Trening na masę, trening na rzeźbę

bakuu123

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2013
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
24
Trening na poprawę siły - każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu. Trening na dużych ciężarach z małą ilością powtórzeń w seriach(8-1).Przerwy pomiędzy seriami wydłużamy do 3-5 minut. Na duże grupy wykonujemy 8-10 serii, na małe 6-8 serii(plus 2-3 serie rozgrzewkowe w obu przypadkach).Trening oparty na podstawowych ćwiczeniach(wyciskania, przysiady, uginania i wyprosty ramion, itp.) z użyciem wolnych ciężarów(sztanga, sztangielki).Czas trwania: 4-8 tygodni(nie dłużej) Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego program.









Trening na rzeźbę - tutaj zalecana jest większa liczba treningów(nawet do 6 tygodniowo)-każdą grupę mięśniową trenujemy nawet 2 razy w tygodniu. Treningi krótkie, bardzo intensywne(przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60-30 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń(dodajemy więcej ćwiczeń izolowanych, jak np. rozpiętki w leżeniu, krzyżowanie linek wyciągów, ćwiczenia na maszynach treningowych).Można stosować superserie, serie łączone, serie potrójne, gigantserie(powyżej 3 ćwiczeń na tę samą grupę wykonywanych w minimalnych odstępach)-oczywiście w miarę zaawansowania ćwiczącego. Na większe grupy mięśniowe wykonujemy 12-9 serii, na mniejsze10-7 serii-ilość powtórzeń nie mniejsza niż 10-12.Dobre połączenie to wykonanie po treningu siłowym treningu aerobowego(30-45 minut). Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.



A człowiek jak jest wyżeźbiony to też i silny??
 

Wiesiu PL

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2011
Posty
201
Punkty reakcji
1
Jeśli ma się mięśnie zawsze siła jest . Trening na siłe jest jeśli chcesz być jak strongmen na rzeźbe kulturystą
 

skalpel1992

Bywalec
Dołączył
12 Styczeń 2008
Posty
941
Punkty reakcji
37
Wiek
31
Miasto
Częstochowa
WiesiuPL napisał:
Jeśli ma się mięśnie zawsze siła jest . Trening na siłe jest jeśli chcesz być jak strongmen na rzeźbe kulturystą
Brednie, trening siłowy to podstawa rzeżbe robisz w kuchni.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Gdzieś kiedyś wyczytałem, że ciężar powinno się tak dobierać żeby być w stanie wykonać 3-5 powtórzeń. Jak się to ma do rzeczywistości nie wiem, ale ja wolę lżejsze i wykonać dłuższe serie.
 

bakuu123

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2013
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
24
to jak z tą rzeźbą,ten trening jest parwidłowy 2 razy tygodniowo partie mięśni ?
 
M

MacaN

Guest
Ja kiedyś oglądałem, że jak zrobisz 12 powtórzeń to znaczy, że jest za lekki ciężar.

Jesli 5, to mógłbym na atlasie napierniczać 100kg. na klatę i 90 na barki :D
 

Thisisgame

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2012
Posty
281
Punkty reakcji
11
Wiek
30
Nie wiem kto to pisał ale 10-8 serii...

Wszystko zależy od stażu na siłowni-dla nowicjusza 10 serii czy nawet dla średnio -zaaw to będzie za dużo i będzie palił mieśnie...
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Spalanie tkanki mięśniowej razem z tkanką tłuszczową. Się dzieje podczas redukcji po treningu na masę.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Ja myślę, że najpierw spala się tłuszcz, a później gdy jego brak spala się tkanka mięśniowa. Przynajmniej mnie tak na biologii uczyli.
 
