Jazda bez prawka na drodze gminnej

Gazownik

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Witam. Mam takie pytanie co mi grozi jeśli złapie mnie policja gdy będę jechał na motorze o pojemności 250 i jestem niepełnoletni. Chodzi o drogę gminną którą dojeżdża się na działki?
 

dollyb

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2012
Posty
16
Punkty reakcji
0
wydaje mi się że mogą ci zabronić robienia prawka w wieku 18 lat, może ci tą datę przesuną... ale pewna nie jestem
 

Przemkoo

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2013
Posty
23
Punkty reakcji
0
A nie lepiej zrobić sobie prawko na skuter i na nim jeździć? Albo rowerem. Szkoda, żebyś sobie biedy narobił. Bo potem możesz mieć problemy ze zrobieniem prawo jazdy na samochód.
 

Aker_85

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
39
Punkty reakcji
0
Na 100% mandat, a jeśli jesteś niepełnoletni to sprawa do sądu rodzinego.
 

Elektroinstal

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2013
Posty
43
Punkty reakcji
9
Wiek
51
Miasto
Szczecin
Za jazdę bez uprawnień mandat według taryfikatora 500 zł, dodatkowo jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia to grozi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w wysokości bodajże 1600 zł w przypadku motoru.
 

Jarhead

Upiorny Władca
Dołączył
24 Czerwiec 2006
Posty
972
Punkty reakcji
12
Wiek
31
Wprowadzacie kolegę po części w błąd. Osoba niepełnoletnia nie może zostać ukarana jakimkolwiek mandatem karnym - gdyby policjant wystawił taki mandat osobie niepełnoletniej, popełniłby w ten sposób wykroczenie.
Droga gminna w rozumieniu prawa jest drogą publiczną - Dz. U. z 2013 poz. 260 z dn. 21.03.1985 r. - musisz więc posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, który prowadzisz.
Co grozi? Sprawa w sądzie rodzinnym i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres (zazwyczaj) jednego roku. Zakładając oczywiście że nikomu nie zrobisz krzywdy (np. potrącisz pieszego) - wtedy sprawa znacznie się skomplikuje.
Należy także pamiętać że policjant ma obowiązek uniemożliwić Ci dalsze kontynuowanie jazdy - albo załatwiasz kierowcę z uprawnieniami do prowadzenia danego typu pojazdu (w tym wypadku co najmniej kat. A1 prawa jazdy) albo pojazd trafia na policyjny parking.
 
Do góry