14 miesieczne dziecko nie chodzi

Token

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2013
Posty
22
Punkty reakcji
0
Witam. Moj maly skoczyl 14 miesiecy raczkuje ale dalej nie chce chodzi. Nie prowadzam go raczej czekam az sam poczuje sie na silach I stanie. Czy ja juz powinnam sie martwic?
 

annawes

Bywalec
Dołączył
21 Lipiec 2012
Posty
2 810
Punkty reakcji
101
Trochę mało napisalaś -czy jest zdrowy,czy prawidłowo się rozwija(co na ten temat mówi wasz pediatra?)Dzieci zaczynają chodzić między 10-18 miesiącem życia,więc teoretycznie jeszcze nie ma czym się martwić.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Token napisał:
Moj maly skoczyl 14 miesiecy raczkuje ale dalej nie chce chodzi. Nie prowadzam go raczej czekam az sam poczuje sie na silach I stanie. Czy ja juz powinnam sie martwic?
Czy dziecko miało kontrolowane bioderka przez ortopedę ? Czy synek wcale nie chodzi, czy tylko nie podejmuje prób samodzielnego chodu, a trzymane za raczki lub przy meblach chodzi.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Token, mój synek zaczął chodzić mając 16 miesięcy, a córka mając tylko 7, to nie jest reguła, każde dzieciątko się indywidualnie rozwija :) Synek raczkował, a ja gdzies czytałam,ze raczkujące dzieci wstają na nóżki później, bo po co się wysilać, jesli i tak można się przemieszczac :D córka natomiast pewnego dnia stanęła w łóżeczku i potem już wstawała wszędzie, gdzie tylko mogła się podeprzeć. Martwiliśmy się, bo 7 miesięcy to bardzo wcześnie, ale lekarz nas uspokoił,ze jesli sama wstaje, to znaczy ze jest na to gotowa. Jeśli synek dobrze się rozwija, to nie masz powodów do zmartwień. Ale spróbuj czasem mu pomóc np w łóżeczku, jak będzie w pozycji do raczkowania, że może się złapać szczebelków i przejść na klęczki, zobaczy świat z innej perspektywy. Tym mu nie zaszkodzisz, a zobaczysz, że szybko sam to załapie, a potem zacznie wstawać i przyjdzie tez pora na pierwsze kroczki :) cierpliwości :)
 

Token

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2013
Posty
22
Punkty reakcji
0
Maly raczkuje juz od 8 miesiaca, rozwija sie prawidlowo, nie zauwazylam odciagniec od normy (mam juz 7 letnia corke I do niej porownuje) z tym tylko wlasnie chodzeniem nie za bardzo mu wychodzi. Na poczatku stawal przy meblach na palcach, pozniej zaczal stawac na calych stopkach. Jak go poprowadze chwilke to idzie I przy tym piszczy bo strasznie sie cieszy ze idzie:) ale za chwilke siada do pozycji raczkujacej I ot tyle z chodzenia. Przyznam szczerze ze nie bylam z nim u lekarza bo wlasnie sie zastanawiam czy traktowac to w kategoriach problem I isc do lekarza czy nie panikowac I dac dziecku czas. Wspomne ze u niego wszystko jakos tak pozno sie odbywa:) urodzil sie miesiac przed terminem a pierwsze zeby wyszly mu jak mial 10 mc dwa na raz za miesiac gorne obie dwojki ... nie wiem moze ten typ tak ma.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Token napisał:
Na poczatku stawal przy meblach na palcach, pozniej zaczal stawac na calych stopkach.
Token, a czy nadal zdarza się maluszkowi chodzić na palcach ? Nie panikuj, bo faktycznie każde dziecko ma inne tempo rozwoju, ale kontrolę bioderek powinno się zrobić.
 

Token

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2013
Posty
22
Punkty reakcji
0
Teraz juz staje na calych stopkach. Wczoraj wzielam go za lapki I poprowadzilam troszke dluzej niz zwykle on sie bardzo cieszy az piszczy jak idzie ale za chwilke tak jakby nie mial sily I puszcza moja reke aby znow przejsc do pozycji raczkowania. Kurcze niby z jednej strony chce dac mu czas I na zasadzie 'nic na sile' a z drugiej troszke mnie to zaczyna martwic inne dzieciaki w jego wieku juz biegaja a on nic. Dam mu jeszcze chwilke Pestka pisala ze jej dzidzia zaczela chodzic w 16 miesiacu wiec zaczekam ale jak za miesiac nic sie nie zmieni to przejde sie do lekarza, nie chcialabym tez nic przegapic. Dziekuje za porady.
 

