jak sobie radzicie z problemami prawnymi?

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
Jak prowadzicie swóje biznesy na pewno natrafiacie na problemy prawne. Jak sobie z nimi radzicie? Sami próbujecie rozwiązać czy zwracacie się do prawników? To drugie wyjście jest na pewno kosztowne, więc muszą być jakieś inne sposoby. Pewnie każdy ma swoją drogę, może niech każdy się podzieli spostrzeżeniami.
 

Bal_lerina

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2011
Posty
183
Punkty reakcji
1
Miasto
polska
Ja przeważnie sobie nie radzę :(
A tak calkiem serio -
Sama nie prowadzę biznesu, ale mój chłopak owszem i zwykle radzi się po prostu księgowej. Ma działalność jednoosobową więc starcza. Ale już pojawiają się na horyzoncie wątpliwości, np. czy kierowcę można zatrudnić na umowę o dzieło?
 

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
No właśnie, czasem jest ktoś pod ręką z wiedzą z wąskiego zakresu, np księgowa. Tyle, że gorzej jak jest problem jak nie ma się kogo poradzić. Sam próbuje np zadać pytanie na forum, szukać przez google. Ale to nie pewne źródła, mogą być nieaktualne albo po prostu błędne. Też niestety mam czasem poważne zagwostki;/
 

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Może szukac po forach prawniczych, ale tam też nie do końca wiadomo kto pisze, więc możesz się też przejechać. Ja ostatnio jak czegoś się chciałam dowiedzieć to po prostu zawracałam głowę znajomej aplikantce. Podrzuciła mi taką wyszukiwarkę prawa lexis.pl, szuka się jak w googlach, więc łatwo trafisz na te akty prawne, które Cię interesują.
 

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
Nie wiedziałem, że są takie programy. To jest naprawdę wyszukiwarka prawna. Wyszukuje coś jak google, nie trzeba wstukiwać dosłownych definicji czy tam ustaw, a po prostu potoczne nazwy problemu prawnego. To jest darmowe tak na cały czas? Tego nie wiesz?
 

Martusia35

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2013
Posty
10
Punkty reakcji
0
Ja radzę się księgowej a w razie większego problemu ona radzi się znajomego radcy prawnego. Dobra księgowa to podtsawa naprawdę! Dodatkowo niekiedy rejestruję się na forach prawniczych i tam próbuję zadawać pytania i często otrzymuję na nie odpowiedzi więc myślę że to również jest wyjście.
 

Bal_lerina

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2011
Posty
183
Punkty reakcji
1
Miasto
polska
No tak, ale np. w przypadku działalności jednoosobowej nie potrzebna jest księgowa, więc?...
 

Martusia35

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2013
Posty
10
Punkty reakcji
0
Ja nawet jak zaczynałam od jedoosobowej działalności to miałam księgową. Wolałam zapłacić 50 zł miesięcznie i zająć się jedynie pracą a nie papierami. Nie płaciłam dużo bo to była moja znajoma :)
 

Matsu89

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
Księgowa jako źródło informacji prawnej? To trochę tak jakbyście pytali panią w aptece o zdiagnozowanie waszej choroby ;) Wiadomo, że nic nie zastąpi prawnika w takich kwestiach ale tańszym rozwiązaniem jest z pewnością skorzystanie z systemów informacji prawnej gdzie można sobie samemu wszystko sprawdzić w ustawach. Ten lexis.pl to jakaś nowość? czym to się różni od zwykłego systemu?
 

arturo27

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2013
Posty
11
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie lepiej skorzystać z usług profesjonalisty jeżeli sprawa jest ciężka. W chwili obecnej jest taka konkurencja na rynku, że ceny również poszły w dół.
 

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
Prawnik odpada, porada kosztuje 150 zł. A księgowa, no własnie, 50 zł/m, takiej stawki nikt mi nie da bo nie mam znajomej księgowej. A jeśli mogę sam ogarnąć, to wole tak zrobić niż płacić. Przynajmniej na początku. Troszkę już patrzyłem ten program. Ts wyszukiwarka działa w sumie jak google, tyle że jest prawna. A bajer to możliwośc wpisywania nazwy potocznej konkretnych problemów, i tak znajdzie przepis:) To nie niezłe:)
 

Matsu89

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
Też sprawdziłem sam ten serwis bo odpowiedzi się nie doczekałem :p W tej części darmowej powinien chyba wystarczyć każdemu kto nie zajmuje się prawem profesjonalnie a te dodatkowe opcje są bardziej dla prawników. Mnie akurat interesuje dostęp do pełnej wersji tylko szkoda, że nie ma nigdzie cennika. Mam nadzieję, że ceny będą niższe od innych serwisów to nawet nie będę się zastanawiał tylko zamówię ;)
 

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
A korzystałeś z tej wesji próbnej, którą można zamówić? Nie jestem prawnikiem i wydaje mi się, że nie potrzebuje pełnej wesji. Ale może ktoś już zaglądał i wie co tam może być ciekawego...
 

