Czy zwierzęta mają duszę?

hehehehehehe

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
72
Punkty reakcji
2
Czemu się przyjęło, że ludzie mają, a zwierzęta nie? Czy jest to gdzieś udowodnione, napisane? Biblia coś o tym mówi?
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
A co ma do tego biblia? Jeśli ktoś jest niewierzący to nie ma duszy?

Ja bardzo bym chciała w to wierzyć, że mają duszę. Wiem, że wszystko da się wytłumaczyć odruchami bezwarunkowymi, instynktem itp itd...ale przecież psy żyją z nami tu i teraz, mają swoich ukochanych ludzi, doskonale pamiętają miejsca sytuacje nie tylko te przykre ale również te pozytywne :)
Psy również śnią, po moich widać jak na przykład śni im się coś smacznego, to ciumkają i memlają jęzorami, czasami popiskują, mruczą warczą, zdarza się, że budzą się z piskiem zrywając się na równe nogi :)
Raz jeden z moich psów nawet "biegł przez sen" leżał na boku i przebierał łapami aż miło...


Psia dusza

To tylko pies, tak mówisz
tylko pies...
a ja ci powiem,
że pies to często jest więcej niż człowiek
on nie ma duszy, mówisz...
popatrz jeszcze raz
psia dusza większa jest od psa
i kiedy się uśmiechasz do niej
ona się huśta na ogonie
a kiedy się pożegnać trzeba
i psu czas iść do psiego nieba
to niedaleko pies wyrusza
przecież przy tobie jest psie niebo
z tobą zostanie jego dusza

Barbara Borzymowska
 

annawes

Bywalec
Dołączył
21 Lipiec 2012
Posty
2 810
Punkty reakcji
101
Specjalnie mnie to nie obchodzi-nie wazne czy mowa o zwierzętch cy o ludziach.Dla mnie wazne jest to co mamy tu na ziemi-kocham zwierzaki i tyle...
 

piotr2

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2012
Posty
26
Punkty reakcji
0
Biblia opisuje stworzenie zwierząt. „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących” — nakazał Bóg. A w kolejnym dniu stwarzania powiedział: „Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju” (Rodzaju 1:20, 24). A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
 
W

wiki9969

Guest
Kolega kiedyś na religii zadał to pytanie księdzu. Ten stwierdził, że to są herezje i zakończył temat. :p

Dla mnie to za bardzo nie ma znaczenia. Jednak wydaje mi się, że mają w sobie coś (duszę?), co sprawia że niekiedy stają się lepszymi od człowieka.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Jezeli mozna wierzyc ze Czlowiek ma dusze dlaczego nie wierzyc ze zwierzeta maja ? Uwierzyc mozna przeciez we wszystko :)
 
3

3rdb0y

Guest
Dokładnie tak samo potrzebna jak człowiekowi :)

usunąłem dubel posta, oraz link - za linkowanie warn w nagrodę
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
Aleś wymyślił.


Zwierzęta mają dusze, tylko są to inne dusze niż te, które posiadają ludzie.

Zwierzęta mają duszę nierozumną.
 

piotr2

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2012
Posty
26
Punkty reakcji
0
Aleś wymyślił.


Zwierzęta mają dusze, tylko są to inne dusze niż te, które posiadają ludzie.

Zwierzęta mają duszę nierozumną.
napisałem że są duszami a nie żę maja duszę, dusza to nie coś odrębnego mogącego żyć poza ciałem,
dusza umiera:
(Ezechiela 18:4) "Oto wszystkie dusze należą do mnie. Jak dusza ojca, tak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze"
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Te fragmenty nie wskazują na to, że zwierzęta mają dusze.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
aby móc odpowiadać na takie pytania, na początek trzeba sobie odpowiedzieć czym dusza jest (a czym nie jest), później będzie łatwiej...
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Zwierzęta nie mają duszy z następujących powodów:
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek został stworzony na obraz Boga z istotą ducha.
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek zostanie wskrzeszony.

Zwierzęta są ciałem z tchnieniem życia, a gdy umierają, tchnienie życia gaśnie, a ciało po prostu wraca do prochu.
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
7Teen i pozostali, OK rozumiem wasze stanowisko i zdanie... ale podchodzicie do tego bardzo jednostronnie, patrząc tylko na to co biblia na to. A pamiętajcie, ze DUSZA to nie tylko pojęcie wg religii.

Nie każdy jest wierzący, i do mnie powyższe wypowiedzi nie trafiają...
Co jeśli spojrzymy na człowieka nie jak na istotę stworzoną na podobieństwo Boga, tylko jak na istotę która ewoluowała i pochodzi od małpy? :)
 

hehehehehehe

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
72
Punkty reakcji
2
Moim zdaniem to fałsz, że człowiek podchodzi od małpy, dowodów nie ma. Człowiek jest niedoskonały, ale nawet między nawet najmądrzejszymi zwierzętami, a ludźmi jest ogromna przepaść. Małpa jest najbliżej, ale podobieństw możemy szukać do innych stworzeń.
Dusza może istnieć nawet u roślin, wszędzie gdzie jest życie.
 

jurikis

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Na religii uczono mnie, że tylko ludzie mają duszę, a zwierzęta nie, więc chyba tak jest. Zresztą nawet jak się tak zastanawiam to jakoś nigdy nie było żadnego objawienia z zwierzętami w roli głównej. Bardziej zwierzęta symbolizowały ludziom coś np. gołąb Ducha Świętego, wąż szatana.
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
Warto się najpierw zastanowić co rozumiecie pod pojęciem posiadania duszy, mnie osobiście strasznie denerwuje ludzkie poczucie wyższości nad wszystkim.

Dusza - w filozofii pierwiastek życia, decydujący o tym, że osoba ludzka, zwierzę i roślina są bytami żywymi. W antropologii filozoficznej najczęściej przyjmuje się, że dusza rozumna jest, obok materialnego ciała, jednym z dwóch konstytutywnych elementów struktury bytu człowieka (dualizm ontologiczny)

Dusza – w znaczeniu religijnym jest niematerialnym bytem w materii ożywionej i nieożywionej, który w przypadku organizmów żywych opuszcza je w chwili ich śmierci. Pojęcie duszy jest, także etymologicznie pokrewne z pojęciemducha. W wielu językach etymologia tego słowa nawiązuje do oddechu, tchnienia (w szczególności do ożywiającego tchnienia Boga), powiewu. W polskim bliskie duszy są np. słowa "dech", "dusić, "dyszeć", "zdechnąć".

A to tak przy okazji, może poza tematem trochę, ale pokazuje jacy ludzie są MĄDRZY.

377215_481042128587237_1899076075_n.jpg
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Zwierzęta nie mają duszy z następujących powodów:
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek został stworzony na obraz Boga z istotą ducha.
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek zostanie wskrzeszony.

Zwierzęta są ciałem z tchnieniem życia, a gdy umierają, tchnienie życia gaśnie, a ciało po prostu wraca do prochu.
Właśnie z powodu takich tłumaczeń ludzie nie zdają egzaminów magisterskich z teologii.
 
Do góry