[PHOTOSHOP] [TUTORIAL] Efekt starego zdjęcia

Whateva

Wyjadacz
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 915
Punkty reakcji
347
Wiek
34
Witajcie.

W moim pierwszym tutorialu przedstawię Wam jak w programie Adobe Photoshop wykonać bardzo szybko i bardzo prosto efekt starego zdjęcia.
Tutorial został od zera napisany przeze mnie. Jeśli chcesz go umieścić na swojej stronie internetowej - proszę bardzo, jednak dołącz link do tego tematu. ;-)

Oryginalne zdjęcie:

mbthumb0lift.jpg


Efekt końcowy:

efektkoncowybbces.png


Krok 1:

Otwórz interesującą Cię fotografię wybierając z menu kontekstowego opcję: Plik - otwórz, bądź za pomocą skrótu klawiaturowego: ctrl + o, a następnie wybierz interesujące Cię zdjęcie.

krok1yzc8l.png


Krok 2:

Za pomocą skrótu klawiaturowego : ctrl + shift + u usuń cały kolor z zdjęcia. Następnie przejdź do menu: Filtr - rozmycie - rozmycie (Filter - blur - blur)

krok2g4id7.png


Krok 3:

Dodaj filtr fotograficzny Sepia klikając w przycisk zaznaczony na obrazku. Gęstość 75%, tryb mieszania: Zwykły, krycie 100%

krok3tyei3.png



krok3-efektgycfc.png


Krok 4:

Kliknij w to samo miejsce co w punkcie 3. Wybierz jednak opcję: mapa gradientu. Wybierz czarno-białą i ustaw krycie na 30%, tryb mieszania: Zwykły

krok443dfz.png


Krok 5:

Zapisz na dysk teksturę (link), następnie otwórz ją i wklej do zdjęcia. Ustaw tryb mieszania na Ostre światło (Hard Light), krycie 25%

krok5m5c3s.png


Krok 6:

Utwórz nową warstwę za pomocą klawiszy: ctrl + shift + n. Wybierz narzędzie gradient (G), opcje jak na screenie, i przejedź po zdjęciu aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Tryb mieszania ustaw na łagodne światło (Soft Light), krycie 100%.

krok6asfvz.png


krok6efekt5ed4u.png


Krok 7:

Pobierz kolejną teksturę (link) i ustaw ją na tryb mieszania: nakładka (Overlay) z kryciem 39%

krok74icja.png


Krok 8:

To już prawie koniec. Utwórz nową warstwę (ctrl + shift + n), wybierz miękki pędzel, kolor biały, i kliknij raz na górze zdjęcia.

krok8e8cnv.png



efektkoncowybbces.png



To tyle. :)

Napiszcie co sądzicie o tego typu tutorialach w tym dziale. Jestem w stanie napisać ich naprawdę, naprawdę sporo, jednak potrzebuję do tego odpowiedniej motywacji. ;-)

Enjoy! ;-)

W przypadku pytań proszę o ich zadawanie. Możecie także wytknąć mi błędy, poprawki, a także luźno skomentować.

Fray
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
coś mi się nie podoba w tym efekcie końcowym, tylko dokładnie nie wiem co. Patrzę na nie od kilku dobrych minut i nadal nie wiem... chyba to przez te zbyt regularne przebarwienia, zwłaszcza na górze. Trzeba by było pokombinować i poszukać innych tekstur, może by to lepiej wyglądało
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Patrzę na nie od kilku dobrych minut i nadal nie wiem...

Pewnie krok numer 8. Lepiej by to chyba wyglądało ze zmniejszonym kryciem.


Napiszcie co sądzicie o tego typu tutorialach w tym dziale. Jestem w stanie napisać ich naprawdę, naprawdę sporo, jednak potrzebuję do tego odpowiedniej motywacji.

Jeżeli będą to twoje poradniki to jak najbardziej na plus. Może zmotywuje to innych do dzielenia się swoją wiedzą. Ja w każdym razie z zainteresowaniem przeczytam następne tutoriale.
 
Do góry