Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
- - - - -

Strona bierna - czasowniki ergatywne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#1 assasalym

assasalym

Nowicjusz

• Piaskownica
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 26 kwiecień 2014 - 17:52

W języku angielskim występuja czasowniki ergatywne, np. increase (artykuł o ergatywności: http://www.uefap.com...of/ergative.htm), w języku polskim podobną funkcję pełnią czasowniki zwotne, np. kończyć - skończyć się.

Moje pytanie dotyczy dowolności zamiany formy, w której występuje czasownik ergatywny (w j. polskim czasownik zwrotny) na stronę bierną w języku polskim. (podobnie jak w j. angielskim) Przykład: Film się skończył - *Film został skończony.

Czy tym drugim zdaniem mogę zastąpić zdanie pierwsze ?
  • 0

#2 assasalym

assasalym

Nowicjusz

• Piaskownica
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 maj 2014 - 17:36

W wikipedii angielskiej jest to wyjaśnione pod hasłem unaccusative verb
Natomiast w wikipedii polskiej pod hasłem czasownik inakuzatywny, cechą 
czasownika inakuzatywnego jest to, że:

Podmiot czasownika inakuzatywnego jest semantycznie zbliżony do dopełnienia bliższego czasownika przechodniego lub do podmiotu w stronie biernej. Do polskich czasowników inakuzatywnych zalicza się między innymi przybyć, umrzeć, upaść, spłonąć, a nie biec czy modlić się, które są inergatywne.

Czyli raczej poprawne byłyby poniższe pary czasownik przechodni i powiązanego z nim czasownika inakuzatynwnego, prawda ?
  • X zabił Y => Y umarł 
  • X zrzucił Y => Y spadła 
  • X spalił Y => Y spłonął 
  • X skończył Y => Y się skończył (to nawiązanie do poprzedniego wpisu)
i czasownik "skończyć się" też można zaliczyć do czasowników inakuzatywnych i wolimy używać czasowników inakuzatywnych zamiast formy biernej. 
nie mówimy "Y został zabity", tylko "Y umarł" i podobnie z filmem, który się skończył. Jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi.   

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0