Likwidacja Funduszu Kościelnego

WolnyWilkDziki

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2010
Posty
101
Punkty reakcji
15
Donald Tusk chce po prostu by księża opłacali sobie składkę emerytalną co on tłumaczy sprawiedliwością społeczną, a ja zwyczajnie sprawiedliwością i normalnym rynkowym pomysłem. Tusk nie walczy z Kościołem, a jedynie w ramach reformy emerytalnej zaproponował tego typu rozwiązanie co uważam jest propozycją dobrą.



Na dodatek wedle prawicowego i zarazem wolnorynkowego podejścia do finansowania przez państwo czegokolwiek państwo nie powinno finansować żadnej instytucji wyznaniowej ani jakiejkolwiek innej. Faworyzowanie finansowe danej firmy, organizacji, wyznania itp. poprzez centralnie planowane wsparcie to działanie typowo socjalistyczne, ingerencja w wolny rynek, postępowanie typowo gospodarczo lewackie czy się komuś to podoba czy nie, zgodnie z definicją wyżej podanych terminów tak to właśnie wygląda.



Jak powinna wyglądać normalna polityka prawicowego ugrupowania wobec kościołów?



Przede wszystkim jak w myśl prawicowej myśli nie powinno być faworyzowania gospodarczego żadnej ze stron w wyniku tego wszystkie wyznania powinny konkurować ze sobą na wolnym rynku, natomiast ludzie z racji tego, że mają rożne potrzeby sami sobie wybiorą religię, jaką chcą bądź jak choćby moja skromna osoba można zdecydować się nie praktykować żadnej religii.

Państwo nie powinno żadnej religii zwalczać, ale i żadnej nie promować. Wspieranie finansowe jakichkolwiek kościołów przez państwo jest wykluczone. Tutaj decyduje na rynku konsument, określany inaczej w tym przypadku, jako wyznawca czegoś tam.



Tak jak wyżej wyjaśniłem powinna wyglądać normalna prawicowa polityka wobec kościoła, całkowicie odmienna od obecnie obowiązującego klerykalnego socjalizmu.
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
31
Miasto
Pomorze Zachodnie
O ile sam jestem zwolennikiem tego by Kościół nie był finansowany z pieniędzy państwowych ( no może poza wsparciem na zabytki będące budynkami sakralnymi) o tyle rozpisywanie się o tym przy użyciu słowa "prawicowy" w co drugim zdaniu jest co najmniej groteskowe.

Z resztą ciężko dofinansowanie Kościoła podpinać pod socjalizm, bo wspieranie jakiegokolwiek molocha to żaden socjalizm. Podpięcie tego pod interwencjonizm też jest mocno na wyrost.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
święte słowa. "Polska prawica" tak ochoczo jest prawicowa że stosuje socjalistyczne wsparcie z budżetu dla jednej z organizacji społecznej. Brawo
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Tak jak wyżej wyjaśniłem powinna wyglądać normalna prawicowa polityka wobec kościoła, całkowicie odmienna od obecnie obowiązującego klerykalnego socjalizmu.

PO prowadzi bardzo "prawicowa" polityke. Dlatego Kosciol co roku z pienedzy podatnika dostaje ok 700 milionow zl. O ile sie nie myle.

Z resztą ciężko dofinansowanie Kościoła podpinać pod socjalizm, bo wspieranie jakiegokolwiek molocha to żaden socjalizm. Podpięcie tego pod interwencjonizm też jest mocno na wyrost.

