stał się Synem? Czy znasz odpowiedź?


więc dlaczego się dziwisz że Jezus w swoim bycie przedludzkim nazywa Boga swoim Ojcem? dziwi mnie że się dziwisz :)
Nie wiem w jaki sposób doszedłes do tego wniosku.

wyjaśnię ci używając tylko kilku wersetów
W przyszłości, byłbyś tak miły, skopiuj i wklej werset który masz na myśli? To pomoże czytelnikom zapoznac sie z Biblią.




ad. 1 Np. Prz. 30:4 w szczególności ostatni fragment
ad. 2 Do tego wniosku doszedłem czytając Biblię. m.in. J. 8:38, J. 17:5
ad. 3 Czytelnicy na pewno poradzą sobie z odczytaniem wersetów w SWOICH egzemplarzach Pisma Świętego
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
irish,

Oto twoja odpowiedź na moje pytanie "kiedy Jezus stał się Synem?":
(4) Kto wstąpił do nieba i zstąpił? Kto zebrał wiatr w swoje garście? Kto wody owinął płaszczem? Kto krańce ziemi utworzył? Jakie jest jego imię? - A jakie syna? Wiadomo ci może? (Ks. Przysłów 30, Biblia Tysiąclecia)

Werset na który odwołujesz się nie wskazuje nam, KIEDY Jezus stał się Synem Bożym.
 

ania90

Bywalec
Dołączył
3 Marzec 2011
Posty
162
Punkty reakcji
49
[SIZE=13.5pt]ponieważ On był Barankiem zabitym przed założeniem świata[/SIZE]
Odważna teza. Choć trochę nielogiczna, bo skoro został "zabity przed założeniem świata", to rodzi się pytanie - w jakim miejscu i przez kogo? Bo według Biblii przed stworzeniem świata, jak i całego wszechświata, nie było nic, ani czasu, ani przestrzeni, ani jakiegokolwiek bytu, ani żywych, ani martwych - istniał tylko Bóg. Nie było też grzechu, a co za tym idzie nie było śmierci, gdyż nie było nikogo, kto by się mógł zbuntować przeciwko Bogu. No chyba, że Bóg buntował się sam przeciwko sobie i to zrodziło grzech :) Ale to byłby nonsens. Więc rozjaśnij co kryje się za Twoimi przemyśleniami?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
7Teen napisał:
irish,

Oto twoja odpowiedź na moje pytanie "kiedy Jezus stał się Synem?":
(4) Kto wstąpił do nieba i zstąpił? Kto zebrał wiatr w swoje garście? Kto wody owinął płaszczem? Kto krańce ziemi utworzył? Jakie jest jego imię? - A jakie syna? Wiadomo ci może? (Ks. Przysłów 30, Biblia Tysiąclecia)

Werset na który odwołujesz się nie wskazuje nam, KIEDY Jezus stał się Synem Bożym.
Nie dogadasz się w tej kwestii ze Świadkiem Jehowy.
Według nich Jezus "stał się królem i Panem" dopiero w 1914 roku.
Wymyślono tą datę....a że oni nie potrafią czytać Biblii no to głoszą takie chore nauki.
Podobnie nie wierzą (wbrew Biblii) q to, że Jezus był i jest władcą na Ziemi.
„Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie” (Łk 19:38).
Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwą Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9:5; por. 9:6).
„Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca” (Łk 1:33; por. Dn 7:14).
„Pan mój i Bóg mój!” (J 20:28)
„jedyny Władca i Pan” (Jud 4)
„Pan żywych i umarłych” (Rz 14:9)
„Pan panujących” (1Tm 6:15)

To są cytaty, których przeciętny świadek jehowy nie widzi....zaslepiła go "Strażnica".
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
ania90,

Dobre pytania. Postaram się odpowiedzieć ściśle z Biblii ale zanim to zrobię, chciałbym wyjaśnić jedną rzecz, to nie jest moja teza, ale raczej biblijny fakt:
I będą się jej kłaniać wszyscy mieszkający na ziemi, których imiona nie są napisane w księgach żywota Baranka zabitego od założenia świata.


