Piłeś, nie jedź !

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
W ostatnim czasie nasiliły się w naszym kraju tragedie spowodowane przez pijanych kierowców.
Politycy prowadzą prawdziwy maraton pomysłów jak wybrnać z tego problemu.
Powaliła mnie jedna z propozycji, ze karą ma być równowartość samochodu kierowcy, który spowodował wypadek. Czyli wartośc życia ludzkiego mierzona jest marka samochodu.
Zespół rządowy natomiast, zaskoczył elokwencją i wymyślił obowiązkowe posiadania alkomatu w samochodzie.
Co o tym sądzicie i czy macie jakieś pomysły na pijanych za kółkiem ?

Ja proponuje dożywotnie odebranie imunitetu za jazdę po alkoholu.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Zacznę od końca... prawo powinno obowiązywać wszystkich tak samo.
Niestety, jeśli człowiek ma fiubździu w głowie to z głupoty nic go nie wyleczy. Obowiązkowe alkomaty to niewypał, jak ktoś będzie chciał to i tak naprany wsiądzie za kółko i pojedzie... Ja proponuje szerszą kampanię reklamową im bardzie drastyczna(prawdziwa) tym lepiej.
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
Ja proponuje dożywotnie odebranie imunitetu za jazdę po alkoholu.
Politycy i sędziowie to jedno, a co z resztą ?



Primawera napisał:
Powaliła mnie jedna z propozycji, ze karą ma być równowartość samochodu kierowcy, który spowodował wypadek.
Dlaczego nie ? Ja bym do tego dopisał jeszcze " ale minimum 10 tys. zł. " Moim zdaniem im wyższe kary zostaną wprowadzone - tym mocniej ktoś się zastanowi nad sensem jazdy po pijaku.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
9macan5 napisał:
Politycy i sędziowie to jedno, a co z resztą ?
A znasz polityka lub sędziego, siedzącego za jazdę po alkoholu, bo rowerzystów w więzieniach jest wielu. Politycy i sędziowie to specyficzna grupa, która czuje się bezkarna i dlatego od nich należy zacząć. Nastepną grupą będzie policja i celebryci.. :)
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
A znasz polityka lub sędziego, siedzącego za jazdę po alkoholu, bo rowerzystów w więzieniach jest wielu. Politycy i sędziowie to specyficzna grupa, która czuje się bezkarna i dlatego od nich należy zacząć. Nastepną grupą będzie policja i celebryci..
To prawda, jednak ten problem jest troszkę trudniejszy do rozwiązania z uwagi na to, że policjant, który zatrzyma wysoko postawionego prokuratora wyleci z pracy zanim zdąży się wytłumaczyć ;) Jaki przepis, Twoim zdaniem może to zmienić ? Bo moim zdaniem kres temu może położyć tylko zmiana systemu, a to już ciężka artyleria.

Na początek warto byłoby skończyć z pijaństwem wśród zwykłych szaraczków, których nieco łatwiej okiełznać, a którzy stanowią znacznie większą grupę, niż Ci wysoko postawieni.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
9macan5 napisał:
Dlaczego nie ? Ja bym do tego dopisał jeszcze " ale minimum 10 tys. zł. " Moim zdaniem im wyższe kary zostaną wprowadzone - tym mocniej ktoś się zastanowi nad sensem jazdy po pijaku.
Kara musi być adekwatna do przewinienia. Własnie dlatego o jej wymiarze nie może decydować marka samochodu. Kiedy pijany kierowca zabija matkę dzieciom, to nie ma najmniejszego znaczenia czy był to mercedes czy maluch. Podobnie jest z odpowiedzialnością za to samo przewinienie. Pijanstwo kierowcy powinno być tak samo karane bez wzgledu na grubość portfela.
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
Kara musi być adekwatna do przewinienia. Własnie dlatego o jej wymiarze nie może decydować marka samochodu. Kiedy pijany kierowca zabija matkę dzieciom, to nie ma najmniejszego znaczenia czy był to mercedes czy maluch.
Za zabicie idzie siedzieć i płaci odszkodowanie ( albo oddaje auto, jedno z dwoch )



