Pytania na ustnej maturze z języka polskiego.

Envelope

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2014
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Witam, zbliża się czas mojej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Nie mam pojęcia jakie pytania mogę dostać od komisji egaminazyjnej, a naczycielka nie za bardzo nam to wytłumaczyła. Macie jakieś pomysły i propozycje? Z czego powinnam się przygotować?

Mój temat to: Problemy okresu dorastania człowieka. Przedstaw je, odwołując się do wybranych utworów literackich.

Literatura podmiotu:
1. Mickiewicz Adam, Konrad Wallenrod
2. Schmitt Érica-Emmanuela, Oskar i pani Róża
3. Słowacki Juliusz, Kordian
4. Żeromski Stefan, Przedwiośnie
 

seba211

Stały bywalec
Dołączył
2 Lipiec 2010
Posty
331
Punkty reakcji
219
Najważniejsze to znać treść danych utworów, charaktery postaci, postawy. Trudno określić jakie pytania możesz dostać. Musisz po prostu mieć taką wiedzę w danym temacie, że nic Cię nie zaskoczy.
 

majszon's

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2009
Posty
122
Punkty reakcji
2
Ja mam 22 ustny, a stan mojej prezentacji jest zerowy, mam tylko konspekt :D Na szczęście miałam dobre liceum i tego typu prezentacje mieliśmy do przygotowania kilka razy w semestrze, a punktacje mieliśmy taką, jaką posługują się egzaminatorzy. Na podstawie moich doświadczeń z tych prezentacji oraz znajomych, którzy te maturalne mają już za sobą, to tak jak powiedział Empeg - znajomość lektur to oczywiste, bohaterzy i jeszcze ja bym się poduczyła czegoś o samej lekturze np sposób kreacji bohaterów, ale też nie skupiaj się na szczegółach, raczej takie ogólniki, które urozmaicą wypowiedź. A i jeszcze taka rada, której kazała trzymać się nasza polonistka - nie powiedz wszystkiego w prezentacji, to znaczy, zostaw sobie też wiedzę, którą wykorzystasz w rozmowie, a której nie powiedziałeś/aś w prezentacji, nie ma sensu powtarzać ciągle tego samego, co było mówione chwilę wcześniej.


Powodzenia! ( I sobie też życzę, hehe ;dd )
 

seba211

Stały bywalec
Dołączył
2 Lipiec 2010
Posty
331
Punkty reakcji
219
Podziwiam. Ja osobiście nie potrafię zostawiać czegoś na ostatnią chwilę.

Jak na moje, to spodziewałbym się pytań odnośnie postaci Cezarego Baryki jak i Kordiana. O pierwszym jest co mówić, bo dzieciństwo miał dosyć kolorowe. U Kordiana też byłoby do czego się odnieść. Musisz przestudiować losy każdego bohatera, ale nie ogólnikowo, tylko zerkać również na szczegóły. Bądź co bądź, są to jedynie moje strzały.
 
A

alfabeta11

Guest
Witam.

Odnośnie tematu to radzę zagłębić się też w biografie autorów Twoich dzieł. Przydatne będą także dokładne opisy bohaterów. To podstawowe rzeczy jakie przychodzą mi na myśl.

PS: Maajaa, życzę powodzenia z Twoją pracą. Wiem z doświadczenia, że da się to zdać nie mając praktycznie nic.

<praca pisana dwa dni przed egzaminem, zdana na 100%. Samochwała>
 

Envelope

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2014
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Lektury przeczytałam kilka razy, to co się ich tyczy, myślę, że dosyć dobrze ogarniam. :) Prezentacja nauczona, więc tak rozmyślam, czy jest coś, czym mogą mnie zaskoczyć. O biografiach autorów nie pomyślałam, faktycznie jeszcze w nie zajrzę. Po ustnym jednak dalej jest stres, więc chyba zaczynam odrobinę panikować, na szczęście do środy jeszcze trochę czasu. Dziękuję bardzo za rady. Tobie Maajaa również życzę powodzenia! ;)
 
A

alfabeta11

Guest
Mam nadzieję, że nie uczyłaś się prezentacji na pamięć? Na pewno jej zapomnisz. To jest gwarantowane. Naucz się opowiadać na podstawie planu a nie z pamięci bo będzie źle :)
Druga sprawa jest taka, że nie masz po co panikować. Jak dobrą komisję masz to będą się starać w niej jakoś ogarnąć atmosferę aby to w miarę swobodnie przeszło.
Ostatnia sprawa jest taka, że dzień przed samą mową odpuść sobie duże ilości przypominania. Powiedz to sobie raz i basta bo może być źle :)
 

amarantowa

Nowicjusz
Dołączył
7 Listopad 2010
Posty
130
Punkty reakcji
2
Troszkę kiepsko z literaturą. Musisz być przygotowana bo takie tytuły mają w małym paluszku.
I zgadzam się z przedmówcą abyś nie uczyła się na pamięć. Nawet nie tyle co zapomnisz (chociaż to się najczęściej zdarza w takich wypadkach), ale dużo lepiej się prezentują wypowiedzi nie recytowany z głowy.
Zdać zdasz na pewno więc nie ma się co martwić. Dobrze przygotuj się ze znajomości lektur, poczytaj sobie prezentacje.
Powodzenia, pamiętaj nie ma czym się stresować :)))
 

Envelope

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2014
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Nie miałam zamiaru uczyć się na pamięć, ale jak już powtarzam to tyle razy, to jednak pewien schemat utrwalił mi się w głowie. :(
 
Do góry