Choć trochę nielogiczna, bo skoro został "zabity przed założeniem świata", to rodzi się pytanie - w jakim miejscu i przez kogo?
Szczerze mówiąc, nie wiem gdzie miało miejsce odkupienia. Moje przypuszczenie byłoby, tam gdzie Bóg mieszka. Ale to nie jest istotne.

Jeśli chodzi przez kogo został zabity. Zawsze rozumieliśmy, że Jezus w ofiarowaniu samego siebie, występował również w roli Najwyższego Kkapłana. Myśleliśmy że to uczynił w 33 rne. Ale rzeczywista ofiara za grzech miała miejsce na początku świata. A więc to wtedy Chrystus ofiarował samego siebie i to wtedy on pełnił rolę Najwyższego Kapłana, który zabija ofiarę (Siebie).

Co ciekawe, okazuje się że Biblia mówi o Najwyższym Kapłanie nazwanym Melchisedek.
(1) Albowiem ten Melchisedek był król Salem, kapłan Boga najwyższego, który zaszedł drogę Abrahamowi, gdy się wracał od porażki królów i błogosławił mu. (2) Któremu i dziesięciny ze wszystkiego udzielił Abraham; który najprzód wykłada się król sprawiedliwości, potem też król Salem, co jest król pokoju. (3) Bez ojca, bez matki, bez rodu, ani początku dni, ani końca żywota nie mając, ale przypodobany będąc Synowi Bożemu, zostaje kapłanem na wieki. (List do Hebrajczyków 7:1, Biblia Gdańska)

Melchizedek nie miał początku, co oznacza, On jest wieczny. Nagle pojawia się podczas sceny z historii biblijnej (Rdz 14) i Abraham daje dziesięcinę Jemu. Ten Najwyższy Kapłan Melchizedek jest Tym który mówi o Jezusie na wzór:

(14) Wiadomo przecież, że nasz Pan wyszedł z pokolenia Judy, a Mojżesz nic nie wspomniał o kapłanach z tego pokolenia. (15) Jest to jeszcze bardziej oczywiste i wskutek tego, że na podobieństwo Melchizedeka występuje inny kapłan, (16) który stał się takim nie według przepisu prawa cielesnego, ale według siły niezniszczalnego życia. (17) Dane Mu jest bowiem takie świadectwo: Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka.

Czasami lekceważymy wypowiedzi jak te powyżej gdy czytamy Biblie. Ale to jest zbyt ważne aby swobodnie czytać i nie zwracać uwagę na to, co zostało przekazane. List do Hebrajczyków 7:15 mówi: "... na podobieństwo Melchizedeka występuje inny kapłan"

A ten "inny" kapłan jest Pan Jezus Chrystus. Jezus jest na podobieństwo Melchizedeka. To zdumiewające. Zawsze myślałem, że Melchizedek był typem Chrystusa. Ale nie jest tak. Jezus jest typem Melchizedeka. W związku z tym możemy zbierać, że w momencie założenia świata, kiedy Jezus Chrystus ofiarował samego siebie za grzechy swoich wybranych osób. I umarł za ich grzechy. Akt ofiarowania siebie był aktem Najwyższego Kapłana. Najwyższy Kapłan, którego Bóg nazywa Melchizedek (Król Sprawiedliwości).


Nie było też grzechu, a co za tym idzie nie było śmierci, gdyż nie było nikogo, kto by się mógł zbuntować przeciwko Bogu. No chyba, że Bóg buntował się sam przeciwko sobie i to zrodziło grzech :) Ale to byłby nonsens.
Nie było grzechu przed założeniem świata. Ale Bóg jest Bogiem i zna początek i koniec. On przewidział upadek człowieka i ich niewole do grzechu. Bóg rozumiał ze człowiek będzie potrzebował kaucji. Dlatego Bóg zapewnił plan zbawienia, zanim stworzył świat. Jest to zgodne z tym fragmentem:
(3) Albowiem wnijdziemy do odpocznienia, którzyśmy uwierzyli, jako powiedział: Przetożem przysiągł w gniewie moim, że nie wnijdą do odpocznienia mojego; choć dokonane są dzieła Boże od założenia świata. (4) Albowiem tak powiedział na jednem miejscu o siódmym dniu: I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich spraw swoich. (List do Hebrajczyków 4, Biblia Gdańska)
Odkupienie wykonane w 33 rne byłoby sprzeczne z tym fragmentem.


