Najlepsza ekranizacja książkowa

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Tak sobie ostatnio myślałem, jaka jest najlepsza ekranizacja książkowa. Przez najlepsza nie rozumiem tutaj wierne przeniesienie książki na ekran ( w wielu przypadkach jest to b. trudne) a dobrą kinową interpretacje książki. Dla mnie np. taką dobrą intepretacją jest:

-Wojna światów
-Wiehikuł Czasu
-Biwa o Ziemię

A waszym zdaniem co jest dobrą kinową interpretacja, podzielcie się ?
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
- "Pachnidło"
- "Potop", "Pan Wołodyjowski", ale na pewno nie "Ogniem i mieczem"
- "Władca Pierścieni"
- "Dziewczyna z tatuażem" czy jak kto woli : "Milenium : Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
i pewnie wiele by się jeszcze znalazło zarówno na plus, jak i na minus.
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Władca pierścieni jest deczka okrojony i mocno zmodyfikowany. Jako film jest ok, ale w odniesieniu do ksiąg Tolkiena ma się średnio.

Podobają mi się ekranizacje marvelowskich komiksów: Punisher, X-Men, Avengers... itd. :)
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Władca pierścieni jest deczka okrojony i mocno zmodyfikowany. Jako film jest ok, ale w odniesieniu do ksiąg Tolkiena ma się średnio.

Podobają mi się ekranizacje marvelowskich komiksów: Punisher, X-Men, Avengers... itd. :)

Nie znam osobiście komiksu który jest idealnie zekreanizowalny, jak to tej porty dla mnie najlepsze ekranizacje komiksów to Batmany nolana i Averages
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Fakt, też nigdy nie widziałam idealnej ekranizacji komiksu i wątpie, że w ogóle istnieje idealna ekranizacja czegokolwiek :)
Ale Władca pierścieni to świętość :p
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Wstyd się przyznać ale jak do tej pory nigdy nie czytałem Władcy Pierścieni, żadnej części. Jakoś tak wyszło, kiedyś próbowałem ale spełzło to na niczym. Wiem że Władca jest "częściowoą" ekranizacją książki ale i tak jest mocny i robi swoje. Jestem ciekaw jak wyjdzie hobbit, bo zwiastun jest b.dobry i myślę (mam nadzieje) że film będzie taki sam.
 

Leśny dziadek

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2012
Posty
54
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Andrychów
jak wcześniej czytam książkę, a potem oglądam film, to takowy już mi się nie podoba, nie pasuje mi do książki
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Fakt, też nigdy nie widziałam idealnej ekranizacji komiksu i wątpie, że w ogóle istnieje idealna ekranizacja czegokolwiek :)
Ale Władca pierścieni to świętość :p
Z komiksami jest trudna sprawa. Choć - powiedzmy sobie szczerze - u nas albumy o superbohaterach nie są postrzegane jako nad wyraz ambitne produkcje, to w Ameryce temat rozwinął się to do tego stopnia, że powstały całe wielowątkowe uniwersa. Tam niektóre marki typu X-Men potrafiły być wręcz ideologicznymi dla fanów. Hollywood wszystko spłyca do filmu akcji, chlubnym wyjątkiem jest np. seria z Batmanem, niemniej dla mnie kinowe wersje komiksów mają niewiele wspólnego z oryginałami.
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Jestem ciekaw jak wyjdzie hobbit, bo zwiastun jest b.dobry i myślę (mam nadzieje) że film będzie taki sam.

Też jestem bardzo ciekawa jak im to wyjdzie :) Już nie mogę się doczekać. A niech tylko spróbują spieprzyć, to zamorduję x)

Z komiksami jest trudna sprawa. Choć - powiedzmy sobie szczerze - u nas albumy o superbohaterach nie są postrzegane jako nad wyraz ambitne produkcje, to w Ameryce temat rozwinął się to do tego stopnia, że powstały całe wielowątkowe uniwersa. Tam niektóre marki typu X-Men potrafiły być wręcz ideologicznymi dla fanów. Hollywood wszystko spłyca do filmu akcji, chlubnym wyjątkiem jest np. seria z Batmanem, niemniej dla mnie kinowe wersje komiksów mają niewiele wspólnego z oryginałami.

