Praktyki na studiach

happybird

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2012
Posty
60
Punkty reakcji
3
Witajcie,
tak się zastanawiam jak to jest z praktykami na studiach? Przykładacie do tego wagę czy po prostu traktujecie jako zło konieczne, które trzeba odbębnić. Słyszałem, że dobrze jest, gdy uczelnia daje szeroką gamę firm, u których jest możliwość odbycia takich praktyk. Jakie macie doświadczenia z praktyk?
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Mam takie doświadczenie, że moja uczelnia zupełnie nic nie oferowała i mimo iż byłem na specjalizacji tłumaczeniowej musiałem zajmować się niańczeniem dzieci. Wytrzymałem jeden dzień i podziękowałem. I tak nie ukończyłem tych studiów, więc dobrze zrobiłem olewając tę robotę pańszczyźnianą.
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Po swoich pierwszych i ostatnich praktykach zostałam w firmie jako jej pracownik, więc całkiem dobrze ^_^
Sama sobie załatwiałam te praktyki, pracowity miesiąc, ale opłaciło mi się.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Ja się sporo nauczyłem na praktyce. Niby 6 tygodni ale wstępnie ogarnąłem temat, później wpisałem sobie w CV tą praktykę i na jej podstawie otworzyły się drzwi do mojej obecnej pracy, choć mógł bym tam (gdzie miałem praktykę) pracować, ale przechlapałem sprawę. W ostatni dzień ni było szefa więc się ni pożegnałem i nie podziękowałem. Miałem przyjść z flachą następnego dnia, ale zeszło tak do dziś i nie odważyłem się tam pójść z podaniem...
 

Hailie

Bywalec
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
475
Punkty reakcji
118
Zależy na jakim kierunku. Na moim robiłam za darmową siłę roboczą a pracowałam jak osoba zatrudniona na umowę. Nauczyłam się na pierwszym roku jak włączyć sprzęt i w sumie w następnych latach wykonywałam tylko zabiegi, więc niczego więcej się raczej nie nauczyłam.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Hailie napisał:
Zależy na jakim kierunku. Na moim robiłam za darmową siłę roboczą a pracowałam jak osoba zatrudniona na umowę.
to rozumie się przez się, ale na tym polega praktyka. Wiadomo od patrzenia nikt się jezcze nie nauczył, ale nie wypuszczą w ciemn las od razu.
 

kiwki

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2012
Posty
45
Punkty reakcji
0
Polecam szukać sobie praktyk na studiach i to lepiej szukać ich dosyć wcześnie. Często jak się człowiek zahaczy, to już zostaje. Natomiast jak się nie ma po studiach doświadczenia, to z pracą naprawdę nie jest łatwo... Niestety na studiach rzadko kładą nacisk na praktykę, tego najczęściej można się nauczyć w szkołach policealnych, teoria też tam jest, ale jednak człowiek bardziej przyucza się do konkretnego zawodu, zdobywa konkretne umiejętności.
 

Mrówa85

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2011
Posty
210
Punkty reakcji
6
Miasto
wawa
happybird- tak realnie, to może jeszcze na części prywatnych szkół mogą ci załatwić takie praktyki, bo tam to jest normalne, że oprócz wykładowców jeszcze się udzielają jacy ludzie biznesu i sami mogą wychodzić z jakąś inicjatywą typu jakieś stażowe targi, czy w ogóle targi pracy. Na publicznych, to siostra miała dobrze, bo studiowała pięlęgniarstwo w Zielonej Górze, to akurat nie było problemu z praktyki w szpitalu - jest duży kompleks, nie wiem jak to się nazywa - chyba szpital wojewódzki? :) A tak, to wierz mi, że uniwerek nie przejmował się, że miasto wymiera i jest problem, żeby u kogoś nawet darmowe praktyki odbębnić. Jakoś sobie ludzie to załatwiali - np. przez ciotkę, wujka, gdzieś przez kogoś, gdzieś tam, że praktyki były odbębnione.
 

Bal_lerina

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2011
Posty
183
Punkty reakcji
1
Miasto
polska
Powiem szczerze, że ja też całkiem sama szukałam praktyk, ale teraz na uczelniach powstają już tzw. biura karier i jakieś oferty tam się pojawiają. Od lat coś takiego działa podobno na uczelni Vistula. Mam tam jednego kolegę, który mówi, że mają ofert m.in. z Forexu i PZU, a także jakiś firm z branży IT, których niestety nie ogarniam ;)
 

kimbra

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2013
Posty
54
Punkty reakcji
1
Bal_lerina napisał:
Powiem szczerze, że ja też całkiem sama szukałam praktyk, ale teraz na uczelniach powstają już tzw. biura karier i jakieś oferty tam się pojawiają. Od lat coś takiego działa podobno na uczelni Vistula. Mam tam jednego kolegę, który mówi, że mają ofert m.in. z Forexu i PZU, a także jakiś firm z branży IT, których niestety nie ogarniam ;)
Mój znjomy załapał się przez nich na praktyki w IBM, także mają bardzo fajne oferty. Dobrze już na studiach zacząć ogarniać takie tematy, bo nie wychodzimy na rynek zupełnie zieloni po studiach.
 

pannakota

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2014
Posty
12
Punkty reakcji
2
Dla mnie praktyki były świetnym doświadczeniem i tylko się upewniłam, że kierunek studiów był trafiony. Skończyłam filozofię ze specjalnością nauczycielską na Akademii Ignatianum w Krakowie. Praktyki w różnych szkołach i projektach edukacyjnych pokazały mi czym się mogę zając. No to teraz tym się zajmuję :) a okres praktyk uważam za bardzo twórczy, dużo się nauczyłam i jednocześnie zobaczyłam ile jeszcze muszę pracy włożyć w doskonalenie swoich umiejętności :)
 
B

bajderman

Guest
Im więcej czasu poświęcasz na naukę w czasie studiów, tym lepiej dla ciebie. Ludzie głównie nie mają pracy dlatego, że czekają na papier, zamiast czekać na faktyczny rozwój. Tj. nie czekać, a samodzielnie robić wszystko, aby faktycznie ten rozwój uzyskać. Wszyscy wiemy jak jest.
 

Micha Lut

Nowicjusz
Dołączył
24 Kwiecień 2014
Posty
11
Punkty reakcji
1
Praktyki ja miałem obowiązkowe. I to tak po każdym roku, w każdym następnym co raz więcej godzin do wyrobienia. I uważam, ze tyle ile się na nich nauczyłem to przez całe studia nie nauczyłem się tyle. I szkoła nie musi mieć firm do dyspozycji nie wiadomo ile. Idziesz gdzie chcesz tylko jakieś umowy i papiery trzeba załatwiać. Ogólnie miło to wspominam i myślę, że co uczelnia to inny system. Jestem ciekaw na jakiej uczelni jest to najlepiej opracowane. Na na swojej nie narzekałem ale jaka to niech pozostanie tajemnicą :p
 

happybird

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2012
Posty
60
Punkty reakcji
3
Na uczelniach to już różnie wygląda z tymi praktykami. Często w ogóle się tym nie interesują - ma być papierek i tyle, a gdzie sobie załatwi to już zależy od studenta. Słyszałem, że Vistuala daje tutaj sporo możliwości na praktyki w znanych firmach. Akurat wiem ze słyszenia, bo mam kilku znajomych, którzy tak studiowali/studiują i właśnie praktyki tam są duzym plusem.
 
Do góry