To czysciutki modern - socjal, panstwo wspiera swoich kolegow molochow wlasnie, za pieniadze szarych obywateli oczywiscie.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Wtrącam się bez sprawdzenia - ksiądz powiedział, że oni płacą podatek zryczałtowany. Nie wiem od czego, bo w Polsce PODATKI_SKŁADKI nie są zbierane NA COŚ, tylko rząd żąda, by mo oddawać OD CZEGOŚ. To jest właśnie sprawiedliwość SPOŁECZNA. Może byłoby tak, iż na imieniny cioci (prezent) też będzie się składać w zależności od dochodu. A co? Bogaty kuzyn nie powinien dać więcej? A przy okazji - uboga siostra zajmie się obliczeniem ile ma dać ten kapitalistyczny krwiopijca i zapisze wszystko w księgach. Zarobi sobie, bidula, podatki zapłaci OD. Wrr!
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Jak dla mnie KK powinien mieć takie same możliwości jak tworzący go ludzie, czyli skoro ja płacę podatek, to księża też. Mnie pobierane są składki na wszystko co możliwe, to tam też. Nikogo z nas nikt nie pyta skąd na wszystko mamy wziąć ? Zarabiamy pracując i z tego musimy się utrzymać i popłacić wszystko. Nikt nam niczego nie da na zasadzie co łaska.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Ja place co miesiac prawie 1000zl ZUS-u. I co mam poradzic? Do tego musze ciezko pracowac, utrzymac sie w tej chorej rzeczywistosci, gdzie litr ropy kosztuje 5,75 i prowadze auto z 1998r. A moj darmozjad, nie placi ZUS-u, ma auto z 2010 roku i jeszcze nie potrafi dobrze mszy odprawic, bo ciagle jeczy z ambony ze kasy na cos brakuje. Niech kler placi pelny zus, i nic od panstwa nie powinni dostac. Dajemy im na tace, za pogrzeb, slub, chrzciny itd. Sam kosciol ma kasy jak lodu.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiecie, z jakiego powodu dofinansowywany jest Kościół?

Albo, że dofinansowywany jest każdy kościół? Nie tylko katolicki, a że taki dostaje najwięcej to chyba nic dziwnego.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Wiecie, z jakiego powodu dofinansowywany jest Kościół?
Bo tak ? :niepewny:

że taki dostaje najwięcej to chyba nic dziwnego.
W myśl jakiej zasady ? Duży może więcej ?

Czy nam ktoś dokłada w myśl powiedzenia : bo tak ? Bo na pewno zabiera m. in. w ten oto sposób.

Zadam Ci zatem inne pytanie : Czy nasze potrzeby, organizmy itd. są jakieś inne ?

Niech kler placi pelny zus, i nic od panstwa nie powinni dostac. Dajemy im na tace, za pogrzeb, slub, chrzciny itd.
Niestety jest to prawdą.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Czy nam ktoś dokłada w myśl powiedzenia : bo tak ?
To Ty to stwierdziłaś.

W myśl jakiej zasady ? Duży może więcej ?
Tak, KK jest największą instytucją kościelną w naszym kraju.


Patrz, kościołów w nas (katolickich) jest ponad 17 tys. U mnie, tylko na ogrzewanie rocznie idzie ok 60 tys. złotych.

Wiki mówi:
W 2004 roku Kościół, realizując swoją misję, prowadził 1240 przedszkoli i szkół podstawowych (133 tys. uczniów), 417 szkół ponadpodstawowych (83 tys. uczniów) oraz 69 szkół wyższych i uniwersytetów (100 tys. słuchaczy), 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów starców i zakładów opieki i 538 sierocińców oraz domów opieki dla dzieci.

Obecnie cele Funduszu Kościelnego to m.in.:[sup][7][/sup]
  • dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite dotyczy tylko misjonarzy i zakonnic klauzurowych)
  • wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej,
  • wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,
  • odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.
Co do majętności księży... Moja parafia jest spora, samochodów wszyscy nie mają, popylają na rowerkach albo komunikacją. Jak fura jest to bez szaleństwa. (chociaż muszę przyznać, że jak byłem w Katowicach i zobaczyłem czym proboszcz sobie jeździ to odleciałem). A Budynek, w którym mieszkają zjada pleśń.