M

MacaN

Guest
Co wy :D Czyli jak jem dużo i dużo ćwiczę to mi sie mięśnie spalą ? :D ehh.. ale i tak będę silniejszy.
 

skalpel1992

Bywalec
Dołączył
12 Styczeń 2008
Posty
941
Punkty reakcji
37
Wiek
31
Miasto
Częstochowa
Panowie palenie mieśni inaczej katabolizm powstaje gdy wyczerpiemy gliko wtedy dochodzi do rozpadu tkanek.

grzechuu widziałes u kogoś żeby miał brak tłuszczu?

Max napisał:
Spalanie tkanki mięśniowej razem z tkanką tłuszczową.
Ten post opisuje ten stan, przyczyny błędy w diecie, treningu, słaba regeneracja, stres.

macan wszystko z głowa bo przetrenowanie też nie jest niczym przyjemnym dla trenującego.
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Tak praktycznie: najpierw trenuj na masę (przyrost masy mięśniowej, z tłuszczem niestety). Dodatni bilans kaloryczny, podczas treningu większy ciężar, mniej powtórzeń. Natomiast trening na rzeźbę to odkrywanie tego, co zbudowałeś w treningu na masę. Ujemny bilans kaloryczny, mniejszy ciężar, więcej powtórzeń + ćwiczenia aerobiczne (rowerek, wiosła, jogging). Niestety zawsze razem z tłuszczem spalisz nieco mięśni, tak jak napisał kolega wyżej, powoduje to zła dieta. Idealne zbilansowanie diety graniczy z cudem, potrzebowałbyś dobrego dietetyka, który miałby cię pod opieką.
Ale przyjemność takiego treningu? Bezcenna, więc nie martw się, po prostu dłużej poćwiczysz! :-D

Wytłumaczyłem ci to bardzo łopatologicznie i w skrócie.
 

skalpel1992

Bywalec
Dołączył
12 Styczeń 2008
Posty
941
Punkty reakcji
37
Wiek
31
Miasto
Częstochowa
Właśnie na rzężbie tez duży cięzar i mała ilośc powtórzęn bo tak to trening by za długo trwał, przed aerobami można wypic bcaa a po treningu białko z wodą to zminimalizuje spadki.
 

Thisisgame

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2012
Posty
281
Punkty reakcji
11
Wiek
30
grzechuu1990 napisał:
Ja myślę, że najpierw spala się tłuszcz, a później gdy jego brak spala się tkanka mięśniowa. Przynajmniej mnie tak na biologii uczyli.
To chyba przespałeś lekcje,albo ich nie zrozumiałeś...

Po ok. 20-30 min tłuszcz zaczyna być spalany -więc zgadnij co pierwsze idzie "do spalenia"

Poprzez palenie mięśni miałem na myśli moment,w którym mięśnie zostaną mhm... jakby to powiedzieć na tyle osłabione ,iż włókna zostaną całkowite ponadrywane i mięśnie nie zdołają się zregenerować (ponadrywane włókna mięśniowe nie zdążą się zrosnąć i będą osłabione).Po paru tygodniach takich treningów zdasz sobie sprawe ,że nie robisz progresu i skończysz z siłownią...


Wgl mam wrażenie ,że większość z Was (za przeproszeniem) nie zna nawet podstaw,by udzielać komukolwiek jakichkolwiek rad.Nie twierdze,że moja wiedza jest ogromna,ale bez przesady... mity tu takie chodzą jak z ery kamienia łupanego
 

bati999

Macierz Diagonalna
Dołączył
13 Październik 2008
Posty
2 211
Punkty reakcji
18
Wiek
26
Miasto
Tarnobrzeg
Ja z kolei słyszałem, że lepiej dobrać obciażenie do takiego poziomu, żeby móc wykonać 4 serie po 12 powtórzeń. Jak to ma się do rzeczywistości - nie wiem.
Ale fakt, trzeba dać mięśniom czas na regenerację. Nijak przetłumaczyć koleżance czy koledze, że takie bieganie "codziennie, bo chcę schudnąć" bardziej zaszkodzi niż pomoże.
 
Do góry