To sprawia kompletny sens. Pomyśl o tym; w jaki sposób Noe i Abraham mogli pójść do nieba przed odkupienie? Według kościołów, odkupienie zostało wykonane w 33 rne,

Mam nadzieję, że udało mi się Ci pomóc.


To są cytaty, których przeciętny świadek jehowy nie widzi....zaslepiła go "Strażnica".
Dlatego nie spędzam zbyt dużo czasu dzieleniem się z nimi.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
7Tee - nie powiem ciekawe i nie znane podobnie jak nieznane jest
to ze Jeszua miał Ciało z Nieba a nie z prochu Ziemi.
Ale powiedz jak wyjasnic to ze Mesjasz Raz jeden i na zawsze składa Ofiare
Raz jeden umiera .
Owszem ,przed założeniem czyli przed zaludnieniem świata był juz przeznaczony na zabicie jako Branek
ale ty tu podajesz ze był zabity .
Kiedy i gdzie to się stało Kto Go zabił ?

http://biblia.phorum.pl/index.php

jest drugi podobny az pomieszałam jeden z drugim tamten
temat Syn Bozy...
po co dwa ?
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Ale powiedz jak wyjasnic to ze Mesjasz Raz jeden i na zawsze składa Ofiare Raz jeden umiera .
Witaj Orsa,
Jezus zapłacił za nasze grzechy tylko raz, przed założeniem świata. W owym czasie Jezus umarł w duchu, również tylko raz.

Następnie, w 33 rne na krzyżu, Jezus umarł w ciele. Skąd wiemy że On nie umarł w duchu na krzyżu? Bo obiecał jedenemu z złoczyńców, że po śmierci bedzie z Nim w raju, tego samego dnia:
Jezus mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju. (Ew. Łukasza 23:43, Biblia Tysiąclecia)
Więc po śmierci na krzyżu, ziemskie ciało Jezusa było w grobie przez trzy dni, podczas gdy Jego duch był żywy w raju.

Chociaż prawdą jest, że Jezus poniósł śmierć na krzyżu, to nie była zapłata za grzechy. Celem Jego śmierci na krzyżu było pokazanie ludzkości ofiarę jaką wykonał Jezus w naszym imieniu. Wymagana zapłata za nasze grzechy? śmierć wiecznego Boga.

Owszem ,przed założeniem czyli przed zaludnieniem świata był juz przeznaczony na zabicie jako Branek
ale ty tu podajesz ze był zabity .
Korekta: To nie ja, lecz Słowo Boże wskazuje, że Jezus został zabity przed założeniem świata:
(8) I będą się jej kłaniać wszyscy mieszkający na ziemi, których imiona nie są napisane w księgach żywota Baranka zabitego od założenia świata. (Apokalipsa (Objawienie) 13:8, Biblia Gdańska)

Kiedy i gdzie to się stało Kto Go zabił ?
Odpowiedziałem na podobne pytanie w po #12 powyżej.
Chrystus ofiarował samego siebie i to wtedy on pełnił rolę Najwyższego Kapłana, który zabija ofiarę (Siebie).

jest drugi podobny az pomieszałam jeden z drugim tamten
temat Syn Bozy...
po co dwa ?
Są to dwa różne tematy, jeden jest o fałszywej nauce, a drugi jest o Synu Bożym.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
ponosi was fantazja. gdybym chciał się tak czepiać to mógłbym stwierdzić że wyrażenie "od założenia świata" dotyczy wyłącznie ziemi czyli czasów od początku stwarzania ziemi i życia na niej. ciągle zapominacie o rdz. 3:15. zapominacie lub nie wiecie czego i kogo ten werset dotyczy. Wydaje mi się również że zapominaci eo tym że Prawo Boże dane starożytnym Izraelitom wymagało „duszy za duszę” czyli życia za życie - o tym można przeczytać w Biblii np. Wj 21:23) i wg tej zasady śmierć która mogłaby zakryć przewinienia ludzkości musiałaby dokładnie odpowiadać wartością temu co stracił Adam. A Adam był człowiekiem. Stąd za grzech można było zapłacić tylko śmiercią doskonałego człowieka. Żaden anioł, człowiek lub zwierze nie mogło być odpowiednią ofiarą, ekwiwalentem za grzech Adama. Gdyby było inaczej to pierwsza lepsza ofiara żyda złożona w dawnych czasach załatwiła by ten temat raz na zawsze a przeciez tak się nie stało. Hebr. 2:17-18
 

