Motyw zbrodni

suena

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2010
Posty
6
Punkty reakcji
1
Witam serdecznie :D Jestem tegoroczną maturzystką. Wzięłam się przez ten wolny czas za pisanie pracy na maturę ustną z języka polskiego i mam mały problem. Moim tematem jest: Motyw zbrodni w literaturze. Oceń i porównaj na wybranych przykładach. W mojej bibliografii chciałabym uwzględnić na pewno Zbrodnię i karę o której już napisałam w swojej pracy, myślałam też o "Lilije" Mickiewicza i Zielonej mili S.Kinga. Mam jednak problem z ostatnia pozycja- nie wiem czy bedzie pasować i czy będę w stanie napisać o motywie zbrodni zawartm w tym utworze. Proszę o pomoc, pozdrawiam
PS: Zamiast :Zielonej mili" myślałam ewentualnie o Królu Edypie
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Jeśli uda Ci się wskazać obecność danego motywu, każda książka będzie dobra. W "Zielonej Mili" nie powinno to być trudne. W tych waszych pracach maturalnych nie chodzi o to, że macie wybrać konkretne utwory, konkretne rzeczy. Macie postawić tezę i macie jej bronić. Te wszelkie poematy i powieści mają być punktem odniesienia. Ludzie, zrozumcie to wreszcie. Jak będziecie mieli temat "alkohol jest świetny, powołaj się na utwory literackie" możesz wspomnieć nawet Chrystusa i jego przemienianie wody w wino argumentując to tym, że gdyby nie był świetny, to bym wina nie chcieli. Egzaminator nie ma prawa się przyczepić jeśli wszystko dobrze uzasadnisz i na trafne fragmenty się powołasz. No chyba że trafisz na głąba, który sam nie wie, o co chodzi w maturze i jaki jest cel prezentacji ustnej. Jej celem nie jest udowodnienie, że się przeczytało lektury ani nie jest jej celem brylowanie znajomością mądrych książek w skład lektur nie wchodzących. Chodzi tu o to, by udowodnić, że potrafi się robić prezentacje. Że umie się przedstawić swoje zdanie powołując się na konkretne fakty. To jest cel matury ustnej z polskiego.
 
Do góry