Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
- - - - -

Co zdawać na maturze?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#1 czasowiczka

czasowiczka

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 11 kwiecień 2014 - 18:26

Od września będę maturzystką. Poleci mój ostatni rok nauki no i matura. Jest już nie wiele czasu więc muszę teraz się zastanowić co zdawać na maturze i jaki poziom. 

Ogólnie chciałam tak: 

polski - podstawa 

matma - podstawa 

angielski - podstawa 

geografia - rozszerzenie 

biologia - jeszcze się zastanawiam 

Jak tak przeglądałam arkusze to nie wiem czy nie lepiej wyjdę na tym jak zdam angielski i polski rozszerzony bo według mnie jest łatwiejszy. Angielski podstawa to słuchanie a ja ze słuchu mistrzem nie jestem na rozszerzeniu chyba tego nie ma (z tego co widziałam w arkuszach). A polski czytanie ze zrozumieniem, które mi nie idzie a na rozszerzeniu jest tylko wypracowanie. Co wy o tym myślicie?

• 0

#2 Guest_Spamerski_*

Guest_Spamerski_*
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 18:29

To zależy od tego, na jaki kierunek studiów planujesz się wybrać, bo zakładam, że planujesz studiować. 

• 0

#3 czasowiczka

czasowiczka

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 11 kwiecień 2014 - 21:06

geografia a później specjalizacja metrologia bo nie ma kierunku metrologia żebym mogła iść  od razu

• 0

#4 Guest_Spamerski_*

Guest_Spamerski_*
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2014 - 10:42

Na UW wymagają obowiązkowo rozszerzoną geografię plus język polski, angielski i matematykę na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Natomiast na UJ oprócz obowiązkowej matury z geografii na poziomie rozszerzonym, wybierasz dwa przedmioty, z m.in. polskiego, angielskiego, matematyki i biologii. Najlepiej zatem byłoby zdawać rozszerzony polski i angielski lub/i matematykę, ewentualnie zamiast któregoś z języków zdecydować się na matematykę, jeśli nie chcesz studiować geografii na UW.

Z tego, co patrzę, to z angielskiego są dwa arkusze, jeden to część pisemna, a drugi ze słuchania. Zatem musisz ocenić, czy nie lepiej zdawać rozszerzonej matematyki zamiast angielskiego. Co do polskiego, to zależy. Jeśli dobrze radzisz sobie z interpretacją, to łatwiejszy rzeczywiście jest poziom rozszerzony.

Przede wszystkim zapoznaj się z informatorami na stronach CKE, bo szykują się zmiany od 2015 r. Do tej pory chyba jest tak, że jeśli wybiera się poziom rozszerzony, to pisze się również podstawowy, w związku z tym chyba bardziej opłaca się decydować również na rozszerzony, skoro i tak trzeba się przygotowywać z podstawy.

W każdym razie wydaje mi się, że nie opłaca Ci się brać biologii, chyba że jesteś z niej naprawdę dobra i wiesz, że lepiej napiszesz niż z polskiego, angielskiego lub matematyki i chcesz się dostać na UJ.

Pamiętaj jednak, że poza tymi najbardziej obleganymi uniwerkami to nie ma większego problemu z dostaniem się na geografię, zwłaszcza mając zdaną maturę z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.  

Użytkownik Spamerski edytował ten post 12 kwiecień 2014 - 10:44

• 0

#5 czasowiczka

czasowiczka

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 30 kwiecień 2014 - 22:48

Nigdy w życiu matmy rozszerzonej!!!! Nawet nie wiem czy wyciągne 30 % z podstawy jestem tak kiepska z tego przedmiotu. Reszta było by ok dla mnie w rozszerzeniu ale tak się zastanawiam bo czeka mnie rok ciężkiej nauki a mam jeszcze egzamin zawodowy (technik)

• 0

#6 Cyr4x

Cyr4x

Stały bywalec

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 638 postów

Napisano 20 grudzień 2014 - 01:02

Nie zdajesz tego, co jest łatwiejsze. Zdajesz to, co wymagają na wybranym kierunku studiów i co ci zaprocentuje na przyszłość. Idąc np. na automatykę i robotykę nie będziesz przecież zdawać wosu, bo łatwiejszy.

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#7 Guest_MacaN_*

Guest_MacaN_*
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2014 - 14:33

Ale na geografię nie jest jej potrzebna matematyka. W ogóle nie rozumiem z jakiego powodu w liceach jest profil " mat-geo ". Matematyka to przedmiot ścisły, geografia absolutnie nie. Więcej sensu miałoby połączenie geografii z np. WOS-em.

BTW. Przedmioty dodatkowe na nowej maturze zawsze są rozszerzone, nie istnieje podstawa. Podstawa i rozszerzenie dotyczą w tym roku tylko techników. 

• 0

#8 adamlukasz

adamlukasz

Nowicjusz

• Piaskownica
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 marzec 2015 - 12:42

Na łatwość przedmiotu można patrzeć wtedy, gdy nie planuje się dalszej nauki po maturze lub ma się zaklepaną pracę. Jeśli masz plany dotyczące przyszłości, bierzesz przedmiot, który się przyda (najpierw w dostaniu się do kolejnej szkoły o wybranym profilu, potem do pracy, do której dostanie się ułatwi ukończenie tej wybranej szkoły). Ja ten bład zrobiłem, że patrzyłem tylko na to, żeby wybrać przedmiot łatwy. Wybrałem WOS i co? Po pierwsze na nic mi się nie przydał (bardziej by się przydała matematyka, która nie była w moim roczniku obowiązkowa), po drugie WOS wcale nie był łatwy, miałem z tego najgorszy wynik na maturze.

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#9 MarylkaTu

MarylkaTu

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip