Neurotyzm

amanda02

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2010
Posty
352
Punkty reakcji
8
Miasto
łódzkie
Witam. Jak wiecie wiele chorób, zaburzeń psychicznych ma bardzo podobne objawy. Czy są jakieś cechy szczególne, które wskazują na neurotyzm ? Czytałam książkę "Misery" Kinga, ta kobieta była neurotykiem i tam kilka cech się nakłada, dlatego pytam. Jeśli ktoś potrafi mi odpowiedzieć, to proszę, a jeśli nie... to temat nadaje się do zamknięcia.
 

+Freya+

Bywalec
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
745
Punkty reakcji
42
Wiek
28
Są cechy, które charakteryzują neurotyzm. Generalnie osoba neurotyczna to taka, która silniej odczuwa te negatywne emocje jak lęk, gniew, smutek bądź poczucie winy. Zdarza się, że przez to taka osoba odsuwa się od ludzi, robi to celowo, żeby uciec od tych uczuć. Osoba ta częściej miewa stany lękowe, fobie i tego typu rzeczy, które są w sumie chorobą. Ale sam neurotyzm chorobą nie jest, nie jest też cechą człowieka. Zupełnym przeciwieństwem do neurotyzmu jest stabilność emocjonalna. A, no i takie neurotyczne jednostki często też silniej odczuwają stres i bardzo słabo sobie z nim radzą.
 

amanda02

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2010
Posty
352
Punkty reakcji
8
Miasto
łódzkie
Tego się nie leczy... Właściwie to samo wyczytałam na wikipedii. To jakby w połowie depresja. Nadal mało charakterystyczne. Jak lekarze to diagnozują ?
To właściwie taka niestabilność emocjonalna. Patrząc nawet na przykładzie Annie Wilkes.
Myśląc o tym w całości, to nie wiem czy właściwym wnioskiem jest, że charakterystyczne jest to silne odczuwanie emocji, które wymieniłaś, czyli jakby nadwrażliwość układu nerwowego . Tylko wymieniając to wszystko znowu mamy objawy, które można dostawić do kilku innych chorób...

Dziękuję za odpowiedź i tak :)
 

+Freya+

Bywalec
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
745
Punkty reakcji
42
Wiek
28
blackkeys napisał:
Tego się nie leczy...
No tak, przecież nie napisałam, że się leczy :>

Nie wiem jak to diagnozują, chyba tak od razu nie da się tego zdiagnozować, właściwie myślę, że nigdy nie można być tego pewnym. Można jedynie się domyślać po zachowaniach, no i tej chwiejności emocjonalnej, gdzie w jednej chwili śmiech przechodzi w płacz. Depresja jest permanentna bardziej, neurotyzm nie. Depresja to choroba, ją można zdiagnozować na postawie badań szczegółowych.
 

amanda02

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2010
Posty
352
Punkty reakcji
8
Miasto
łódzkie
Wiem, że tego nie napisałaś, tylko ja swoją myśl tak wpisałam :)
Depresje wiem, że da się zdiagnozować, ale chodzi mi znowu, że tutaj jest mieszanka.
W zależności od rodzaju depresji tam też masz wahania nastrojów.
Neurotyk po paru dniach "stabilności" nagle może przeżywać zawieszenie, jak w depresji.
Pewnie blancos wie więcej na ten temat :)
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Blanche napisał:
gdzie w jednej chwili śmiech przechodzi w płacz.
Mylisz pojęcia.



blackkeys napisał:
Jak lekarze to diagnozują ?
A diagnozują? To nie jest choroba, ani "zaburzenie psychiczne" jak to ładnie nazwałaś. To jakby zlepek cech osobowości, które akurat nie są tymi wywołującymi bezmyślną radość.



blackkeys napisał:
Myśląc o tym w całości, to nie wiem czy właściwym wnioskiem jest, że charakterystyczne jest to silne odczuwanie emocji, które wymieniłaś, czyli jakby nadwrażliwość układu nerwowego .
Jest właściwym wnioskiem. Ale nie tylko w przypadku neurotyzmu.



Blanche napisał:
Osoba ta częściej miewa stany lękowe, fobie i tego typu rzeczy, które są w sumie chorobą.
Niekoniecznie.
 

amanda02

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2010
Posty
352
Punkty reakcji
8
Miasto
łódzkie
Zlepem cech osobowości? Próbuję to sobie ułożyć w głowie.
Thyme, a czy to nie jest tak, że to idzie bardziej w negatywnym kierunku?
 
A

acidic

Guest
Polecam 'Neurotyczna osobowosc naszych czasow' Karen Horney.
Neurotyzm to jak w połowie depresja- dobre stwierdzenie
 
Do góry