Primawera napisał:
Podobnie jest z odpowiedzialnością za to samo przewinienie. Pijanstwo kierowcy powinno być tak samo karane bez wzgledu na grubość portfela.
Otóż się mylisz. Po bogatym człowieku kara w wysokości 10 tys. spłynie jak po kaczce, natomiast kara w wysokości wartości samochodu ( no załóżmy takiego merola C klasy ), o, to już go zaboli i facet zastanowi się 100 razy, zanim przekręci kluczyk.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
9macan5 napisał:
To prawda, jednak ten problem jest troszkę trudniejszy do rozwiązania z uwagi na to, że policjant, który zatrzyma wysoko postawionego prokuratora wyleci z pracy zanim zdąży się wytłumaczyć ;) Jaki przepis, Twoim zdaniem może to zmienić ? Bo moim zdaniem kres temu może położyć tylko zmiana systemu, a to już ciężka artyleria.

Na początek warto byłoby skończyć z pijaństwem wśród zwykłych szaraczków, których nieco łatwiej okiełznać, a którzy stanowią znacznie większą grupę, niż Ci wysoko postawieni.
Wynika z tego, że każda podjęta decyzja i tak uderzy w tych z najniższego szczebla hierarchii społecznej. Zawsze twierdziło się, że przykład idzie z góry, a więc decydenci od siebie powinni zacząć, ale doskonale wiedza, że to walka z wiatrakami, więc tradycyjnie przystąpią do wzmożonych kontroli studentow opijajacych egzaminy w parkach. Najważniejsze żeby statystyki policji poprawić. :)
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
więc tradycyjnie przystąpią do wzmożonych kontroli studentow opijajacych egzaminy w parkach
Ale co w tym złego ? Zauważ, że studentów jest znacznie więcej niż posłów i gdy oni wsiądą za kółko, to z racji liczebności sprawiają o wiele większe zagrożenie niż Ci wysoko postawieni.

Zapytam może jeszcze raz - jak chcesz walczyć z najwyższymi ludźmi w państwie ?
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
9macan5 napisał:
Za zabicie idzie siedzieć i płaci odszkodowanie ( albo oddaje auto, jedno z dwoch )

Jesli doszło do masakry to raczej niewiele z tego samochodu zostało. I znowu wróce do mojej koncepcji. Za zabicie człowieka jeden oddaje równowartość merca ,a inny zardzewiałego malucha. Smierc to smierc i nie ma przelicznika na kasę.




Otóż się mylisz. Po bogatym człowieku kara w wysokości 10 tys. spłynie jak po kaczce, natomiast kara w wysokości wartości samochodu ( no załóżmy takiego merola C klasy ), o, to już go zaboli i facet zastanowi się 100 razy, zanim przekręci kluczyk.
Jak zabiora mu dozywotnio prawo jazdy, to nawet zastanawiac sie nie będzie musiał. :)
Jakis czas temu głośno było o aktorzynie, ktory po pijanemu spowodował wypadek i uciekł z miejsca wypadku. Gdyby nie media to policja nadal by stawała przed nim na bacznosc. A dla mnie jest zwyczajnym przestępcą i tak powinien byc traktowany.


[/QUOTE]


Zauważ, że studentów jest znacznie więcej niż posłów i gdy oni wsiądą za kółko, to z racji liczebności sprawiają o wiele większe zagrożenie niż Ci wysoko postawieni.
Akurat ci studenci nie zamierzali nigdzie jechać, bo tylko jeden z nich rower prowadził :) ale nie o to w tym chodzi. Ludzie na świecznikach powinni dawać przykład praworządności.



Zapytam może jeszcze raz - jak chcesz walczyć z najwyższymi ludźmi w państwie ?
Ja moge tylko dyskutować na ten temat na forum i w ten sposób nagłaśniam problem. Tu ma ogromne mozliwości Tusk ze swoim rządem. Podnoszenia wieku emerytalnego nie konsultował ze społeczenstwem, to i kar dla pijanych kierowców rowniez nie musi, ale jakos bardzo sie z tym ociąga.
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
Jak zabiora mu dozywotnio prawo jazdy, to nawet zastanawiac sie nie będzie musiał.
Ciekawa koncepcja, ale musisz pamiętać, że za jazdę bez prawka grozi jedynie 500 zł. mandatu i znów bogaty bardzo porządnie się na to wypnie ;) Dlaczego by nie połączyć jednego i drugiego ?