ania90

Bywalec
Dołączył
3 Marzec 2011
Posty
162
Punkty reakcji
49
ale raczej biblijny fakt:
I będą się jej kłaniać wszyscy mieszkający na ziemi, których imiona nie są napisane w księgach żywota Baranka zabitego od założenia świata.
Raczej kwestia tłumaczenia :) Brak interpunkcji robi swoje.
Jak się domyślam, sugerujesz tutaj, iż podany werset ma potwierdzać m.in. tezę postawioną w tytule.
Sprawdziłam tekst oryginalny, grecki. Przed "apo" można śmiało postawić przecinek, tak by "od założenia świata" odnosiło się do księgi, a nie do Baranka.
Można? Oczywiście.
Tak jak to jest w rozdziale 17:
"Bestyja, którąś widział, była, a nie jest, a ma wystąpić z przepaści, a iść na zginienie; i zadziwią się mieszkający na ziemi, (których imiona nie są napisane w księgach żywota od założenia świata), widząc bestyję, która była, a nie jest, a przecię jest." (Apokalipsa 17:8) Biblia Gdańska
W innych przekładach ten werset wygląda tak:
"Wszyscy mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka." BT
"I oddadzą mu pokłon wszyscy mieszkańcy ziemi, każdy, którego imię nie jest od założenia świata zapisane w księdze żywota Baranka, który został zabity." BW

Jaki wniosek? To żaden dowód. Raczej chciejstwo. ;)

A tak nawiasem mówiąc, nawet imiona zapisane od założenia świata w księdze żywota nie są wieczne. Można zostać z niej wymazanym:
NT: "Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami" Apokalipsa Jana 3:5 BW
ST: "Przydaj winy do winy ich, Niech nie dostąpią sprawiedliwości twojej! Niech będą wymazani z księgi życia, A ze sprawiedliwymi niech nie będą zapisani!" Psalm 69:28-29 BW


Szczerze mówiąc, nie wiem gdzie miało miejsce odkupienia. Moje przypuszczenie byłoby, tam gdzie Bóg mieszka. Ale to nie jest istotne.
Według mnie jest to kluczowe dla całego zagadnienia. Nie można bez analizy przyczyny tworzyć jakieś teorie końcowe.
Inaczej będziemy każdą hipotezę przyjmować za fakt niezaprzeczalny.

Pytanie: gdzie Bóg "mieszkał" przed powstaniem wszystkiego? Gdzie "mieszkało" coś, co nie jest materialne, nie ma początku, ani końca, w niczym się nie mieści, jest nieograniczone, jest absolutne? Gdzie "mieszkał" Bóg, gdy nie było przestrzeni?

Odkupienie wykonane w 33 rne byłoby sprzeczne z tym fragmentem.
Według mnie ten fragment wręcz potwierdza śmierć Jezusa 2000 lat temu.
Dlaczego? Słowo kluczowe: "choć" i werset 7.
Choć dzieła zostały dokonane (świat został stworzony a człowiek niestety upadł i do odpoczynku Bożego wejść nie może), to Bóg zostawia "otwartą furtkę" i "dlatego Bóg na nowo wyznacza pewien dzień - "dzisiaj" - po upływie dłuższego czasu" (hbr 4:7 BT) by mimo wszystko umożliwić wierzącym wejście do Jego odpoczynku.

On przewidział upadek człowieka i ich niewole do grzechu.
Mógł przewidzieć. Bóg ma atrybuty wszechmocy i wszechwiedzy. Więc mógł przewidzieć wszystko i upadek i... wersję bez upadku.
Grasz w totka?
Zapewne wiesz ile jest tam różnych kombinacji. Może z losem człowieka jest podobnie? A Bóg zna je wszystkie? Skoro jest Bogiem, powinien znać swoje stworzenie na wylot wraz z wszystkimi kombinacjami decyzji każdego człowieka obdarzonego wolną wolą.

