Piłka nożna jako inspiracja dla literatury i filmu. Zanalizuj podane przykłady

kun8

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Cześć!
Jestem tego rocznym maturzystą i zastanawiam się nad wyborem tematu:
"Piłka nożna jako inspiracja dla literatury i filmu. Zanalizuj podane przykłady". Piłka nożna jest dla mnie czymś bardzo ważnym ,czymś co mnie interesuje i o czym mógł bym wiele opowiedzieć. Problem jednak ,że na internecie nie ma jakichkolwiek wskazówek na temat jakich książek i filmów mógłbym użyć (inne tematy mają gotowe prace na internecie :p) oraz jakiegoś naprowadzenia i wskazówek jak napisać pracę ,żeby komisja nie odesłała mnie bez punktów i stwierdziła ,że praca nie jest na temat. Czy macie może jakieś pomysły na czym głównie skupić swoją pracę ? Z góry dzięki za wszystkie pomysły i wskazówki :)
 
A

alfabeta11

Guest
Nie ma złotej metody na to jak napisać pracę. Na pewno musisz trzymać się szablonu (nauczyciel go pokaże), a poza tym to pisz tak, żebyś sam chciał tego słuchać. To jest najważniejsze. Staraj się ograniczać rzeczy, których nie będziesz pewien, bądź które będą trudne do nauki, bo mogą z tego pytać.
A co do literatury i filmu to masz Hooligans, Jestem Kibolem, Okolofutbola itp. Niestety takich dzieł bezpośrednio o piłce możesz nie znaleźć, ale te podane przeze mnie są o kibolach co wiąże się z piłką.
Teza jaką postawisz nie musi być koniecznie o samej piłce. Pomyśl, "fenomen agresywnych kibiców jest podstawą do powstawania dzieł akcji (albo sensacyjnych)". Czy coś w tym stylu. Masz naprawdę duże pole do popisu.
 

kun8

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Super, wielkie dzięki za odpowiedź. Po tej wypowiedzi tak sobie myślę ,czy mając taki temat mógł bym skupić się tylko i wyłącznie na kibicach i skupić na nich całą swoją uwagę w prezentacji ?
 

princess_r

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2014
Posty
65
Punkty reakcji
1
Miasto
Wrocław
A ja się nie zgodzę, że o samej piłce nie możesz napisać. Futbol jest przecież inspiracją dla wielu filmów dokumentalnych chociażby. Powstały też takie filmy jak Goal 1/2/3 czy There's only one Jimmy Grimble. Albo na przykład Szaolin Soccer, jeśli chcesz dodać prezentacji trochę humoru. Tak samo w Japonii powstało bardzo wiele animacji na temat piłki nożnej. Capitan Tsubasa czy świetny Giant Killing (który w przeciwieństwie do Tsubasy stawia na realistyczną stronę piłki nożnej).

Jeżeli chodzi o literaturę, to jest przecież masa książek biograficznych, niedawno Przemek Rudzki wydał książkę, może nie do końca traktującą ściśle o futbolu, ale o tym co się wokoło futbolu dzieje. Nazywa się "Gracz".

Możesz pisać o wszystkim, piłka nożna jest tak obszerną dziedziną, że naprawdę daje duże pole popisu.
 
Do góry