Jak legalnie wysłać ofertę mailem?

Henry0077

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
250
Punkty reakcji
1
Jak wsłać drogą elekroniczną do kontrachentów emaile reklamowe swojej firmy. Oczywiście z godnie z prawem.
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
Wysyłanie materiałów handlowych niezamówionych jest wykroczeniem (więc grzywna).
Podmioty chronią się przed tym wysyłając najpierw maila z pytaniem czy mogą przesłać materiały. Taka zgoda oczywiście już pozwala. Kiedy jednak pisze się do takiej osoby, trzeba zaznaczyć, skąd mamy w ogóle jej adres itp
"np. ta wiadomość została przesłana ponieważ zgodziłeś się na warunki serwisu X" lub "podpisując umowę X zgodziłeś się na dostarczanie informacji X".
niektóre firmy mają też umowy z dostawcami poczty itp (tak widzę przynajmniej pod spamem z mojego konta, który wg. prawa nie jest spamem).
Jeśli chodzi o małych przedsiębiorców, którzy takich możliwości nie mają, zostaje chyba tylko pytać samych kontrahentów czy się zgadzają na materiały. Takiego pytania nie wysyłać też jednak do byle kogo i bez podstaw - trzeba móc udowodnić, że ten mail w jakiś "normalny" sposób się ma (np. wypełnienie ankiety, podanie maila przy umowie itp)
 

Henry0077

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
250
Punkty reakcji
1
Z obserwacji swojej poczty widzę dominację wszelkich konkursów organizowanych np w sklepach w stylu " kup coś za 10 złotych wrzuć wypełniony kupon konkursowych, możesz wygrasz coś tam" a na drugi dzień na skrzynce już spam jest :027: O przepraszam już nie spam, bo zgodziłem sie podpisując kupon i podając swojego maila. :angry:
Tylko nie wszystkie firmy moga wykonać taki "konkurs" :023:
 

Mexter

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2009
Posty
730
Punkty reakcji
23
Wiek
37
Miasto
Kraków
Zależy skąd masz baze danych. Możesz napiać w mailu czy zgadzają się państwo na przesłanie oferty handlowej. Natomaist z mailami to jest dziwna sprawa bo z reguły maile są ogólnodostępne, więc czy podlegają ochronie danych osobowych? .
 

Lemonka83

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2011
Posty
100
Punkty reakcji
1
Najbezpieczniej jest najpierw wysłać zapytanie o możliwość przedstawienia oferty. Jeśli wysyłasz w inny sposób, czyli bez zgody, to jest spam.
z reguły maile są ogólnodostępne, więc czy podlegają ochronie danych osobowych? .
Jeśli to są adresy firm (dostępne np w katalogach stron) to można dyskutować, ale prywatny adres raczej podlega
 

ollen

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Jeżeli taki adres e-mail zdobędziesz z ogólno dostepnego źródła, czyli tam gdzie ten adres jest umieszczony dobrowolnie przez firmę (np. katalog firm) to na takiego maila można wysłać maila z pytaniem o zgodę na przesłanie informacji handlowej. iIdopiero po otrzymaniu zgody można wysłać ofertę.
Musisz też podać w mailu z pytaniem o zgodę skąd ten adres mailowy pobrałeś.
 

Lemonka83

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2011
Posty
100
Punkty reakcji
1
Jeżeli taki adres e-mail zdobędziesz z ogólno dostepnego źródła, czyli tam gdzie ten adres jest umieszczony dobrowolnie przez firmę (np. katalog firm) to na takiego maila można wysłać maila z pytaniem o zgodę na przesłanie informacji handlowej. iIdopiero po otrzymaniu zgody można wysłać ofertę.
Musisz też podać w mailu z pytaniem o zgodę skąd ten adres mailowy pobrałeś.
Myślę, że ta wypowiedź wyczerpuje temat. pamiętaj tylko, że ma to być adres firmy. Wysyłanie niezamówionych informacji reklamowych do osób prywatnych to zawsze spam.
 

monni_1980

Nowicjusz
Dołączył
24 Kwiecień 2012
Posty
35
Punkty reakcji
0
Lemonka83 nie wyczerpuje tematu. Należy również zwrócić uwagę w jaki sposób konstruuje się zapytanie. Niektórzy w zapytanie umieszczają konkretne informacje dotyczące swojej oferty, a czasem nawet cenę. Jest to ewidentny spam. A możecie powiedzieć do jakich instytucji zgłaszać tego typu proceder? Na skrzynkę przychodzi mi tego takie ilości, że zacznę z tym walczyć.
 

