motyw samobójstwa - funkcja

kaalusiaaa

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
szukałam wielu tematów na forum ale nie było to związane z moim

a więc mój temat maturalny brzmi: Motyw samobójstwa w literaturze. Przedstaw jego funkcje w utworach z różnych epok.
Problem polega na tym że nie za bardzo rozumiem o co chodzi w przedstawieniu jego funkcji.
Sama próbując to rozgryźć doszłam do wniosku że chodzi o role motywu w literaturze.
Ale czy ktoś mógłby mi to bardziej rozwinąć?
Książki jakie wybrałam do pracy to:
- Weronika Postanawia umrzeć (Coelho)
- Romeo i Julia (Shakespeare)
- Konrad Wallenrod (Mickiewicz)
- Pętla (Hłasko)
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Dlaczego ludzie wybierają tematy , których nie rozumieją ?

Funkcje : Skutki i przyczyny tych samobójstw. Czy zmieniły zakończenie lektury , jaki miały na nią wpływ , jaki miały wpływ na bohaterów itp.
Po porównuj te lektury do siebie ,może z dwóch książek płynie ten sam morał itd.


Wydaje mi się ,że o to chodzi.
 
S

Spamerski

Guest
Usiłowanie popełnienia samobójstwa często ma na celu zwrócenie uwagi, a nie odebranie sobie życia. Można zatem uznać, że jest to też jedna z funkcji, jaką ten motyw pełni w utworach. Na przestrzeni dziejów zmieniało się podejście do samobójców, co za tym idzie - zmieniała się też funkcja tego motywu - od tylko potępienia do próby zrozumienia. Warto byłoby poszukać jakiś utworów, w których samobójstwo oceniane jest negatywnie, a winę ponosi wyłącznie samobójca oraz takich, gdzie samobójstwo jest usprawiedliwiane, np. wpływem otoczenia na podjęcie takiej decyzji (chyba Romeo i Julia może tutaj pasować; nie wiem, bo nie czytałem). Fajnie, że uwzględniłaś Pętlę, moim zdaniem trafny wybór.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Negatywne skutki samobójstwa występują w czwartej części "Dziadów", gdzie Gustaw po odebraniu sobie życia pojawia się podczas tytułowego święta, by przeżywać w kółko te same cierpienia. Oczywiście jest też "Biblia, Ewangelia Mateusza", gdzie Judasz wiesza się na drzewie nie będąc w stanie stawić czoła swemu przeznaczeniu. Tutaj również występuje tragizm postaci, podobnie jak w Konradzie Wallenrodzie. W późniejszych czasach, czasach romatyzmu (Dziady zresztą to też te czasy, jednak mówię o skutkach a nie gloryfikowaniu zjawiska), samobójstwo jest praktykowane z powodu nieszczęśliwej miłości (no np. Gustaw). O Werterze chyba nie muszę wspominać. Dalej w "Granicy" bohater zabija się nie mogąc przełknąć faktu iż popełnił wiele błędów. Zamiast je naprawić, wybiera łatwiejszą drogę. Tu znowu jest jakby potępienie. Zresztą wszystko jest kwestią interpretacji.

Jedyne co musisz zrobić, to wskazać tę prawidłowość. Masz się skupić na zjawisku samobójstwa w literaturze oraz wpływie jego zawierania w tekstach na społeczeństwo (po pojawieniu się "Cierpień młodego Wertera") wielu ludzi chciało brać z niego przykład i również się zabijali. Generalnie masz postawić tezę i ją udowadniać powołując się na przykłady. Na koniec masz dać podsumowanie.
 
Do góry