Primawera napisał:
Jakis czas temu głośno było o aktorzynie, ktory po pijanemu spowodował wypadek i uciekł z miejsca wypadku. Gdyby nie media to policja nadal by stawała przed nim na bacznosc. A dla mnie jest zwyczajnym przestępcą i tak powinien byc traktowany.
Postaw się na miejscu policjanta, który zatrzymuje znaną osobę, a która jest w stanie zwolnić go z pracy jednym telefonem. Znów zadam Ci pytanie - W jaki sposób chcesz zaradzić tej " niesprawiedliwości społecznej " ? Bez Twoich własnych pomysłów dyskusja jest bezowocna, krytyka rządu to naprawdę łatwa sprawa :)



Primawera napisał:
Jesli doszło do masakry to raczej niewiele z tego samochodu zostało. I znowu wróce do mojej koncepcji. Za zabicie człowieka jeden oddaje równowartość merca ,a inny zardzewiałego malucha. Smierc to smierc i nie ma przelicznika na kasę.
Dobrze, ale żaden z dwóch wymienionych panów nie uniknie kary więzienia i zabrania prawa jazdy. Co złego widzisz w tym, że obydwaj muszą zapłacić karę w wysokości samochodu ?
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Ciekawa koncepcja, ale musisz pamiętać, że za jazdę bez prawka grozi jedynie 500 zł. mandatu i znów bogaty bardzo porządnie się na to wypnie ;) Dlaczego by nie połączyć jednego i drugiego ?
Własnie dlatego zaproponowałabym drastyczne podniesienie kar za jezde po alkoholu. Takich kierowców traktowałabym jako potencjalnych zabójców. Recedywa kwalifikowałaby sie juz na wyroki więzienia z przymusowa pracą na rzecz poszkodowanych. Zabija ojca lub matkę sądownie nakazałabym utrzymywanie ich dzieci do pełnoletności.






się na miejscu policjanta, który zatrzymuje znaną osobę, a która jest w stanie zwolnić go z pracy jednym telefonem. Znów zadam Ci pytanie - W jaki sposób chcesz zaradzić tej " niesprawiedliwości społecznej " ? Bez Twoich własnych pomysłów dyskusja jest bezowocna, krytyka rządu to naprawdę łatwa sprawa :)
Podam Ci jeszcze gorszy przykład i to wcale nie teoretyczny. Policjant na służbie zatrzymuje kompletnie pijanego szefa. I co powinien zrobić w tym przypadku ? zaparkował samochód na poboczu a szefa odwiózł do domu, słuzbowym .
Kiedy wsród tych słuzb szerzy sie bezprawie, to czego oczekiwać od pozostałych. Pomysły mam tylko co mi po nich jak brakuje mi decyzyjności.




Dobrze, ale żaden z dwóch wymienionych panów nie uniknie kary więzienia i zabrania prawa jazdy. Co złego widzisz w tym, że obydwaj muszą zapłacić karę w wysokości samochodu ?
Patrzysz na problem pod kątem wyłacznie kary finansowej. Ja chce zwrócic uwage na to, że jak ginie człowiek to bez wzgledu na jego status społeczny, kara za spowodowanie jego śmierci powinna być taka sama. Mowiąc bardziej obrazowo nie powinno sie za taki sam czyn roznicowac kar, a juz tym bardziej nie powinna miec na to wpływu marka samochodu. Moze sie okazać, że opłaca sie zabijać maluchem. Wiem wiem teraz przesadziłam :)
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
Własnie dlatego zaproponowałabym drastyczne podniesienie kar za jezde po alkoholu.
Takie ustawy są właśnie szykowane ;)



Primawera napisał:
Zabija ojca lub matkę sądownie nakazałabym utrzymywanie ich dzieci do pełnoletności.
Rozumiem, że utrzymanie finansowe ?



Primawera napisał:
Kiedy wsród tych słuzb szerzy sie bezprawie, to czego oczekiwać od pozostałych.
Dlatego takich spraw się nie rozwiąże i warto się skupić na tym, co można rozwiązać.



Primawera napisał:
Moze sie okazać, że opłaca sie zabijać maluchem.
Niekoniecznie. Jeśli obydwie osoby poszłyby na tyle samo do więzienia, to ten samochód jest tylko dodatkową karą finansową.

