Ból kręgosłupa a materac

Lazurowa78

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2012
Posty
67
Punkty reakcji
0
Czy kręgosłup może boleć od źle dobranego materaca w łóżku? Od jakiegoś czasu pobolewa mnie właśnie kręgosłup, jedynie co zmieniłam oststnio, to miejsce spania... Jaki powinien być materac, aby sen na nim był zdrowy dla kręgosłupa?
 

Ambasador_Hilding

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,

Pozwolę sobie udzielić porady, gdyż posiadam odpowiednią wiedzę, aby móc się w tej kwestii wypowiedzieć. Bardzo możliwe, że bóle kręgosłupa spowodowała zmiana miejsca spania, wygląda na to, że twój materac jest źle dobrany.
Tak naprawdę właściwie dobrany materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu, czyli linię poziomą, kiedy leżymy na boku oraz kształt „podwójnego S”, gdy wypoczywamy w pozycji na wznak lub na brzuchu.
Zarówno zbyt twardy jak i zbyt miękki materac będą zmuszać twoje mięśnie do ciągłej pracy, aby zapewnić kręgosłupowi odpowiednią pozycję. Trudno mówić wtedy o całkowitym relaksie. Najlepiej więc wybrać materac o średniej twardości, ale przede wszystkim - materac trzeba wcześniej porzetestować w punkcie sprzedaży.
W razie dodatkowych pytań służę pomocą!
Z pozdrowieniami,
Ambasador marki Hilding
 

Lazurowa78

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2012
Posty
67
Punkty reakcji
0
A czy są może jakieś sposoby na to, aby sprawdzić czy materac jest dobrze dobrany do naszego ciała? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
 

witkusia

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Ja miałam wielki problem z bólem karku po tym jak się przeprowadziłam i zmieniłam łóżko. Pierwsze co zrobiłam to kupiłam lateksową poduszkę ortopedyczną i bół trochę minął, ale dopiero gdy z mężem zdecydowałam się na wymianę materaca na specjalny - wysoko elastyczny bół minął calkowicie.
 

notserious

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2012
Posty
446
Punkty reakcji
16
Wiek
32
Miasto
wlkp
bóle kręgosłupa nie zawsze są spowodowane złym materacem. Ja przez swoją pracę byłam zmuszona sypiać w hotelach itd i nigdy nie cierpiałam z tego powodu na bóle. Może są jakieś inne czynniki, które ten ból wywołują? np. zmieniłaś tryb życia.. więcej lub mniej się ruszasz niż do tej pory? owszem, możesz zmienić materac, ale to pewien wydatek, dlatego zanim kupisz nowy materac dobrze przeanalizuj swój tryb życia.
 

navigator45

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2012
Posty
25
Punkty reakcji
0
od materaca zależy najwięcej źle dobrany - za miękki lub za twardy może powodować bóle pleców, ja osobiście skupiłabym się jeszcze na dobraniu odpowiedniej poduszki ortopedycznej, miałam w sumie podobnie dolegliwości do Ciebie i kupiłam ortopedyczną poduszkę i na uciążliwy ból pleców materac masujący (chciałam kupić na Allegro, ale koleżanka mi powiedziała, że sprzedają jakieś chińskie podróby, no i zmieniłam materac na twardszy:D i teraz śpię jak niemowlę, a rano jestem jak młody bóg:D
 

adrian35

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2012
Posty
6
Punkty reakcji
0
Ja też miałem problemy z kręgosłupem, myślałem że od materaca bo rzeczywiście łóżko w wynajmowanym mieszkaniu nie było najlepsze, okazało się że sprawa jest jednak poważniejsza bo ból nie ustępował. Znajomy lekarz interesujący się niekonwencjonalnymi metodami leczenia polecił mi rezonator biofotonowy i rzeczywiście mi pomogło, korzystał ktoś z Was z tego urządzenia?
 

germanic

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2012
Posty
6
Punkty reakcji
0
Kondycja kręgosłupa zależy nie tylko o materaca, ale również od trybu życia, rodzaju pracy. Jeśli masz pracę siedzącą to po kilkunastu latach masz szansę na zmaganie się z różnego rodzaju bólami kręgosłupa. Przyjrzyj się trybowi swojego życia (w sensie popatrz szerzej, nie tylko na materaz na którym śpisz)
 

neil

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2012
Posty
9
Punkty reakcji
0
Miasto
krk
Dobrze prawisz @germanic, ja mam siedzącą pracę i już widzę jakie błędy popełniam, zwłaszcza że mam nieodpowiednie krzesło ze zbyt krótkim oparciem, więc się garbię, a tu noga na nogę, albo krzywo siedzę, w końcu 8 godzin to kawał czasu... Potem się dziwię co mnie tak kręgosłup napier****. Tak naprawdę w codziennym życiu nie pamiętamy o kręgosłupie i go zaniedbujemy, a to przez nierównomiernie rozłożone ciężary, a to przez zły materac i nieodpowiednią postawę podczas snu lub wstawania, a to przez garbienie się, a to szpilki w przypadku pań, itp. Te wszystkie zaniedbania prędzej czy później dadzą się we znaki. Możesz na ból wypróbować rezonator biofotonowy jak piszę adrian35, ale musisz zacząć dbać o ten jakże ważny narząd jakim jest kręgosłup
 
