Czy szkoła może mi odmówić wydania dokumentów?

Encefalopatia

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Miasto
Zamość
Zmieniam szkołę i uzyskałam już zgodę dyrektorki szkoły do której chcę się przepisać. Stara szkoła jednak odmawia mi wydania świadectwa ukończenia gimnazjum i wyników egzaminu gimnazjalnego, a bez tego mnie nie przyjmą :icon_evil: Czy mogą mi w takiej sytuacji odmówić?
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Na pewno masz prawo zmienić szkołę. Nie mam wiedzy prawnej na ten temat, ale myślę, że w związku z tym i wydania dokumentów stara szkoła nie może ci odmówić jeśli nowa ich wymaga. Wcześniej na pewno musisz złożyć jakieś dokumenty w szkole, z której odchodzisz.
 
A

alfabeta11

Guest
art. 276 kk
Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
(...)Treść wyrazu ukrywa jest wieloznaczna, nie obejmuje bowiem tylko przypadków umieszczenia danej rzeczy w miejscu niewidocznym, niedostępnym dla osoby uprawnionej ale także oznacza nieujawnienie dokumentu, nieudostępnienie dla osoby uprawnionej. Dla osoby uprawnionej, w zakresie możności dysponowania dokumentem jest okolicznością zupełnie obojętną, czy sprawca odmawia wydania tegoż, nawet okazując go, czy też odmawia zwrotu utajniając miejsce, w którym on jest przechowywany.(...) - www,serwisprawa.pl
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Encefalopatia napisał:
Zmieniam szkołę i uzyskałam już zgodę dyrektorki szkoły do której chcę się przepisać. Stara szkoła jednak odmawia mi wydania świadectwa ukończenia gimnazjum i wyników egzaminu gimnazjalnego, a bez tego mnie nie przyjmą :icon_evil: Czy mogą mi w takiej sytuacji odmówić?
Czegoś tutaj nie rozumiem. Szkoła może wydać tylko duplikat świadectwa, jeśli udokumentuje się przyczynę zaginięcia. Oryginał dostaje uczeń do ręki. W przypadku egzaminu - ten dokument wydaje OKE, gdyż to nie szkoła jest, że tak powiem autorem tegoż "zaświadczenia".

Jeśli przenosisz się z jednej szkoły do drugiej w tym momencie, to świadectwa nie dostaniesz, gdyż otrzymasz je dopiero w czerwcu. Podobnie wyniki egzaminu gimnazjalnego. Na chwilę obecną za Tobą pójdą tzw. papiery, czyli arkusz ucznia oraz dokument ukazujący zdobyte przez Ciebie oceny semestralne oraz cząstkowe z drugiego semestru. Świadectwo wyda Ci nowa szkoła, a dokument ukazujący Twoje wyniki z egzaminu gimnazjalnego raczej przyjdzie na adres starej szkoły i wówczas go sobie odbierzesz.
Ponadto dokumentację odbierają rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, zatem Tobie nikt czegokolwiek nie wyda.
 

Encefalopatia

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Miasto
Zamość
Czegoś tutaj nie rozumiem. Szkoła może wydać tylko duplikat świadectwa, jeśli udokumentuje się przyczynę zaginięcia. Oryginał dostaje uczeń do ręki. W przypadku egzaminu - ten dokument wydaje OKE, gdyż to nie szkoła jest, że tak powiem autorem tegoż "zaświadczenia".Jeśli przenosisz się z jednej szkoły do drugiej w tym momencie, to świadectwa nie dostaniesz, gdyż otrzymasz je dopiero w czerwcu. Podobnie wyniki egzaminu gimnazjalnego. Na chwilę obecną za Tobą pójdą tzw. papiery, czyli arkusz ucznia oraz dokument ukazujący zdobyte przez Ciebie oceny semestralne oraz cząstkowe z drugiego semestru. Świadectwo wyda Ci nowa szkoła, a dokument ukazujący Twoje wyniki z egzaminu gimnazjalnego raczej przyjdzie na adres starej szkoły i wówczas go sobie odbierzesz. Ponadto dokumentację odbierają rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, zatem Tobie nikt czegokolwiek nie wyda.
Nie do końca o to mi chodziło. Jestem w 1 liceum, a te dokumenty składałam przy rekrutacji do szkół średnich, a teraz stara szkoła nie chce mi ich wydać.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Encefalopatia napisał:
Nie do końca o to mi chodziło. Jestem w 1 liceum, a te dokumenty składałam przy rekrutacji do szkół średnich, a teraz stara szkoła nie chce mi ich wydać.
Złożyłaś dokumenty do obecnego LO i chcesz się przenieść do innego. W tej sytuacji rodzic lub prawny opiekun musi zgłosić, iż rezygnujesz z tej szkoły i przenosisz się do innej. To jemu zostaną przekazane wszelkie dokumenty, jeśli już. Niektóre z nich podlegają wymianie między szkołami. Kiedy rodzic zgłasza daną placówkę, obecna przekazuje co trzeba bezpośrednio do niej. Tobie, jako osobie niepełnoletniej pewnych rzeczy się nie przekazuje. To się nazywa droga urzędowa lub jak wolisz działanie zgodnie z prawem. Dokumenty trafią tam, gdzie powinny. Czasami trzeba coś wypełnić, podpisać, odebrać, przekazać itd.

Zapytam zatem jak umotywowano niechęć wydania dokumentów i przeniesienia się do innej szkoły ? Ja widzę tylko powód natury formalnej.
 

Encefalopatia

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Miasto
Zamość
Zapytam zatem jak umotywowano niechęć wydania dokumentów i przeniesienia się do innej szkoły ? Ja widzę tylko powód natury formalnej.
Powiedziano mi w sekretariacie, żebym skończyła ten rok w tej szkole a potem się przepisała, bo przepisywanie się 1,5 miesiąca przed końcem roku jest bezsensu.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Poniekąd mają rację, ale nie są w stanie zmienić Twojej decyzji i nie wydać dokumentacji. Zwyczajnie zasugerowali, abyś to przemyślała. Łatwiej jest pewien etap zakończyć i zacząć kolejny, aniżeli zaczynać coś w trakcie. Dostaniesz świadectwo, odbierzesz dokumentację, przeniesiesz się do innej szkoły i nowy rok zaczniesz z tzw. wyzerowanym licznikiem.
Musiało coś się wydarzyć, że tuż przed końcem roku chcesz zmieniać placówkę. Oczywiście możesz.
 
Do góry