Token

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2013
Posty
22
Punkty reakcji
0
Witam, jestem mama 15 miesiecznego maluszka ktory raczkuje wyglada na normalnie rozwijace sie dziecko poza faktem ze nie chce sam chodzic:( czy ja powinnam sie juz martwic? jak prowadze go to przebiera tymi nozkami ale sam nie chce stanac a nie chce go zmuszac na zasadzie nic na sile ale to juz 15 miesiecy ... tesciowa mowi ze nalezy go prowadzac bo to juz pozno powinien chodzic wrrr Macie jakies doswiadczenie w tym temacie lub znacie jakies dzieci ktore zaczely chodzic pozno? bo w moim kregu wszystkie mamy sa dumne ze dziecko juz biegalo jak mialo roczek wiec nie mam sie na kim oprzec
 

MeMarika

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2014
Posty
43
Punkty reakcji
1
Wiek
25
Miasto
Poznań
Z tego co wiem/słyszałam/czytałam dzieci różnie zaczynają chodzić. Jedne już od 9 miesiąca, a inne ok. 16 miesiąca. Nie ma się czym martwić, jednak gdy po tym czasie nie będzie zmiany bądź w najbliższym czasie nie będzie oznak zbliżającego się sukcesu to radzę skonsultować się z pediatrą dziecięcym :)
 

Kingusia1992

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2014
Posty
43
Punkty reakcji
0
albo ortopedą dziecięcym, ale mam nadzieję że wszystko się dobrze skończyło dlatego już nas tutaj nie informujesz :) daj znać
 

GreenKat

Nowicjusz
Dołączył
17 Styczeń 2014
Posty
148
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Idź do pediatry niech on da skierowanie do specjalisty, jeżeli wszystko rozwija się prawidłowo to na pewno zacznie chodzić i nie ma co się martwić.
 

candice90

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2014
Posty
287
Punkty reakcji
1
rowniez czekam na odpowiedź! moje jeszcze nie zaczelo, ale w razie czego moze bede wiedziala jak pomoc
 

kiciakocia

Nowicjusz
Dołączył
28 Wrzesień 2014
Posty
5
Punkty reakcji
0
Token napisał:
Maly raczkuje juz od 8 miesiaca, rozwija sie prawidlowo, nie zauwazylam odciagniec od normy (mam juz 7 letnia corke I do niej porownuje) z tym tylko wlasnie chodzeniem nie za bardzo mu wychodzi. Na poczatku stawal przy meblach na palcach, pozniej zaczal stawac na calych stopkach. Jak go poprowadze chwilke to idzie I przy tym piszczy bo strasznie sie cieszy ze idzie:) ale za chwilke siada do pozycji raczkujacej I ot tyle z chodzenia. Przyznam szczerze ze nie bylam z nim u lekarza bo wlasnie sie zastanawiam czy traktowac to w kategoriach problem I isc do lekarza czy nie panikowac I dac dziecku czas. Wspomne ze u niego wszystko jakos tak pozno sie odbywa:) urodzil sie miesiac przed terminem a pierwsze zeby wyszly mu jak mial 10 mc dwa na raz za miesiac gorne obie dwojki ... nie wiem moze ten typ tak ma.
Identycznie jak mój - raczkował, chociaż umiał się utrzymać na nogach. Jeżeli umie, to znaczy, że umie tylko mu się nie chce bo ciężko :) Mój tak raczkował do półtora roku, bo tak mu było wygodniej, potem wstał i zaczął normalnie chodzić. Widocznie mu jeszcze ciężko się utrzymać na nogach więc się szybko męczy.
 

Token

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2013
Posty
22
Punkty reakcji
0
Witam przepraszam ze nie odzywalam sie tak dlugo ale brak czasu odciagnal mnie od forum. Maly zaczal chodzic w 17 miesiacu z dnia na dzien a jak juz zaczal chodzic to tak mu sie to spodobalo ze ciezko go teraz zatrzymac :) dziekuje wszystkim za rady I odpowiedzi. Przyznam szczerze ze bardzo sie martwilam, lekarz mowil ze wszystko bedzie dobrze I zeby dac mu czas ale wiadomo ze jak sie patrzy na dzieci w podobnym wieku I te dzieci juz biegaja a twoje nie to starch sie pojawia
 

Fantyla

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2015
Posty
5
Punkty reakcji
0
Z chodzeniem, jak też z innymi umiejętnościami u dzieci jest różnie. Rozwój dziecka na rożnych etapach przebiega indywidualnie. Wiadomo, że każdy rodzic się zamartwia i chciałby, żeby dziecko robiło wszystko jak najszybciej, nie było w tyle za innymi. Znam jednak sporo dzieci i wiem, że każde z nich miało swój czas. Jedne chodziły samodzielnie jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia, inne mając nieco ponad rok. Były jednak również takie, które zaczęły chodzić dopiero około 16, a nawet 17 miesiąca. Nie ma reguły, ale jeśli coś nas niepokoi, zawsze można zapytać pediatrę.
 
W

wiki9969

Guest
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Czy trzeba się tym przejmować? Wystarczy iść do specjalisty na konsultacje i nie panikować.
 
Do góry