Luja

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2014
Posty
5
Punkty reakcji
0
Niezwykle zastanawiające jest to, że przez sześć lat rządów PO dopiero teraz pojawił się pomysł dotyczący darmowych podręczników a właściwe za 10 zł. Wydaje mi się to mało realne. Od jakiegoś czasu słyszymy tylko obietnice, z których nic nie wynika. Co roku gdy zbliża się pierwszy września pokazuje się wliczenie ile kosztują podręczniki, ćwiczenia zeszyty i cała wyprawka dla dziecka do szkoły, nie mówiąc już o tym ile przeciętnie waży plecak ucznia. W sklepach można znaleźć różne placki, tornistry itp. które maiłaby odciążyć kręgosłup dziecka ( na ogół tornistry te posiadają kółka aby dziecko mogło ciągnąć plecak). Kiedyś podręczniki można było odkupić w dobrej cenie od kolegi lub koleżanki ze starszych klas, w ten sposób taki podręczniki mogły służyć nawet kilka lat, dziś w większości są to ćwiczenia, które dużo kosztują i nie można ich później odsprzedać. Pytanie brzmi kto na tym zyskuje? Bo na pewno nie dzieci.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Luja napisał:
Niezwykle zastanawiające jest to, że przez sześć lat rządów PO dopiero teraz pojawił się pomysł dotyczący darmowych podręczników a właściwe za 10 zł. Wydaje mi się to mało realne. Od jakiegoś czasu słyszymy tylko obietnice, z których nic nie wynika. Co roku gdy zbliża się pierwszy września pokazuje się wliczenie ile kosztują podręczniki, ćwiczenia zeszyty i cała wyprawka dla dziecka do szkoły, nie mówiąc już o tym ile przeciętnie waży plecak ucznia. W sklepach można znaleźć różne placki, tornistry itp. które maiłaby odciążyć kręgosłup dziecka ( na ogół tornistry te posiadają kółka aby dziecko mogło ciągnąć plecak). Kiedyś podręczniki można było odkupić w dobrej cenie od kolegi lub koleżanki ze starszych klas, w ten sposób taki podręczniki mogły służyć nawet kilka lat, dziś w większości są to ćwiczenia, które dużo kosztują i nie można ich później odsprzedać. Pytanie brzmi kto na tym zyskuje? Bo na pewno nie dzieci.
Nie zrobią reformy - źle.
Zrobią reformę - też źle bo za późno....

Moim zdaniem jeden elementarz dla dzieci to super pomysł i początek szerszych zmian w tym zakresie.
Bardzo dobra decyzja ze strony Ministerstwa.
Teraz wypada zająć się wypluwanymi na skalę światową "magistrami", którzy lądują od razu po otrzymaniu dyplomu na bezrobocie.
Jest światło w tunelu....są oznaki myślenia ze strony Rządu.
 

Klemi

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2014
Posty
6
Punkty reakcji
0
To czy ta reforma się uda to jeszcze zobaczym, w sumie to dobrze, że w ogóle coś robią alb tylko udają, że robią. Tak czy siak pomysłów jest wiele. Miała być też reforma zdowia, brak kolejek u lekarzy albo chociaż mniejsze a tym czasem nic się nie dzieje, a więc jeszcze zobaczymy co z tych obietnic wyjdzie............ Uwierzę jak zobaczę
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Przychodzi mi na myśl, że nic nie jest za darmo, a dodatkowa korzyść rządu polega na zamieszczeniu w elementarzu tylko tego, czemu nie sprzeciwiają się pożądane odkrycia postępu. Może nie być mamy i taty, a As będzie suką
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
albo tak: do tej pory trzeba było kupować poszczególnych decydentów w samorządach żeby wybrali "dobre podręczniki". A teraz trzeba naszykować jedną dużą kopertę i masz zbyt na całą Polskę. Do zawarcia będzie kontrakt stulecia
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Pieniądze pieniędzmi a treści zawarte w "darmowym" podręczniku też spełniają pożądaną rolę.
Tylko patrzeć jak elementarze będą wydawane w językach obcych... Ma się rozumieć, że za darmo.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
mogły by być dwujęzyczne, nauki języków nigdy zbyt wiele
 

happybird

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2012
Posty
60
Punkty reakcji
3
Moim zdaniem to świetny pomysł z tymi podręcznikami. Wiadomo, że będzie sporo głosów krytyki, ale czy aktualne podręczniki są idealne? Po za tym trochę odnoszę wrażenie, że liczna krytyka jest od ludzi, która ma jakieś interesy z wydawcami podręczników, bo to oni przecież najwięcej stracą na tym.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
albo interesy związane z wydawnictwem, które wygra ten przetarg stulecia
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Po pierwsze podręczniki NIE SĄ darmowe, a podatki płacą także rodzice uczniów.
A po drugie słusznie przypuszczałem, że w tej "darmosze" chodzi o TREŚĆ - w elementarzu jest gwiazdka ale nie ma Bożego Narodzenia
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Przejrzałem i Bożego Narodzenia nie znalazłem, a g w i a z d k a (świecka rzecz) tam jest
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
To co ma być w tym Elementarzu? Kalendarz świąt kościelnych? To ma być podręcznik do tzw. "religii" czy pierwszy elementarz? Od czego są rodzice? Moje dzieci nie będą musiały uczyć się o Bożym Narodzeniu w szkole, bo mają mnie i żonę - ojca i matkę od tego, żeby mogły poznać polską tradycję czy podstawowe wartości - w tym i te chrześcijańskie. Księdza czy nauczyciela do tego nie potrzebuję.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Masz rację DK. Jednakże jeśli dom mówi o BN, a szkoła o gwiazdce i gwiazdorze, albo (jak kiedyś)
o Dziadku Mrozie (Died Moroz, krasnyj nos) to osiągnięcia wychowawcze rodziny będą mniejsze lub wcale ich nie będzie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
dlaczego ? jak rodzice dobrze wychowują to żadna szkoła nie wykoślawi
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Na razie mam problem z głowy, bo moje dzieci jeszcze nie chodzą do szkoły. Do tego czasu jeszcze pewnie coś się zmieni. Pomimo tego, że uważam się za "postępowca" :032: , to nie dopuszczam nawet myśli, że można w szkole uczyć, że można mieć dwóch tatusiów. :p
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jako dziadek 8 latka mogę coś powiedzieć na ten temat. Wnuk jest uczony religii w szkole zaś podczas nauczanie początkowego uczy się tak czytania i liczenia jak i tego co jest wokół nas. I w podręcznikach nie znalazłem nawet grama newsów z dziedziny gender itp. Jest w nich i Boże Narodzenie i nasz święty papież Jan Paweł II i inne odnośniki religijne
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Temat brzmi DARMOWE podręczniki. Ten dla 8-latka, o którym piszesz, nie jest darmowy,
Na razie mamy pierwszą jaskółkę - elementarz (część tego podręcznika)
 
Do góry