Myśleliśmy że to uczynił w 33 rne. Ale rzeczywista ofiara za grzech miała miejsce na początku świata. A więc to wtedy Chrystus ofiarował samego siebie i to wtedy on pełnił rolę Najwyższego Kapłana, który zabija ofiarę (Siebie).
To są dywagacje. Nie znajdziesz tego w Biblii.
Natomiast w Biblii znajdziesz jasną informację, że przed przyjściem na świat Jezus istniał w postaci nieśmiertelnego Logosu, Słowa tożsamego z Bogiem.
Więc jak to pogodzisz z jego śmiercią "przed założeniem świata"? Aby zakosztować śmierci musiał stać się wpierw materialny, musiał przyjąć ciało. Tego, o czym piszesz, nie mógł dokonać "przed założeniem świata".
Proszę, takie były warunki:
"Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej." List do Filipian 2:5-8 BW
"...widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego." List do Hebrajczyków 2:9 BW

w jaki sposób Noe i Abraham mogli pójść do nieba przed odkupienie?
"Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę." 1 List Piotra 3:18-20 BW
"W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży." 1 List Piotra 4:6 BW

PS:
Został uznany za Syna Bożego PRZEZ zmartwychwstani.
Został uznany za Syna Bożego przez zrodzenie z Boga:
"Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem." List do Hebrajczyków 1:5 BT
To wystarczy.
A Rzymian 1: 3-4 mówi, że synostwo Jezusa zostało ludziom potwierdzone przez zmartwychwstanie. Została potwierdzona moc Syna Bożego.

Takie jest moje zdanie :)
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Raczej kwestia tłumaczenia :) Brak interpunkcji robi swoje.
Jak się domyślam, sugerujesz tutaj, iż podany werset ma potwierdzać m.in. tezę postawioną w tytule.
Widzisz, kiedy podchodzimy do Biblii w poszukiwaniu prawd biblijnych z góry założonymi myślami/konkluzjami, jesteśmy zaślepieni, bo naprawdę szukamy walidacji naszych przyjętych z góry założen. Mamy tendencję przekręcać Słowo Boże poprzez wprowadzenie interpunkcji, usuwanie wersetów z Biblii, zdyskredytowanie pisarzy Biblii, aby dopasować Słowo Boże do naszych doktryn. A raczej, powinniśmy pozwolić Biblii nas prowadzić.

Jaki wniosek? To żaden dowód. Raczej chciejstwo. ;)
Tłumaczenie przedstawione przez Ciebie powyżej niczego nie podważa.
Nie opieram się na jednym wersecie, doszedłem do tego wniosku w świetle całej Biblii. W przeciwieństwie do twojego przekonania, moj wniosek harmonizuje się ze wszystkim innym co znajduje się w Biblii.

Z mojego wniosku; Jezus zapłacił za grzechy przed założeniem świata, można łatwo pogodzić:

1. Wersety twierdzące, że Jezus był pierwszym który zmartwychwstał:
(23) To jest, iż Chrystus miał cierpieć, a będąc pierwszym z zmartwychwstania opowiadać miał światłość ludowi temu i poganom. (Dzieje Apost. 26, Biblia Gdańska)
(20) Lecz teraz Chrystus z martwych wzbudzony jest i stał się pierwiastkiem tych, którzy zasnęli. (1 list do Koryntian 15:1-58, Biblia Gdańska)

Proszę wyjaśnić swoje stanowisko, w jaki sposób Jezus zmartwychwstajac w 33 rne, jest pierwszym który zmartwychwstał? Kiedy Biblia mówi bardzo jasno, że było wiele innych osób, które zmartwychwstały przed Jezusem?
(23) A gdy przyszedł Jezus w dom przełożonego, i ujrzał piszczki i lud zgiełk czyniący, (24) Rzekł im: Ustąpcie; albowiem dzieweczka nie umarła, ale śpi. I naśmiewali się z niego. (25) Ale gdy wygnany był on lud, wszedłszy, ujął ją za rękę jej, i wstała dzieweczka. (Ew. Mateusza 9, Biblia Gdańska)
(22) I wysłuchał Pan głos Elijaszowy: i wróciła się dusza dziecięcia w ciało jego, i ożyło. (1 Ks. Królewska 17, Biblia Gdańska)
(30) A oto dwaj mężowie rozmawiali z nim, a ci byli Mojżesz i Elijasz; (Ew. Łukasza 9:, Biblia Gdańska)

2. Możliwość bohaterów Starego Testamentu, jak Noe i Mojżesz pójścia do nieba. Gdyż ich grzechy zostały zapłacone, zanim umarli.


