na jakich zasadach założyć działalność?

Sosik89

Nowicjusz
Dołączył
15 Luty 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,

Jestem położną i od stycznia mam zacząć pracę na kontrakcie. Z racji tego, że nie mam 2 letniej praktyki w zawodzie nie mogę założyć działalności jako położna i zarejestrować jej w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych. Pracodawca zaproponował mi abym założyła działalność administracyjno-rejestracyjną. Mam im wystawiać rachunek na 2620 zł. Na jakich zasadach powinnam założyć tą działalność? Na ryczałcie, czy mam być płatnikiem składem vat? Jak będzie wyglądało opłacanie podatków i jakie będą to koszta?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Pozdrawiam :)
Z.
 

Milenka_84

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Zojaaa napisał:
Witam,

Jestem położną i od stycznia mam zacząć pracę na kontrakcie. Z racji tego, że nie mam 2 letniej praktyki w zawodzie nie mogę założyć działalności jako położna i zarejestrować jej w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych. Pracodawca zaproponował mi abym założyła działalność administracyjno-rejestracyjną. Mam im wystawiać rachunek na 2620 zł. Na jakich zasadach powinnam założyć tą działalność? Na ryczałcie, czy mam być płatnikiem składem vat? Jak będzie wyglądało opłacanie podatków i jakie będą to koszta?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Pozdrawiam :)
Z.
Witam,
Wydaje mi się, że musi być Pani płatnikiem VAT.
Obowiązku zostania płatnikiem VAT nie mają przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, a ich przewidywalna sprzedaż nie przekroczy kwoty 50 tysięcy złotych rocznie - ten warunek Pani spełnia. Jednak z tego zwolnienia korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi klientom indywidualnym a w pani przypadku będzie to szpital.
 

mokry_smok

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Proszę to jeszcze sprawdzić, bo znajoma, która przygotowuje kobiety do porodu a potem opiekuje się nimi i małymi dziećmi w ramach prywatnej działalności nie tylko nie musi płacić VAT-u, ale nawet nie może z racji tego, że jest to działalnośćmedyczna, która jest z VAT-u obligatoryjnie zwolniona. Nie jestem pewna, czy w Pani przypadku też tak jest, więc proszę się dopytać. Moja znajoma założyła po prostu jednoosobową firmę, sama się rozlicza i płaci swój ZUS. W ramach księgowości internetowej szybkafaktura.pl, z którą wystawia też dowody księgowe, pytała o szczegóły rozliczeń profesjonalnych księgowych współpracujących z platformą i oni udzielili takiej odpowiedzi jak wyżej.
 

zapytajksiegowego

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
Przy podejmowaniu decyzji, czy być płatnikiem VAT, najlepiej byłoby skonsultować się z księgowym, np. online . Ogólnie można jednak stwierdzić, że bycie podatnikiem VAT najczęściej opłaca się, gdy Twoimi klientami są firmy. Gdy klientami są osoby fizyczne nie zawsze jest to opłacalne. Pamiętaj też, że tę decyzję możesz podjąć po pewnym czasie od rozpoczęcia działalności gospodarczej.
 
B

bajderman

Guest
Radzę zaczynać poza Polską, choćby w UK, Unia daje nam prawo do optymalizacji.
Cały schemat macie opisany tutaj - http://www.pawelkurnik.pl/
Działalność przez Uk przynosi te 15 tysięcy rocznych oszczędności na ZUS, kwocie wolnej i zwoleniach podatkowych.
No i właśnie - są to oszczędności w 100% legalne!
 

orbite

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2015
Posty
84
Punkty reakcji
2
Miasto
Warszawa
Wiesz co to bardzo mindywidualna sprawa i w wypełnianiu wniosku do CEiDG każdy mały kwadracik ma ogromne znaczenie. Ja zakładając działalność konsultowałem z księgową takie szczegóły, co będzie sensowne długoterminowo i co w ogóle coś znaczy. Możesz spróbować umówić się w Tax Care, tam mogą pomóc w założeniu działalności i prowadzeniu księgowości w dobrej cenie później.
 
Do góry