Przetwory, pikle, sałatki czyli zapasy na zimę!

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
Witajcie,

Jako, że mamy sezon na przetwory proponuję podzielmy się naszymi sprawdzonymi przepisami :)
Co roku zastanawiam się np. ile soli, ile octu potrzeba do zalewy na ogórki korniszony ;)
Mam taki przepis:
zalewa
niecałe 3 szklanki octu 10%
mniej niż pół szklanki soli
niecałe 2 szklanki cukru
7 kubków 05,l wody, 8 niepełny

Do słoików oprócz ogórków: ząbek czosnku, ziarna ziela angielskiego, ziarenka gorczycy, liść laurowy, kilka plasterków marchewki.
Gorącą zalewą zalać ogórki, zakręcić i pasteryzować 15 minut.
Wychodzi około 8 słoików z takiej porcji.


Dodatkowo zrobiłam dziś Sałatkę z ogórków i fasolki szparagowej więc dzielę się przepisem:

Składniki:
* 2 kg ogórków
* 2 kg żółtej fasolki szparagowej
* 1 kg cebuli
* 1 łyżka soli
Zalewa:
* 1/2 szklanki oleju
* 1 szklanka octu
* 2 małe słoiki przecieru pomidorowego
* 4 łyżki soli
* 2 szklanki cukru
* pół łyżeczki pieprzu (do smaku)
Ogórki myjemy, obieramy i kroimy w cienkie plastry.
Cebulę obieramy, kroimy w cienkie półtalarki.
Fasolkę myjemy, odcinamy końcówki i kroimy na pół. Gotujemy ją w osolonej wodzie około 20 minut. Odcedzamy i studzimy.
Olej mieszamy z ocetem, przecierem pomidorowym. Wsypujemy cukier, sól, dokładnie mieszamy. Doprawiamy pieprzem do smaku.
Ogórki, faskolkę i cebulę mieszmy z zalewą. Przekładamy do wyparzonych słoików. Pasteryzujemy około 15 minut.


Mam zamiar jeszcze zrobić dziś dżem jabłkowy. Składniki to jabłka i cukier ;)

A Wy jakie robicie przetwory?
 

oaza

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2008
Posty
310
Punkty reakcji
4
Wiek
40
Miasto
nie z tej ziemi
Ja robię głównie dżemy i przetwory z owoców. Mam na ogródku kilka krzaków malin, borówki, truskawki, jeżyny, od sąsiadów też zawsze dostanę trochę owoców, więc co nam się nie uda zjeść pakuję do słoików. W tym roku narobiłam sporo dżemów łącząc ze sobą różne owoce w/g pomysłów ze strony dr. oetkera z której czerpię przepisy na przetwory. Teraz mam wysyp malin, odstałam też śliwki, więc zabieram się za kolejne dżemy i konfitury :D Planuje też zrobić sok malinowy, który bardzo lubimy dodawać zimą do herbaty.
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
Wyrosło mi w tym roku sporo pomidorów więc zrobiłam kilka słoiczków pomidorków koktajlowych w zalewie octowej oraz przecier pomidorowy.Przepisy znalezione w internecie.

Pomidorki koktajlowe w zalewie octowej:
Zaczęłam od zalewy bo musi być zimna podczas zalewania pomidorków aby te nie popękały:
4 szklanki wody
1 szklanka octu 10%
1 szklanka cukru
1 łyżka soli
Wszystkie składniki zalewy wrzucamy do garnka i zagotowujemy. Następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.

Składniki do słoiczków:
pomidorki koktajlowe
cebula
czosnek
ziele angielskie
gorczyca
listki laurowe

Pomidorki myjemy.
Do wyparzonych słoików układamy kilka ziaren gorczycy i ziela angielskiego, listek laurowy, ząbek czosnku. Do połowy słoiczka układamy pomidorki, następnie do każdego słoika wkładamy po grubym plastrze cebuli i dokładamy do pełna pomidory.


Zimną zalewą uzupełniamy do pełna przygotowane wcześniej słoiki z pomidorkami i zakręcamy.

Do dużego garnka z wyłożonym dnem ściereczką wkładamy słoiki i zalewamy wodą do 2/3 wysokości. Stawiamy na maleńkim gazie i podgrzewamy do momentu pojawienia się małych bąbelków. Następnie wyjmujemy i ustawiamy do góry dnem do wystudzenia. Zimne słoiczki przenosimy w chłodne i ciemne miejsce.





;)
 

Attachments

  • 20150824_133820.jpg
    20150824_133820.jpg
    58,8 KB · Wyświetleń: 1
  • 20150824_133847.jpg
    20150824_133847.jpg
    49,6 KB · Wyświetleń: 1

malwa1990

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2017
Posty
106
Punkty reakcji
0
Ja to już od jakiegoś czasu wcale nie robię bo mi średnio wychodziły. Teraz kupuję przetwory tylko z Piwniczki Babuni bo na prawdę smakują jak domowe. Niestety nikomu się jeszcze nie przyznałam, że kupuję a nie robię ale każdy tak je chwali :) :)
 

Caraoka

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2017
Posty
237
Punkty reakcji
7
Amber napisał:
Wyrosło mi w tym roku sporo pomidorów więc zrobiłam kilka słoiczków pomidorków koktajlowych w zalewie octowej oraz przecier pomidorowy.Przepisy znalezione w internecie.
Czy te pomidorki potem odchodzą od skórki czy raczej można je kroić?
 
Do góry