To są dywagacje. Nie znajdziesz tego w Biblii.
Przy okazji, możesz zapewnić solidne dowody biblijne, że Jezus zapłacił za grzechy na krzyżu, w 33 rne?

Natomiast w Biblii znajdziesz jasną informację, że przed przyjściem na świat Jezus istniał w postaci nieśmiertelnego Logosu, Słowa tożsamego z Bogiem.
Gdzie? Możesz podać wersety biblijne wspierające "Jezus istniał w postaci nieśmiertelnego Logosu"?

Proszę, takie były warunki:
"Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej." List do Filipian 2:5-8 BW
"...widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego." List do Hebrajczyków 2:9 BW
Zgadzam się, Jezus umarł na krzyżu. Gdzie jest napisane, że Jezus zapłacił za grzechy na krzyżu?


Cytat

w jaki sposób Noe i Abraham mogli pójść do nieba przed odkupienie?
"Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę." 1 List Piotra 3:18-20 BW
"W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży." 1 List Piotra 4:6 BW




Ponownie. Według Ciebie, Jezus oczyścil nas z grzechów dopiero w 33 rne. To znaczy, ze nikt przed Jego zmartwychwstaniem nie mógł pójść do Nieba. Ale w przeciwieństwie do Twoich przekonań, możemy znaleźć fragmenty, mówiące nam, że Mojżesz i Eliasz byli w niebie, zanim Jezus dokonał zapłaty za nasze grzechy:
(1) Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. (2) Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. (3) A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. (Ew. Mateusza 17, Biblia Tysiąclecia)

Przykro mi, ale Twoje przekonania po prostu nie sumują się z Pismem świętym.


Został uznany za Syna Bożego przez zrodzenie z Boga:
"przez zrodzenie z Boga" W sensie, że Jezus jako Bóg, umarł i urodził sie [zmartwychwstał] z Boga? Zgodziłbym się z tym.

Takie jest moje zdanie :)
Każdy ma prawo do swojego zdania, to niekoniecznie musi być prawdą. :)

irish

ponosi was fantazja...
Stąd za grzech można było zapłacić tylko śmiercią doskonałego człowieka.
Kto ci to powiedział? Strażnica? Ponieważ nie ma wzmianki o tym w Biblii.

irish
Gdyby było inaczej to pierwsza lepsza ofiara żyda złożona w dawnych czasach załatwiła by ten temat raz na zawsze a przeciez tak się nie stało. Hebr. 2:17-18
Wracając do pierwotnego tematu, gdzie w Biblii jest napisane, że Jezus zapłacił za nasze grzechy na krzyżu, w 33 rne? Nie oczekuję odpowiedzi od ciebie, bo nie wiesz.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
7Teen napisał:
Wracając do pierwotnego tematu, gdzie w Biblii jest napisane, że Jezus zapłacił za nasze grzechy na krzyżu, w 33 rne? Nie oczekuję odpowiedzi od ciebie, bo nie wiesz.
heh
kolejny zadufany w sobie bufon?
ano weź Biblię do ręki i przeczytaj chociażby np 1J 2:2
a może ty masz jakąś inną Biblię? hm..

co do Strażnicy: Strażnica nie mówi. Strażnica to tytuł miesięcznika wydawanego przez Świadków Jehowy i w niej można przezcytać przeróżne artykuły. Pozdrawiam
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Najczęściej te artykuły są nieprawdziwe lub nakierowane na indoktrynację a nie są źródłem wolnym i niezależnym.
Dlatego tych artykułów nie można traktować jako niezależne i pozbawione stronniczości.

