Ciąża - do jakiego wieku bezpieczna?

Karolina Wanasiak

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
20
Punkty reakcji
1
cześć dziewczyny

Jestem pracującą mamą jednego dziecka, a wraz z mężem myślimy o kolejnym.
Niestety ja chciała bym to odłożyć w czasie ile się tylko da — praca...
Już mi minęło 30lat a jak wiadomo powszechnie, każdy rok teraz zwiększa niebezpieczeństwo powikłań. Jak to jest dokładnie — do jakiego wieku nie muszę się obawiać o zdrowie własne i dziecka?
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Nie ma reguły, choć generalnie za taką granicę wieku uważa się 35 lat. Kobietom w tym wieku zaleca się wykonanie badań prenatalnych, które w ich przypadku są bezpłatne. Wiąże się to właśnie z wyższym ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości.

http://www.ciazowy.p...fakty,97,1.html
https://www.bebiko.pl/home/porady/bede-mama/ciaza-po-35-roku-zycia/
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
są przecież kobiety ktore rodzą w poznym wieku, udaje im sie zajść w ciaże w wieku 35-40lat i tez maja zdrowe dzieci. To chyba indywidualna kwestia. Przygotowania, dbania o swoje zdrowie, genetyczne uwarunkowania itd.

z tego co mowia specjalisci to po 30 roku zycia wzrasta liczba cyklow bezowulacyjnych i może się zdarzyć, że juz tak łatwo jak w wieku 20-25lat (w teorii) w ciaze sie nie zachodzi.

ale kwestia jest tez tego że rozwój medycyny sprawił że ten wiek bezpieczny się wydłuża bo wiele ewentyalnych problemow można uniknąć.

heh. katja w tym artykule pani po 32 roku zycia to "stara pierwiastka" straszna nazwa :/
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
No nazwy dość oryginalne :)

Tak jak pisałam... nie ma reguły. Choć faktem jest, że po 35 roku życia zaleca się wykonanie badań, są one wtedy bezpłatne na co młodsze kobiety nie mają co liczyć, jeśli nie ma wyraźnych wskazań do tego. Jest to więc taki umowny wiek graniczny...
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
najlepiej zrobily te co zaszly w ciaze na studiach, fakt faktem, ze nie mialy łatwo, ale teraz juz maja to za soba, a kobiecie ktora konczy studia w wieku 25-26lat, szukanie pracy, potem jak najszybciej i jaknajwiecej osiagnac w pracy, a dzieci schodza na plan dalszy, lekarze maja tego swiadomosc, dzis nie jest niczym dziwnym, że kobieta ma dzieci w wieku lat 35-40, a jak jeszcze maja badania prenatalne zapewnione, to wszlekie nieprawidlowosci i zagrozenia sa szybko wykrywane , takze w teorii autorka tematu powinna być spokojna, a najlepiej jakby skonsultowala to ze swoim lekarzem.
 
Do góry