Zgadza się. Ale z drugiej strony, gdybym ja miała nagrać film na podstawie oryginalnej marvelowskiej serii X-Mena i uchwycić wszystkie szczegóły, to ten film trwałby pewnie 48 h. xD
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Wogule nie orientuje się w komiksach, i tak sobie myślalem ,wiecie jakię są jeszcze komiksy marvela które nie zostały przeniesione na ekran, które są palnowa do ekranizacji ? itp. Chociaż bardzo często niszczą fajne komksowe motywy na ekranie np. Ghost Rider 2 to papka, pierwsza część trzymała poziom, druga to dno.
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Nie mam pojęcia, czy jeszcze jakiś wontek marvelowskiego słowa rysowanego nie został przerobiony na film, albo chociaż na kreskówkę. Wątpię w to. Przynajmniej wszystkie wydania papierowe Marvela, które miałam w rękach, doczekały się swoich ekranizacji.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
na nie zdecydowanie "Pan Tadeusz" oraz nowa wersja "W pustyni i w puszczy"
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
"Mechaniczna pomarańcza" (mi bardziej się podobała niż książka, również bardzo dobra).
"2001: Odyseja kosmiczna" - również bardziej mi się podobał film niż książka.
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Ogólnie Polskie ekeranizacje książkowe oprócz tyh stamtochych historyczno-powieściowych są słabe, co mnie boli to zniszczenie wiedzmina. Polska ma wielu pisarzy wspaniałych pisarzy sience-fiction i fantasy, lecz niestety żadna z książek nie jest na ekranie a jets ich odgroma i są wręcz idealne na scenariusz filmowych. Warto podać takie przykłądy jak: Apokalipsa według Pana Jana, Achaja i wiele, wiele innych wspałałych pozycji.
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Ogólnie Polskie ekeranizacje książkowe oprócz tyh stamtochych historyczno-powieściowych są słabe, co mnie boli to zniszczenie wiedzmina. Polska ma wielu pisarzy wspaniałych pisarzy sience-fiction i fantasy, lecz niestety żadna z książek nie jest na ekranie a jets ich odgroma i są wręcz idealne na scenariusz filmowych. Warto podać takie przykłądy jak: Apokalipsa według Pana Jana, Achaja i wiele, wiele innych wspałałych pozycji.

Czasami lepiej żeby książka pozostała księżką, niż jeżeli ktoś miał by ją zbeszcześcić na ekranie :)
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Właśnie, nasz może jakieś wtopy przeniesienia książki na ekran kinowy\telewizyny. Chodzi mi konkretnie o książki nie o komisky, moim zdaniem taką wtopą był wiedzmin. Z zagranicznych pozycji jak na ten momnet nie moge nic skojarzyć
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
"Miasteczko Salem", "Cmentarz zwierząt" S. Kinga - zmasakrowali to na ekranie. Ale są i fajnie zekranizowane jego książki "Lśnienie", "Zielona mila", "Skazani na Shawshank"...
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Mnie akurat osobiście bardzo podobała się ekranizacja Miasteczka Salem, Cmentarz zwierząt-nie widziałem. O Lśnieniu, Zielonej mili oraz Skazani na Shawshank nie będę mówił bo każdy powinien wiedzieć że to arcydzieła kina ;)
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Miasteczko Salem jak dla mnie to taki kicz. Nie oddaje w ogóle tego co ujete jest w książce. Pomijając kiepską grę aktorską. Ale to być może tylko moje skromne, osobiste odczucie... Przypomniała mi się jeszcze "Carrie" "Dzieci kukurydzy" i "Misery" S Kinga - były ok :) Filmy o Hannibalu Lecterze na podstawie serii powieści Thomasa Harrisa też były ok. I genialna rola Antonego Hopkinsa :)
 

matrioszka

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2008
Posty
177
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Mazury
Fight Club (Podziemny krąg) - podobał mi się bardziej niż książka, :)
 
Do góry