Umówmy się, nikt nie wsiądzie do malucha z myślą " jak przejadę ludzi to mi merola zostawią w spokoju " :p Chociaż zastanawiam się, dlaczego pijanych kierowców nie karać tak jak zwykłych morderców. Idąc Twoim tokiem myślenia doszedłbym do konkluzji, że opłaca się zabić kogoś samochodem, bo za to nie grozi nawet 25 lat, a jedynie 15. Więc w praktyce 7.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Mam problem z cytowaniem, a więc odpowiem na wszystkie pytania w jednym miejscu :)



Takie ustawy są właśnie szykowane ;)
Słyszałam bardzo asekuracyjna wypowiedzi Tuska i mam ogromne wątpliwości czy wprowadza jakieś zmiany oprócz obowiazkowych alkomatów.
Oczywiście pisałam o utrzymywaniu finansowym dzieci, ofiar wypadków. Ewentualnie opłacanie procesu rehabilitacji zamiast firmy ubezpieczeniowej. Podobają Ci się moje pomysły ? ;P

Co do decyzji jazdy maluchem to ludzie sa nieprzewidywalni i moga byc tacy ktorzy na potrzeby dojazdu z imprezy alkoholowej kupia sobie taki złom.
 
M

MacaN

Guest
Primawera napisał:
Co do decyzji jazdy maluchem to ludzie sa nieprzewidywalni i moga byc tacy ktorzy na potrzeby dojazdu z imprezy alkoholowej kupia sobie taki złom.
Dopóty ludzie będą omijali prawo, dopóki będzie ono zakazywało, nie nakazywało. Nakazywanie jednak może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego rozwoju i wolności osobistej, Polacy są narodem nieprzewidywalnym i kreatywnym, przez co mają z nami problem na całym świecie ;)



Primawera napisał:
Słyszałam bardzo asekuracyjna wypowiedzi Tuska i mam ogromne wątpliwości czy wprowadza jakieś zmiany oprócz obowiazkowych alkomatów.
Zobaczymy ;) Wierzę, że coś zrobią. Alkomatów nawet nie będę komentować, bo moim zdaniem jest to jawne działanie na rzecz lobbystów.



Primawera napisał:
Ewentualnie opłacanie procesu rehabilitacji zamiast firmy ubezpieczeniowej.
Jest w tym pewna luka, jak ściągniesz pieniądze od bankruta ? Z bogatymi problemu oczywiście nie będzie, jednak mimo wszystko, trudno będzie ściągać co miesiąc pieniądze od więźnia nie tyle nie generującego zysków, co siedzącego za nasze pieniądze ;)