Wyświetl postUżytkownik Lestat dnia 31 marzec 2012 - 11:44 napisał Niech kler placi pelny zus, i nic od panstwa nie powinni dostac. Dajemy im na tace, za pogrzeb, slub, chrzciny itd. Niestety jest to prawdą.
Nie musimy :)

Zadam Ci zatem inne pytanie : Czy nasze potrzeby, organizmy itd. są jakieś inne ?
Nie, a polityków są?
Skoro są takie same, to dlaczego chcecie zrobić z księży naśladowców starożytnego Diogenesa?
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
To Ty to stwierdziłaś.
A Ty co uważasz, że nam dokładają, bo tak ?


Tak, KK jest największą instytucją kościelną w naszym kraju.
I na tej podstawie ma mieć przywileje ?

Co do działalności charytatywnej i nie tylko. Wiele mamy takich instytucji i czasami trzeba je zamykać, bo nikt nie da, a samemu trzeba dołożyć.



Co do majętności księży... Moja parafia jest spora, samochodów wszyscy nie mają, popylają na rowerkach albo komunikacją. Jak fura jest to bez szaleństwa. (chociaż muszę przyznać, że jak byłem w Katowicach i zobaczyłem czym proboszcz sobie jeździ to odleciałem). A Budynek, w którym mieszkają zjada pleśń.

Jeden z proboszczów jednej z naszych parafii ciągle kupował ten sam samochód nawet w tym samym kolorze, by było, że nic się nie zmienia. Ludzie w podeszłym wieku pewnie tego nie zauważali, sądząc po opiniach dotyczących oszczędności księdza, ale innych nabrać się nie dało.
Można by takich przykładów mnożyć. Niektóre rodziny to nawet na rower nie stać .



Pokaż mi księdza, który ochrzci, pochowa czy da ślub z uśmiechem na twarzy życząc "Szczęść Boże" i dodaje : " Nic nie płacicie, to moje powołanie " ;)


Nie, a polityków są?
Z tego, co wiem politycy płacą podatki i nie tylko, jak każdy człowiek, więc nie rozumiem porównania.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Odbiegamy nieco od sedna kochana.
I na tej podstawie ma mieć przywileje ?
Chodziło mi o dostawanie największej kwoty z funduszu kościelnego.

Policzyłaś ile kosztuje ogrzewanie? Uśredniając na 20 tys. to horrendalne sumy.

Z tego, co wiem politycy płacą podatki i nie tylko, jak każdy człowiek, więc nie rozumiem porównania.
Ale mają przyznane inne przywileje, trzepią kasę i trzymają koryto aby nażreć się jak najwięcej. Koryto napełniane naszą kasą.

Nie wiem jak jest z klerem, nikt się nie zastanawiał że mogą dorabiać na boku? niestety nie znam takich przypadków, lecz wydaje mi się to prawdopodobne. Oczywiście, wyjątki są.

Pokaż mi księdza, który ochrzci, pochowa czy da ślub z uśmiechem na twarzy życząc "Szczęść Boże" i dodaje : " Nic nie płacicie, to moje powołanie " ;)
Powtarzam, nie musimy dawać pieniędzy, dobra wola.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Policzyłaś ile kosztuje ogrzewanie? Uśredniając na 20 tys. to horrendalne sumy.
Tak. U siebie. i nikt mi tego nie finansuje. Pewnie nie tylko ja tak mam. Dlaczego więc kościół ma tak mieć ?
Skoro mowa o ogrzewaniu Kościołów. W jednym z nich na drzwiach widniał napis : "Zamykać drzwi. Kościół ogrzewany". A tu woda święcona zamarznięta na kość i para z ust całą gębą. Przy ołtarzu ciepło, bo dmuchawy chodziły. To nie była awaria. Tak było przez całą zimę. A ile masz takich domów gdzie na opał nie ma ?
Nie pisz mi więc, ze się należy, bo tak.


Ale mają przyznane inne przywileje, trzepią kasę i trzymają koryto aby nażreć się jak najwięcej. Koryto napełniane naszą kasą.

Nie wiem jak jest z klerem, nikt się nie zastanawiał że mogą dorabiać na boku? niestety nie znam takich przypadków, lecz wydaje mi się to prawdopodobne. Oczywiście, wyjątki są.

