Obraz diabła i jego rola w literatu

kyrtapson

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam mam taki problem, że nie mam do końca zrobionej bibliografii, a o to i ona:

I. Literatura Podmiotu:
1. Biblia, Stary Testament: Księga Hioba
2. Michał Bułhakow: Mistrz i Małgorzata
3. Adam Mickiewicz: Dziady cz. III
4. Leopold Staff: Deszcz Jesienny
5. Anna Kamieńska: Diabły

II. Literatura Przedmiotu:
1. Kopliński Władysław: Słownik mitow i tradycji kulturowej, Warszawa 1985
2. Kaminska Elżbieta: Dobro i zło w III cz. Dziadów, Wrocław 1992
3. Miłkowski Tomasz, Torneb Janusz: Leksykon dzieł i tematów literatury polskiej, Warszawa 1998
4. Różek Michał: Diabeł w kulturze polskiej, Warszawa-Kraków 1993


III. Ramowy plan wydarzeń:
1. Określenie problemu:
Diabeł - jego różne wcielenia - popularnym motywem literatury. Pełni on także różnorodne funkcje.
2. Kolejność prezentowanych argumentów: (tutaj potrzebuję pomocy)
a) Szatan - kusiciel w Księdze Hioba
b) Tutaj potrzebuję wykorzystać Mistrz i Małgorzata lecz nie wiem jak to zapisać w kolejności prezentowanych argumentów.
Nie wiem jaki problem poruszyć w tym utworze, ponieważ go
nie znam. A muszę wiedzieć jaki problem z tego utworu poruszyć.
Po tym już dam radę sie przygotować na ustną.
c) Dobro i zło w III cz. Dziadów
d) Motywy satanistyczne w poezji:
- Obraz smutnego Szatana w wierszu "Deszcz jesienny" Leopolda Staffa
- Tutaj mam kolejny identyczny problem z utworem Anny Kamieńskiej Diabły i również prosiłbym o pomoc.
3. Wnioski:
(...)

III. Materiały pomocnicze:
1. Plansza: Motyw diabła w literaturze
2. Plansza: Diabeł w sentencjach
 

sternum

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
735
Punkty reakcji
12
Wiek
33
Miasto
from your nightmare
Miałam taki sam temat pracy maturalnej co Ty, ale niestety juz jej nie posiadam, a szkoda bo bym Ci ją wysłała.
Jeśli chodzi o "Mistrza i Małgorzatę" to ja w swojej pracy skupiłam się, na podstawie tej powieści, na diable, który łamie stereotyp złego, kuszącego i namawiającego do grzechu potwora z rogami, a takiego, który "wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni". W "MiM" szatan jest przedstawiony jako starszy, niesamowicie inteligenty człowiek, który przemierza świat ze swoją, nieco komiczną, świtą i karze ludzi, którzy są łapówkarzami, pijakami i typowymi biurokratami utrudniającymi życie innym, więc niekoniecznie da się go zaszufladkować i osądzić, że jest zły. Myślę, że to jest problem, nad którym możesz się zastanowić w swojej pracy - czy uznać diabła za zło czy nie.
Ogólnie książki nie da się streścić w kilku słowach - musisz ją przeczytąc, poniewać ja mimo 4 pozycji litaraturowych dostałam pytania tylko odnośnie "MiM" i to nie koniecznie zwiazane z tematem pracy. A tak w ogóle to jak dla mnie skoro masz "MiM" to również odniesienie do "Fausta", nawet krótkie, powinno się znaleźć.
 
Do góry