Lemonka83

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2011
Posty
100
Punkty reakcji
1
Niektórzy w zapytanie umieszczają konkretne informacje dotyczące swojej oferty, a czasem nawet cenę. Jest to ewidentny spam.
To fakt. Miałam na myśli zapytanie o przesłanie oferty w sensie dosłownym, a nie cwaniakowanie z podawaniem oferty i ceny. Słuszna uwaga ;)
A gdzie zgłaszać? Nie mam pojęcia. Przychodzi mi do głowy Policja, ale nie wiem czy będą wiedzieć o co chodzi ;P
 

Mexter

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2009
Posty
730
Punkty reakcji
23
Wiek
37
Miasto
Kraków
Lemonka83 nie wyczerpuje tematu. Należy również zwrócić uwagę w jaki sposób konstruuje się zapytanie. Niektórzy w zapytanie umieszczają konkretne informacje dotyczące swojej oferty, a czasem nawet cenę. Jest to ewidentny spam. A możecie powiedzieć do jakich instytucji zgłaszać tego typu proceder? Na skrzynkę przychodzi mi tego takie ilości, że zacznę z tym walczyć.

Tylko to jest tak że gdy rejestrujesz się w jakimkolwiek serwisie, czy forum akceptując regulamin, automatycznie zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym adresu mailowego. Jeżeli jakiś serwis ma kilkanaście tysięcy użytkowników to logiczne jest że będzie wysyłał reklamy do swoich członków niekoniecznie związane z tematyką serwisu.
 

Henry0077

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
250
Punkty reakcji
1
Dokładnie tak jest a bez ptaszaka w okienku, w którym się zgadzasz na otrzymywanie informacji nie zarejestrujesz się.
 

monni_1980

Nowicjusz
Dołączył
24 Kwiecień 2012
Posty
35
Punkty reakcji
0
Dokładnie tak jest a bez ptaszaka w okienku, w którym się zgadzasz na otrzymywanie informacji nie zarejestrujesz się.

W każdym mailu, który do Ciebie przychodzi na zasadzie subskrypcji, bez względu na jakich zasadach powinna znajdować się stopka z informacją dlaczego dostajesz takiego maila oraz możliwość wypisania. Jeżeli tego nie ma jest to najzwyklejszy spam.
 

Emu

Nowicjusz
Dołączył
17 Czerwiec 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,
Jestem nowa na forum. Chciałam otrzymać poradę w sprawie wysyłania maili z ofertami. Prowadzę firmę produkującą sztukaterię. Czy mogę wysłać zapytanie o możliwość przesłania oferty tylko do firm budowlanych i firm projektujących domy, ale nie kupując bazy tylko znajdując ich adresy mail w internecie (google)???Czy można tak?
A jak mam skonstruować to zapytanie: "Czy mogę przesłać ofertę sztukaterii styropianowej? Jeżeli tak proszę o krótką odpowiedź TAK, jeżeli Państwo nie zgadzacie się proszę zignorować tą wiadomość". Można umieścić te słowa "sztukateria" czy to będzie już reklama?
A co z podpisem. Podpisać imieniem i nazwiskiem, czy dane firmy?
Czy to prawda, że należy też wysłać z adresu nie firmowego?
Z góry dzięki za odpowiedź, bo im więcej czytam o tej ustawie tym mniej wiem i coraz bardziej boję się rozsyłać tych zapytań nawet.
Chyba zostanie poczta i zwykły list z lizaniem znaczków na kopertę :tongue:
 

uszy_slonia

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2007
Posty
9
Punkty reakcji
0
Też jestem zainteresowana tematem:)

Poniżej trzy przykłady takich maili, może komuś się przydadzą:

Zajmujemy się pozyskiwaniem finansowania ze środków unijnych.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z możliwością uzyskania dofinansowania
dla Państwa przedsiębiorstwa ze środków UE w ramach działań, które będą w tym roku dofinasowane nawet do 1mln złotych.


W związku z tym, iż jesteśmy firmą specjalizującą się w doradztwie w zakresie pozyskiwania wsparcia z funduszy unijnych, zwracamy się z zapytaniem o zgodę na przesłanie szczegółowych informacji dotyczących ww. działań, warunków ubiegania się o dotację oraz zasad współpracy z Grupą EU Dotacje zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002r., nr 144 poz. 1204) oraz dyrektywą UOKiK.
Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowymi i bezpłatnymi informacjami, które przygotuje dla Państwa jeden z naszych specjalistów, prosimy o odpowiedź na tą wiadomość o treści TAK lub kontakt telefoniczny na poniższy numer telefonu.