Przywileje mają nie tylko politycy, a skoro mowa nie jest tutaj o nich, to dajmy im spokój. Spróbuj mi raczej wyjaśnić, dlaczego kościół ma mieć, bo, a szary człowiek ma dać, bo ? Wcześniej doszliśmy do porozumienia, że nasze brzuchy i potrzeby niczym wielce się nie różnią.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Po pierwsze jestem za zależnością wysokości podatków od zarobków.
A ile masz takich domów gdzie na opał nie ma ?
Moja babcia na przykład, i jej pomagamy a sam wiem dla czego nie ma.
Są rodziny skrzywdzone, żyjące w ubóstwie wtedy państwo czy jakieś organizacje coś robią, oczywiście jeśli sprawa się nagłośni. Ale ile ludzi żyje w niedostatku z własnej woli? Nie robią i jęczą albo robią i mało dostają bo się nie uczyli. Co zrobić.

Księża za bardzo pracować nie mogą, oddają się posłudze. Skąd maja mieć na podatki? Dostają. A wiesz ile dostają? Wiesz ile biorą? Wiesz ile mają kasy z boku?
Z reszta źródła i tak podają na co idzie kasa od państwa.
Wcześniej doszliśmy do porozumienia, że nasze brzuchy i potrzeby niczym wielce się nie różnią.
Zatem ponawiam pytanie, dlaczego chcemy zrobić z księży ascetów?
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
Po pierwsze jestem za zależnością wysokości podatków od zarobków.
To jest w miarę dobra opcja, ale zależna od punktu widzenia tego,który zarabia, tzn. Mała pensja - małe podatki - ok. Ale ci, co mają więcej może będą się burzyć, dlaczego ma tak być. Wszak ciężko na to pracują, czy pracowali.

Moja babcia na przykład, i jej pomagamy a sam wiem dla czego nie ma.
Analogicznie więc - skoro księża nie mają, to niech pomagają im wierni czy w przypadku KK Watykan.
Są rodziny skrzywdzone, żyjące w ubóstwie wtedy państwo czy jakieś organizacje coś robią, oczywiście jeśli sprawa się nagłośni. Ale ile ludzi żyje w niedostatku z własnej woli? Nie robią i jęczą albo robią i mało dostają bo się nie uczyli. Co zrobić.
To jest sprawa na odrębny temat, jakże wielki.

Księża za bardzo pracować nie mogą, oddają się posłudze.
Za którą otrzymują zapłatę i to niezbyt małą.

Zatem ponawiam pytanie, dlaczego chcemy zrobić z księży ascetów?
Może dlatego, ze w codziennym życiu sami często nimi bywamy ? Ileż rzeczy musimy sobie odmówić ? Ileż napracować za niezbyt wysoką płacę ? I ile jeszcze z tego trzeba oddać....?
A później to już kombinowanie, co zrobić, by starczyło na przysłowiowy chleb.
Wszyscy jesteśmy równi wobec Boga, to dlaczego w tym konkretnym przypadku mają być równi i równiejsi ?

Gdyby księża nie pobierali żadnych opłat, nie mieli źródeł utrzymania i jeszcze wielu innych rzeczy, to moje spojrzenie na te sprawy i pewnie wielu innych byłoby całkowicie odmienne.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Gdyby księża nie pobierali żadnych opłat, nie mieli źródeł utrzymania i jeszcze wielu innych rzeczy, to
nie mieli by nic.
To jest sprawa na odrębny temat, jakże wielki.
nie ja poruszyłem.
Za którą otrzymują zapłatę i to niezbyt małą.
Czyli jaką?
Wszyscy jesteśmy równi wobec Boga, to dlaczego w tym konkretnym przypadku mają być równi i równiejsi ?
bez sensu. To moze wszyscy powinni mieć równą i taką samą płacę?


