Sieci komputerowe, Jak się tego uczyć?

trophy250

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2008
Posty
83
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich. Chcę się zajmować sieciami komputerowymi i być w tej dziedzinie najlepszy he he :) Ale czytając o tych sieciach dość sporo od jakiegoś tygodnia dochodzę do wniosku, że nie wiem od czego zacząć swoją przygodę i naukę z sieciami. Tyle tego jest, że naprawdę człowiek może się pogubić. Od czego mogę zacząć tak na początek, i co potem..., Bardzo bym chciał to wszystko ogarnąć ale nie wiem za co się wziąć najpierw. W sieci jest bardzo dużo informacji na temat urządzeń, łączności itp. Jak wiadomo nie będę czytał i uczył się wszystkiego naraz, chcę po kolei, więc zwracam się do was z prośbą żeby ktoś mi pomógł ustalić jakiś "grafik" nauki czy coś w tym stylu. Nurtuje mnie też jedna poważna sprawa, Jak w ogóle jest z tymi sieciami Wan, Man? czy te sieci powstają z sieci Lan? bo już sam się gubię w tym jak np. usługodawca internetu ma i rozpowszechnia internet, myślę, że mają internet od kogoś i tworzą rozległe sieci Lan i dzięki temu ja mam też internet i też sobie mogę Lan stworzyć. Strasznie to ciężki temat:/
 
A

alfabeta11

Guest
Zacznij sobie od liczenia adresów IP, klasy adresowe, potem poznaj typy sieci (P2P itp), następnie topologie sieciowe, metody dostępu do sieci, poczytaj trochę o mediach transmisyjnych, urządzeniach sieciowych, protokołach sieciowych, typach transmisji danych, routing, wszystkie te DNS, DHCP bla bla bla.

Wypisałem Ci tutaj część z tematów z mojego zeszytu do przedmioty sieci komputerowe. Wypisane w kolejności w jakiej my się uczyliśmy. Myślę, że jest to całkiem dobre. Po opanowaniu tego zaczyna się taka bardziej praktyka i zagadnienia związane z rzeczami bardziej programowymi (serwery, jakieś udostępniania itp).

Co do ostatniej części... sieć MAN jest tworzona z sieci LAN i jest rozłożona na terenie jednego miasta. Sieć WAN to sieć, która może składać się chociażby z sieci MAN.
 
Do góry