Primawera napisał:
Podobają Ci się moje pomysły ? ;P
Ciekawie rozumujesz, chciałbym przeczytać co masz do zaproponowania w kwestii zatrzymania tej niesprawiedliwości społecznej, o której dyskutowaliśmy.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
chciałbym przeczytać co masz do zaproponowania w kwestii zatrzymania tej niesprawiedliwości społecznej, o której dyskutowaliśmy.
Tu trzeba globalnej reformy i to od samej góry. Pomysłow mam duzo, jednak nie wszystkie nadaja sie na upublicznianie, a z ich realizacją na pewno będzie problem. Postawiłabym na młodość i odmlodziła zardzewiałe sejmowe korytarze.
Zlikwidowałabym Senat i Starostwa, w skali kraju to ogromne oszczędności. Obawiam sie tylko, ze skutki ekonomicznego rozbioru naszego kraju sa juz zbyt duze.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
9macan5 napisał:
Więc równie dobrze możemy tworzyć pomysły o Utopii
Młodych i myślacych stac na bardzo dużo. :eek:czko:
Dziękuję za miłą i pouczajacą dyskusję. :)
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Kierowca który był pijany i zamordował powinien dostać karę dożywocia . Jeśli osoba pijana lub pod wpływem narkotyków powoduje wypadek ale nikogo nie zabije to ma wybór obowiązkowe leczenie lub więzienie . Jeśli zrani jakieś osoby to płaci za jej leczenie i wybiera obowiązkowe leczenie lub kryminał . Leczenie nie będzie przymusowe bo ta osoba może wybrać czy woli iść na obowiązkowe leczenie czy iść do więzienia . USA sąd pozwala wybrać leczenie . Dzięki temu mniej osób jedzie po pijaku . Oprócz grzywny będą musiały iść na leczenie . Ten sposób osiągnie się ten sam efekt co USA . Radykalny spadek osób które jedzą pijane . USA te osoby nie mogą jechać pijane przez kilka lat bo pójdą do więzienia . Powinno obowiązywać to samo naszym kraju . Jeśli ta osoba przeszła obowiązkowe leczenie to jeśli będzie jechała pija to straci dożywotnio prawo jazdy i zakaz prowadzenie pojazdów . Na całym świeci i każdym kraju Europy Zachodniej można mieć 0 ,5 promila i jeśli przekroczy ten limit płaci karę . Jeśli ma 0, 5 nie jest pijana . Dzięki przymusowemu leczeniu spadnie liczba osób które jadą pijane lub jadą pod wpływem narkotyków bo będą bały się że trafią na przymusowe leczenie . USA mieszkają budynku którym są leczone osoby uzależnione od narkotyków lub alkoholu . Naszym kraju są wolni ale muszą chodzić do AA jeśli nie pójdą i nie pokarzą usprawiedliwienia to tracą dożywotnio prawo jazdy . Przymusowy odwyk jest skierowany dla osób które są uzależnione psychicznie i zaczynają się skutki fizyczne . Powodu uzależnienia nie jest w stanie sama zdecydować o sobie a jeśli nie podejmie leczenia to skona . Przymusowe leczenie ratuje życiem tym osobą . Młode osoby za karę powinni wybrać się i oglądać osoby które muszą przejść detoks i proces ten powoduje cierpienie psychiczne i fizyczne . Jeśli będą brały substancję narkotyczne będą musiały przejść ten proces. USA kryminaliści , osoby uzależnione za darowanie kary lub mniejszy wyrok wędrują razem z policją i każdej szkole opowiadają jak czyny kryminalne lub uzależnienie zrujnowało im życie . Powinno być tak samo jak USA . Opowieść osoby uzależnionej zrobi wrażenie na uczniach i dla tej osoby jest to poniżające i do końca życia nie odważy się złamać prawa bo nie dostanie żadnej szansy i dodatkowo jego dane i twarz będą znane całej Polsce .Całej Europie są progi prędkości jeśli złamie je kary są poważne . Przekroczy prędkość o 10 km grzywna i punkty karne , 50 km kara większa i wielu krajach głównie na Południu Europy traci auto . 100 km traktowane jest jak poważny czyn kryminalny i kara jest szokująca . Traci dożywotnio prawo jazdy bo prędkość ta zabija . To samo naszym kraju przekroczy dozwoloną prędkość o 10 km , 50 km ma wybór leczenia a 100 km nie takiej możliwości i traci prawo jazdy . Jeśli przekroczy dozwoloną prędkość o 10 km lub 50 km dostaje za brawuje większą karę ale osobiście uważam że każda jazda po pijaku jest brawurą a szczególnie jeśli przekroczył dozwoloną prędkość o 100 km .Kierowcy którzy mają drogie auta powinny płacić więcej i dla tego powinna powstać księga które za dane wykroczenie kierowca płaci więcej jeśli ma takie auto np Mercedes zniszczenie znaku 1000 zł , Fiat 500 zł a inne luksusowe auta 1500 zł .
 

Hailie

Bywalec
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
475
Punkty reakcji
118
pan k napisał:
Kierowca który był pijany i zamordował powinien dostać karę dożywocia .
Dokładnie. Gdy było głośno o wypadku w Kamieniu Pomorskim, zdziwiłam się, że tak niska jest kara za spowodowanie katastrofy lądowej. 12 lat? Nie wiedziałam czy śmiać się czy płakać. Myślałam, że oczywista jest kara dożywocia za zabicie tylu ludzi i to pod wpływem alkoholu, ale chyba jeszcze nieraz się zdziwię.



Primawera napisał:
Powaliła mnie jedna z propozycji, ze karą ma być równowartość samochodu kierowcy, który spowodował wypadek. Czyli wartośc życia ludzkiego mierzona jest marka samochodu.
To już w ogóle absurd.
Szkoda, że musi zdarzyć się tragedia by w naszym kraju poważne problemy zostały zauważone przed rząd. Oczywiście każdy próbuje się na tym teraz wybić.
 
Do góry