Modlitwa czy dzialanie

L

Ludwik_Kowalski

Guest
Oto rada znaleziona w ksiazce do modlitwy:

"Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj tak jakby wszystko zależało od ciebie."

Bog to istota z naszego swiata duchowego; kazdy z nas jest istota ze swiata materialnego.
Czy ta porada jest w zgonosci z postawa NOMA, ktorej autorem jest biolog amerykansli Stephen Gould?

Podsumowanie postawy NOMA mozna znalezc w moim artykule o konfliktach pomiedzi teistami i ateistami, opublikowanym w czasopismie "American Atheist" (Styczen 2012).

Oto link do tlumaczenia tego artykulu:

http://pages.csam.mo.../theo/noma.html

Ludwik Kowalski
http://ludkow.info.html
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
"Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj tak jakby wszystko zależało od ciebie." = zacne!
z jednej strony świat nauki i teologii dzieli niezasypywalna przepaść
z drugiej teologia jest również nauką, ale podobnie jak filozofia, czy socjologia, niedookreśloną nauką czysto humanistyczną (ze wszelkimi negatywnymi i pozytywnymi tego konsekwencjami)
przyznam, że do teologii nie mam jakoś "uważania", jest to dla mnie nauka, że się tak wyrażę "pusta"
trochę jak dzisiejsze filozofia (najczęściej sprowadza się do prób rekonstrukcji kilku doktryn neomarksistowskich - chociaż są i chlubne wyjątki), podobnie rzecz się ma i ze wspomnianą socjologią...
a zbliżając sie do tytułowego pytania, można sobie trywializując opowiedzieć dowcip "suchar", ale jak najbardziej na miejscu:
Icek modli się do Boga:
- Boże, spraw, żebym wygrał w Totka.
Mija czas i nic. Icek modli się i modli, i nic. W końcu zniecierpliwiony narzeka:
- Boże, modlę się już tyle czasu, staram się, wypełniam przykazania, a Ty nic!
Na to odzywa się głos z nieba:
- Icek, ty daj mi szansę, ty kup los!
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Czy jesteśmy tylko materialni?
A nasze myśli nie są cząstką nas?
A nasza pamięć o tych myślach nie jest natury niematerialnej?
A wola, uwaga, charakter, temperament? Uznawać je za materialne, bo bez mózgu nie są istniejące?
No, dobrze, a ból? Może istnieć bez mózgu, a materialny nie jest

Co do tematu, także zapytam - nie można jednego u drugiego jednocześnie albo obok?
 
Do góry