Wracając do tematu to moje zdanie jest nieco inne w tej kwestii, gdyż traktuję znaczenie śmierci Jezusa czysto symbolicznie.
Bóg nie potrzebuje urządzać szopki pod tytułem "poślę Jezusa żeby go ukrzyżowali i przez to dam ludziom łaskę".
Znaczenie śmierci Jezusa jest ogromne, gdyż oznacza śmierć według idei którą głosił, stał się męczennikiem i symbolem doskonałości i wiary za którą umarł.
Pisarze NT nie mogli przejść obojętnie wobec tej śmierci i uczcili ją w ten sposób, żeby ludzie dostrzegli miłosierdzie Boga.
Jezus "zmartwychwstaje" gdyż umarło tylko Jego ciało...a nie dusza i przesłanie jakie głosił. Dlatego po 3 dniach ujawnia się znowu Apostołom.
Nie bez znaczenia jest fakt dlaczego przychodzi do swoich uczniów a nie np.. do Piłata, żeby mu udowodnić, że się mylił.
 

ania90

Bywalec
Dołączył
3 Marzec 2011
Posty
162
Punkty reakcji
49
poprzez wprowadzenie interpunkcji
Oryginalny tekst ksiąg Nowego Testamentu nie zawierał znaków interpunkcyjnych. Podobnie jak tekst hebrajski Starego Testamentu nie zawierał samogłosek. Ich dodanie (interpunkcji w NT i samogłosek w ST) było zatem koniecznością by nadać mu logiczny, zrozumiały wydźwięk.... To nie ma nic wspólnego z jakimiś fałszerstwami, teoriami spiskowymi, odstępstwami etc.

Tłumaczenie przedstawione przez Ciebie powyżej niczego nie podważa.
Nie podważa. Potwierdza jedynie oczywistą oczywistość, iż stwierdzenie "od założenia świata" odnosi się do Księgi Życia, podobnie jak to ma miejsce np. w rozdziale 17.

Nie opieram się na jednym wersecie, doszedłem do tego wniosku w świetle całej Biblii.
Skoro doszedłeś do takiego wniosku w świetle Biblii, to z pewnością nie sprawi Ci problemów wytłumaczenie mi w świetle Twoich przekonać, fragmentów, które przytoczyłam :) Nie mam zamiaru licytować się na wersety. Najpierw odnieś się do moich przykładów, wątpliwości.


W przeciwieństwie do twojego przekonania, moj wniosek harmonizuje się ze wszystkim innym co znajduje się w Biblii.
Bardzo wysoko siebie cenisz :)
To zdanie brzmi trochę zabawnie w świetle przemilczenia przez Ciebie moich przykładowych cytatów.
Ponadto zarzucasz mi błędy, lecz sam nie potrafisz poprawić moich wniosków - podajesz inne, rzekomo potwierdzające Twoje hipotezy, nowe przykłady, bez wykazania mi gdzie popełniłam błąd.
Wybacz pytanie, ale muszę Ci je zadać - chcesz prowadzić monolog czy dyskusję?
Jeśli chcesz rozmawiać, powinieneś zmierzyć się z punktem widzenia swojego rozmówcy, na tym to polega.

Proszę wyjaśnić swoje stanowisko, w jaki sposób Jezus zmartwychwstajac w 33 rne, jest pierwszym który zmartwychwstał? Kiedy Biblia mówi bardzo jasno, że było wiele innych osób, które zmartwychwstały przed Jezusem?
Jezus zmartwychwstał jako Syn Boży do życia wiecznego, otwierając tym samym drogę do zbawienia ludziom w niego wierzącym.
Ludzie, którzy zostali wskrzeszeni przed Nim, zostali tylko z powrotem przywróceni do życia doczesnego.
Taka jest podstawowa różnica.
Nikt z nich nie mógł o sobie powiedzieć czegoś takiego oprócz Syna Bożego:
"Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca" Ewangelia Jana 10:17-18 BT

Możliwość bohaterów Starego Testamentu, jak Noe i Mojżesz pójścia do nieba. Gdyż ich grzechy zostały zapłacone, zanim umarli.
"A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy" Ewangelia Jana 3:13 BW

Przy okazji, możesz zapewnić solidne dowody biblijne, że Jezus zapłacił za grzechy na krzyżu, w 33 rne?
Przedstaw najpierw solidne dowody na to, że Jezus "zmartwychwstał przed założeniem świata".