K

kabol

Guest
Mam ten sam problem i to dosyć często ;/
W zasadzie jedyne co mi pomaga to apap noc - tylko wiadomo, z czasem i to przestanie być skuteczne ;/
Sam nie wiem co robić ;/
 

kamiliusz

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2012
Posty
42
Punkty reakcji
1
Pamietam jak miałem stary i już zurzyty materac to plecy mnie bolały strasznie, zwłaszcza odcieken lędzwiow... masakra. Kupiłem sobie materac za spore pieniądze, taki na wypasie. ileś tam stref komofru, wkład piankowy i coś tam jeszcz... zdecydowanie lepiej mi się śpi może to nie jest ideał ale gnaty już mnie tak nie bolą :D
 

groszek1978

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Dobrze dobrany materac to podstawa zdrowego snu. Na bóle kręgosłupa polecam materac.
Ale żeby jeszcze dopełnić rehabilitację kręgosłupa warto zainteresować się matami na światło podczerwone np. Bellavit.
Światło podczerwone poprawia krążenie w mięśniach i dyskach przez co bóle ustępują.
 

moniakk21

Nowicjusz
Dołączył
27 Październik 2013
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Według różnych badaczy, od 60 do 80% społeczeństwa, szczególnie w krajach cywilizowanych, cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Istotne znaczenie ma podłoże na którym leżymy, czyli materac. Nie może on być za miękki, gdyż kręgosłup kifotycznie się wygina, ani za twardy. Materac musi dopasowywać się do naszych fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (lordozy lędźwiowej, kifozy piersiowej oraz lordozy szyjnej). Nie da się podać uniwersalnego typu materaca, ani jego producenta, każdy indywidualnie musi go sprawdzić. Można również zasięgnąć porady swojego fizjoterapeuty. Podłoże powinno również „oddychać”, aby zapobiec zatrzymywaniu ciepła i wilgoci. Kolejnym ważnym elementem jest poduszka, która powinna zapewniać prawidłowe ustawienie głowy i szyi. Najlepszym rozwiązaniem jest poduszka ortopedyczna dopasowana kształtem i wielkością do budowy anatomicznej odcinka szyjnego kręgosłupa.
Osoby preferujące spanie na plecach powinny podłożyć pod kolana zrolowany ręcznik lub specjalny półwałek, co odciąży kręgosłup lędźwiowy (powinniście poczuć, że lordoza lędźwiowa się zmniejsza – szczególnie polecane dla osób z pogłębioną lordozą lędźwiową. W leżeniu na brzuchu wałek powinien być podłożony pod stopami, tak aby stawy kolanowe ponownie były nieznacznie ugięte. Poza tymi sposobami, na zdrowy kręgosłup ma wpływ wiele czynników, którym możemy zapobiec stosując różnego rodzaju pasy ortopedyczne, klęczki, narzędzia do ćwiczeń ortopedycznych. Takie akcesoria można znaleźć np. na stronie dbamokregoslup.pl oraz wielu innych.
 
D

Dorka123

Guest
Materac może być winien, ale nie musi. Dla mnie po prostu materac musi być odpowiednio twardy, żeby plecy były proste, a to z jakich jest wykonany materiałów itp już nie robi mi różnicy ;) Jeśli chodzi o ból pleców to może spróbuj dip rilif albo dip hot? Do miejscowego stosowania, u mnie pomagają nawet przy atakach rwy kulszowej.
 

nierannyptaszek

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2013
Posty
213
Punkty reakcji
0
Moja dziewczyna miała ten sam problem. Ale powodem okazał się być nie tyle materac, co źle dobrana poduszka na nieodpowiedniej wysokości. Bóle kręgosłupa miewają czasem naprawdę zaskakujące przyczyny.
 
D

Dorka123

Guest
U mnie poduszka to nie problem, bo mam taką małą i płaską, nie lubię zbyt grubych poduszek, bo lubię w nocy leżeć, a nie siedzieć ;) Fajne podobno są takie wyprofilowane poduszki, twardsze pod karkiem, ale czy śpi się na tym wygodnie to nie wiem. Tak czy inaczej warto wyeliminować przyczynę bólu, bo leki to raczej można stosować doraźnie, a nie na dłuższą metę.
 
T

Tszak

Guest
Oczywiście, że to może być wina złego materaca! Wiem to po sobie. Najlepszy będzie termoelastyczny, bo idealnie dopasuje się do sylwetki i przyniesie Twoim plecom ulgę. Na zdrowiu nie warto oszczędzać! Mnie uratował materac od producenta visco. Wygoogluj sobie.
 

Agata Karolak

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2014
Posty
4
Punkty reakcji
0
Bardzo dobrze napisane. Wybór materaca powinniśmy zacząć od zrobienia wywiadu na podstawie którego wyłonimy zakres materaców odpowiednich dla naszego kręgosłupa.
 

Aleksander76

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2014
Posty
10
Punkty reakcji
0
modliszka23 napisał:
A jaki w takim razie polecacie materac ?
Na jaką firmę zwrócic najwieksza uwage ?
modliszka23 napisał:
A jaki w takim razie polecacie materac ?
Na jaką firmę zwrócic najwieksza uwage ?
W zasadzie to na polskim rynku jest kilka dobrych producentów materacy, których można wymienić: Janpol, Materasso, Hilding, MK foam Koło, Hevea czy z tych droższych Tempur czy PerDormire. Ważnym jest, by taka firma miała wieloletnie doświadczenie, profesjonalne doradztwo, by jej produkty zbudowane były z najnowocześniejszych komponentów i by oferowały szeroki wachlarz produktów.

Jedni zwracają uwagę na okres gwarancji, inni na to, jakie nowe materiały wprowadziła ostatnio firma do produktów, np. Materasso wprowadził piankę PCM, inni patrzą tylko na ceny i nimi się sugerują. Ja zawsze powtarzam, by produkty dobierać zawsze do preferencji użytkownika i by kupować z głową, a więc kierować się zasadą, że nie zawsze to, co tanie, jest dobre i to co drogie, najlepsze.
 
Do góry