Wisława Szymborska "odkrycie"

Status
Zamknięty.

ozi16boy

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2006
Posty
16
Punkty reakcji
0
No własnie szukałem przez google i nic :/ na znanych mi stronach z taką to oto tematyką i co? to samo czyli nic :/ może ktoś z was ma gdzieś w zeszycie własnie to co szukam albo poprostu wie gdzie szukać :D z góry dziekuje pięknie za pomoc najdalej mogłoby to być na jutro rano w ekstremie to tak do 11 bo własnie wtedy mam polski i jakoś bym sie zgadał i w budzie wydrukował ale to już ekstremalna wręcz sytuacja. Dodam że nie jestem jakimś wielkim polonistą i poprostu nie mam pojecia o co w tym chodzi :/ mam nadzieje że ktoś sie potrudzi i mi pomoże bo jak nie to kolejny laczek :niepewny:
 

M't

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2006
Posty
876
Punkty reakcji
1
ozi, a do której klasy chodzisz? Chciałbym pomóc ale nie mam utworu przed sobą, wklej go tu.
 

asiekwil

złośnica
Dołączył
1 Styczeń 2006
Posty
5 437
Punkty reakcji
1
Miasto
z wariatkowa/pokój 8 obok Sary
Wisława Szymborska "Odkrycie"

Wierzę w wielkie odkrycie.
Wierzę w człowieka, który dokona odkrycia
Wierzę w przestrach człowieka, który dokona odkrycia.

Wierzę wbladość jego twarzy,
w mdłości, w zimny pot na wardze.

Wierzę w spalene notatek,
w spalenie ich na popiół,
w spalenie co do jednej.

Wierzę w rozsypanie liczb,
w rozsypanie ich bez żalu.

Wierzę w pośpiech człowieka,
w dokładność jego ruchów,
w nieprzymuszoną wolę.

Wierzę w utłuczenie tablic,
w wylanie płynów,
w zgaszenie promienia.

Twierdzę, że to się uda
i że nie będzie za późno,
i rzecz rozegra się w nieobecności świadków.

Nikt się nie dowie, jestem tego pewna,
ani żona, ani ściana,
nawet ptak, bo nuż wyśpiewa.

Wierzę w nieprzyłożoną rękę,
wierzę w złamaną karierę,
wierzę w zaprzepaszczoną pracę wielu lat.

Wierzę w sekret zabrany do grobu.
szybują mi te słowa ponad regułami.
Nie szukają oparcia w jakichkolwiek przykładach.
Moja wiara jest ślepa i bez podstaw.

Proszę Mateusz :)
 

M't

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2006
Posty
876
Punkty reakcji
1
Dziękuje Asiek!

Budowa utworu jest niejednolita;
pierwsze trzy zwrotki mająukład wersów następujący 3-2-3-2. Następne mają ich 3 a ostatnia 4.

W utworze występują anafory podkreślającę wiare w osiągnięcia człowieka przy czym w pierwszej i dziewiątej zwrotce jest ona na początku każdego wersu, w kolejnych zwrotkach tylko w pierwszych linijkach.<W 7 i 8 jest wyjątek>
<Nie jestem jeszce na tym etapie, nie wiem czy pojedyńcza litera może byc brana za anafore tak jak w tym wypadku>
Rym występuje tylko w pierwszej zwrotce.

Interpretacja: Szymborska wierzy w człowieka, wierzy w jego poczynania tak, iż nie bieże pod uwage niepowodzenia. Atorka podkreśla że nie będzie łatwo, będzie kosztowało go to wiele wysiłku ale nie na próżno. Człowiek bedzie sam, nikt nie dowie się o jego poczynaniach, tajemnicach. Musi wierzyć w to co robi bez względu na wszystko. PS, przypomniałem sobie właśnie iż wiara w ludzkie umiejętności, w to, iż jest on panem świata to ewidentne odwołanie do oświecenia.

Skoro nie jesteś najlepszy z polskiego powinno ci to wystarczyć. Zaznaczam że z materiałem jestem daleko za tobą...jest wielce prawdopodobne że źle zinterpretowałem wiersz. Bierzesz na własną odpowiedzialność, dla pewności zapytaj czy jest to poprawne kolegi.
 

ozi16boy

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2006
Posty
16
Punkty reakcji
0
Chodze do 2-3j klasy liceum ale z polskim to u mnie to nie bardzo idzie jak juz pisałem. Dziś sie nie przydało bo nam facia na dwóch godzinach zrobiła próbna mature normalnie szoooooook ale z góry dzięki że poświęciłeś swój czas jutro sie okaże czy dobrze jest mam nadzieje że na ocene nie bede musiał sie z tego wypowiadac ale zawsze coś a nie 1 pozdrawiam i dzięki jeszcze raz ;) :papa:
 
Status
Zamknięty.
Do góry