Gdzie? Możesz podać wersety biblijne wspierające "Jezus istniał w postaci nieśmiertelnego Logosu"?
"Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej...." List do Filipian 2:5 BW
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo." Ewangelia Jana 1:1 BT
i masa innych fragmentów, które są znane, jasne.
Skoro Logos było tożsame z Bogiem, musiało być wieczne, nieśmiertelne.


Zgadzam się, Jezus umarł na krzyżu. Gdzie jest napisane, że Jezus zapłacił za grzechy na krzyżu?
Tam jest jasno i wyraźnie napisane, że aby mógł umrzeć - MUSIAŁ stać się śmiertelny, czyli przybrać postać materialną.
Nie będąc w ciele (czyli przed założeniem świata) - nie mógł "zakosztować śmierci za każdego". Krzyż nie jest tam w centrum rozważań apostoła - jest jedynie narzędziem - autor zwraca tam uwagę przede wszystkim na potrzebę śmiertelności Słowa. Istniejąc "w postaci Bożej" (wieczności) był siłą rzeczy nieśmiertelny.
A dowodów, że Bóg pojednał świat z sobą przez śmierć Jezusa na krzyżu (nie wcześniej) jest wiele:
"On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy, ponieważ upodobał sobie Bóg, żeby w nim zamieszkała cała pełnia boskości i żeby przez niego wszystko, co jest na ziemi i na niebie, pojednało się z nim dzięki przywróceniu pokoju przez krew krzyża jego." Kolosan 1:18-20
Zapewne Twoją uwagę przykuje określenie "pierworodny z umarłych". :)
To prawda, Jezus był pierworodnym z umarłych, ponieważ to w Nim człowiek [inaczej niż w Adamie: 1 List do Koryntian 15: 20-22] po śmierci ma szansę dostąpić lepszej jakości życia w harmonii z Bogiem.


przez zrodzenie z Boga" W sensie, że Jezus jako Bóg, umarł i urodził sie [zmartwychwstał] z Boga? Zgodziłbym się z tym.
Samo zrodzenie z Boga wystarczy by nazwać Jezusa Synem Bożym. Tylko, że Ty [nie wiem z jakiego powodu] uważasz, iż Jezus przed założeniem świata jako Logos, jako Bóg czyli nie w ciele, nie w materii mógł umrzeć. I To miałoby być głównym kryterium odnośnie Jego synostwa. Z całym szacunkiem, ale to nie ma najmniejszego sensu. To by oznaczało, że nieśmiertelny Bóg [Jego boskość] - jest śmiertelny. Że śmierć nie charakteryzuje tylko stworzenie ale i Stwórcę. Natomiast Biblia mówi jasno, że Jezus był Synem Bożym i Synem Człowieczym. Zrodzonym z Boga (Hbr 1:5) i z człowieka (istoty śmiertelnej) - Marii (Łk 1:35). Więc cierpiał również jako Syn Człowieczy, o czym sam mówił: "A On zgromił ich i zakazał im mówić o tym komukolwiek, powiadając: Syn Człowieczy musi wiele cierpieć i musi być odrzucony przez starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie, i musi być zabity, a dnia trzeciego wskrzeszony." Ewangelia Łukasza 9:21-22 BW
Nie mógł cierpieć i zostać zabity jako Syn Człowieczy przed stworzeniem człowieka.

Każdy ma prawo do swojego zdania, to niekoniecznie musi być prawdą.
Dlatego zadaję Ci pytania i oczekuję wyczerpujących odpowiedzi.
Kto pyta nie błądzi. :)


Ponownie. Według Ciebie, Jezus oczyścil nas z grzechów dopiero w 33 rne.
Widzisz. To jest najlepszy przykład. Zamiast odnieść się do cytatów, które zamieściłam, piszesz coś takiego... O czym to świadczy?
Przemilczałeś te słowa z 1 Listu św. Piotra:
"W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne..."
"W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia..."
 
Do góry