Dobra ;] Widzę tylko narzekanie, jęczenie i obwinianie wszystkich i wszystkiego dookoła że jest nam źle. Zostań zakonnicą, może będzie Ci łatwiej.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
To nie narzekanie tylko fakty. A Tobie zwyczajnie zabrakło argumentów, by przekonać mnie, że jest inaczej.
Zakonnicą zostać nie mogę z wielu powodów, choćby dlatego, że one jak to określiłeś nie zarabiają i trzeba by im było dać i z pewnością by się temu nie sprzeciwiały, jak ja to czynię ;)
Tak wygląda spojrzenie z drugiej strony, które nie ma nic wspólnego z marudzeniem. Zwyczajne nie zgodzenie się z tym, ze Kościołowi się należy, a innym nie. Niech na siebie zarobią, skoro pobierają za wszystko opłaty. Resztę dadzą wierni i np. Watykan w przypadku KK.

Księża to ludzie tacy sami jak my, którzy powinni być poddani wszelakim składkom, podatkom itd.
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
31
Miasto
Pomorze Zachodnie
Księża to ludzie tacy sami jak my, którzy powinni być poddani wszelakim składkom, podatkom itd.

To chyba jednak zależy od działalności jaką się zajmują.

Na przykład nie wyobrażam sobie obciążania jakichkolwiek związków wyznaniowych podatkami związanymi z działalnością gospodarczą (no chyba, że za handel dewocjonaliami), czy też opodatkowania dobrowolnych datków.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Wcale Was nie obchodzą te podatki ryczałtowe? Probostwo płaci je od liczby mieszkańców miasta (60000). A do kościoła chodzi 6000. Powtarzam słowa proboszcza.
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
To chyba jednak zależy od działalności jaką się zajmują.

Na przykład nie wyobrażam sobie obciążania jakichkolwiek związków wyznaniowych podatkami związanymi z działalnością gospodarczą (no chyba, że za handel dewocjonaliami), czy też opodatkowania dobrowolnych datków.

Nie każdy z nas prowadzi działalność gospodarczą, a podatki płacić musi z tego, co zarobi. Masz dom, mieszkanie - koszty utrzymania, podatek gruntowy itd. - płacisz.

A teraz popatrzmy na pobieranie opłat. Może weźmy taki przykład : Trzeba zapłacić za pochówek, niech to będzie 600 zł. Wszystko zostaje w kościelnej kasie. Podobnie rzecz ma się z chrzcinami, ślubem czy odwiedzinami duszpasterskimi. A teraz np. wizyta u stomatologa (prywatna). Niech i kwota będzie ta sama, żeby nie było. Czy wszystko zostaje w portfelu lekarza ? Tutaj zarobek i tam też. Możesz mi napisać, ze do stomatologa nie trzeba iść prywatnie - oczywiście, ale to nie zmienia faktu, że skoro kościół jest dla ludzi i to posługa kapłanów, powołanie, to w takim razie nie powinni pobierać żadnych opłat. Skoro jednak w jakiś tam sposób zarabiają, no to trzeba trochę oddać - tak, jak wszyscy.

Nie mówię, ze nie ma być pewnej formy dofinansowania, ale bez przesady. W końcu kościół ma co nieco, sam dorabia w taki czy inny sposób. No i ma swoich parafian, którzy powinni pomóc. Dlaczego ma to robić ktoś, kto nie jest z kościołem związany, albo wyznaje inną wiarę. Tutaj jak dla mnie jest wiele nieścisłości. Dlatego uważam, że prawa i obowiązki powinny dotyczyć wszystkich. W tej delikatnej kwestii widać, ze niektórzy mają tylko prawo, a obowiązków zdecydowanie mniej. Czy tak powinno zostać ?

Wcale Was nie obchodzą te podatki ryczałtowe? Probostwo płaci je od liczby mieszkańców miasta (60000). A do kościoła chodzi 6000. Powtarzam słowa proboszcza.

A czyj to problem, że do Kościoła chodzi mniej, niż deklaruje ? W takim razie to Kościół powinien zaktualizować swoje statystyki i coś z tym zrobić, by płacić mniej. Przy okazji dowiedzielibyśmy się, jak to naprawdę jest z tą naszą wiarą.
 
Do góry