Aker_85

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
39
Punkty reakcji
0
Internet i fora prawne, w drugiej kolejności potwierdzenie u księgowej. Jednak zawsze szukam potwierdzenia :)
 

Proper

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2012
Posty
38
Punkty reakcji
2
Wszyscy na tym forum mają swoje księgowe? :lol2:
 

Matsu89

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
@Proper, korzystałem z tej wersji próbnej i jeżeli potrzebujesz informacji prawnych w takich nieskomplikowanych sprawach, chcesz coś sprawdzić w ustawach to ta darmowa wersja powinna Ci wystarczyć. Ta wyszukiwarka jest spoko bo ma te podpowiedzi i łatwo coś znaleźć :)
 

AnaM.

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
24
Punkty reakcji
0
Proper napisał:
Jak prowadzicie swóje biznesy na pewno natrafiacie na problemy prawne. Jak sobie z nimi radzicie? Sami próbujecie rozwiązać czy zwracacie się do prawników? To drugie wyjście jest na pewno kosztowne, więc muszą być jakieś inne sposoby. Pewnie każdy ma swoją drogę, może niech każdy się podzieli spostrzeżeniami.
Wbrew temu co tu niektóry piszą profesjonalna obsługa prawna firmy przez kancelarię wcale nie musi być droga. Np. w kancelarii Koksztys umowę podpisuje się na minimum pół roku, a miesięcznie za "własnego prawnika" płaci się tylko 99 zł netto :) Jak widać, nie jest to majątek i nawet drobnego przedsiębiorcę na taki wydatek stać. Akurat ta kancelaria oferuje porady ze wszystkich dziedzin prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi windykacyjne na etapie polubownym, sądowym i egzekucyjnym. Nie ma żadnego limitu porad, można dzwonić i pisać maile w każdej sprawie. Prawnicy przygotowują też umowy i opinie, dają certyfikat i pieczęć, sprawdzają kontrahentów pod względem wypłacalności, i takie tam. Kto zainteresowany, to odsyłam do strony: [url="http://www.e-koksztys.pl"]e-koksztys[/URL]
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Moja bolączka to spóźnianie się z fakturami, z rozliczeniami - głównie do skarbówki. Już kilka razy miałem nieprzyjemności z tego powodu i naprawdę ciężko jest wybrnąć z takich spóźnień. Istnieje możliwość napisania tzw. "czynnego żalu", ale nawet jeśli zostanie uwzględniony to daje nam tyle, że sprawa nie jest kierowana np. do postępowania podatkowego. Kara finansowa za opóźnienia i tak zostaje. Rada: składać papiery w terminie ;-)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Obsługa księgowa to jedno (ja jako "badziewiak" do papierów miałem takową (płaciłem kilkanaście lat temu 100 zł. ryczałtem + vat, moja żona teraz (jako radca prawny) płaci też 100 zł (ale ona ma kilka faktur miesięcznie)
Odnośnie obsługi prawnej, polecam podpisać umowę z jakimś radcą "wolnym strzelcem" - nie żadna poważną kancelarią (poszukać po znajomych dobrego prawnika)
taki prawnik byłby "na telefon"- to może kosztować niewiele, normalna obsługa prawna niedużej firmy w Lublinie (za 1 dzień w tygodniu) to minium 1000zł. miesięcznie
 

MowieGadam

Nowicjusz
Dołączył
22 Listopad 2012
Posty
124
Punkty reakcji
0
W mojej poprzedniej pracy była podpisana umowa współpracy z prawniczką, która miała wystawianą umowę zlecenie od konkretnego przypadku i tylko wtedy miała płacone. A w kwestiach wątpliwych pomagało biuro rachunkowe zatrudnione zewnętrznie, a jeśli nie znali odpowiedzi, to szukało się po portalach prawniczych :p
 
Do góry