2.
******* świadczy usługi pomocy prawnej w zakresie dochodzenia odszkodowań od ubezpieczycieli z tytułu polis OC/AC/NW, poniesionego uszczerbku na zdrowiu, zwrotu kosztów leczenia a nawet rehabilitacji.
W związku z powyższym zwracamy się z pytanie o wyrażenie zgody na przesłane Państwu naszej oferty. W przypadku zainteresowania prosimy o informację zwrotną o treści TAK oraz podanie numeru telefonu kontaktowego.
NIE POBIERAMY ŻADNYCH OPŁAT WSTĘPNYCH A TYLKO PROWIZJĘ OD ODZYSKANYCH KWOT.
Państwa adres internetowy uzyskaliśmy z ogólnie dostępnych źródeł takich jak strony internetowe, Polskie Książki Telefoniczne, Panorama Firm, prasa itp. Szanując Państwa prywatność i zarazem przestrzegając obowiązujących przepisów (Ustawa z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U Nr 144, poz.1204) zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na przysłanie Państwu naszej oferty.


3. Jesteśmy producentem wycieraczek.
Szanując Państwa prywatność i zarazem przestrzegając obowiązujących
przepisów (Ustawa z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług
drogą elektroniczną - Dz. U Nr 144, poz.1204)
zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na jednorazowe przysłanie Państwu naszej oferty.

Państwa adres internetowy uzyskaliśmy z ogólnie dostępnych źródeł.

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymaniem, bez zobowiązań, naszej oferty
proszę o odpowiedź na niniejszego maila o treści: TAK

Jak dla mnie to tylko ostatni mail spełnia chyba normy nie-spamu- mamy info i o ustawie i o pochodzeniu maili.
Za to chętnie dowiem się, gdzie zgłaszać typowo spamiarskie meble, bo nie znalazłam takiej informacji:(
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Do własnych kontrahentów? Zapytać czy chcą i spełnić życzenie.
Do nowych firm? - Spytać czy wiedzą o takich usługach? BARDZO KRÓTKO!!! (podać dziedzinę, np)
 

Andrzej Baczko

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2012
Posty
123
Punkty reakcji
0
Najpierw wyślij zapytanie o zgodę.

Zgodnie z artykółem o wysyłaniu drogą elekrtoniczną ... itp itp...

Jeśli odbiorca odpisze że tak to możesz śmiało wysłać ofertę bo masz na to zgodę.
 

kleo1988

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam ,
potrzebuje pomocy, mianowicie chodzi o to czy jeżeli dana firma chce przeprowadzic badanie dotyczace poziomu zadowolenia z usług świadczonych przez tą firmę (ankieta mająca na celu poprawę świadczonych usług) to potrzebuje specjalnej zgody klienta? Czy skoro skorzystała z usług czy produktów to firma moze wysłać mu taką ankietę z prośbą o wypełnienie jeśli chce... bez żadnych ofert handlowych??
Bardzo proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie
 

kleo1988

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam ,
potrzebuje pomocy, mianowicie chodzi o to czy jeżeli dana firma chce przeprowadzic badanie dotyczace poziomu zadowolenia z usług świadczonych przez tą firmę (ankieta mająca na celu poprawę świadczonych usług) to potrzebuje specjalnej zgody klienta? Czy skoro skorzystała z usług czy produktów to firma moze wysłać mu taką ankietę z prośbą o wypełnienie jeśli chce... bez żadnych ofert handlowych??
Bardzo proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie
 

Kamil1908

Nowicjusz
Dołączył
15 Sierpień 2012
Posty
37
Punkty reakcji
0
Wiem, że w pewien sposób będę sie powtórka, bo główne tezy, czyli pytanie o zgodę i informacja o tym w jaki sposób ustaliło się adres to w 100% racja. Ale jest jeszcze jeden sposób. Zakładasz forum, bloga lub podobna stronę, pozwalasz na wypowiedzi tylko uzytkownikom zarejestrowanym, przy rejestracji osoba musi zaakceptować regulamin, a w nim masz zgodę na przesyłanie materiałów reklamowych w ramach forum (ważne aby było zaznaczone, że zgoda dotyczy reklam). Jeżeli tafisz z tematem, będziesz miał dużą poczytnosc to za jakiś czas możesz wysyłac maile z informacjami reklamowymi do bazy, którą sam stworzyłeś.
 
B

babyblue

Guest
Jeśli chodzi o niechcianą korespondencję, to przede wszystkim należy pamiętać, że sama dostępność adresu e-mail np. z komercyjnych stron internetowych nie upoważnia nikogo do przesyłania informacji handlowej lub niechcianej korespondencji - przede wszystkim musimy uzyskać zgodę na przesyłanie takowej korespondencji i musi być to zgoda wyraźna ( pisemna), w przeciwnym razie mamy zawsze do czynienia ze spamem.

Wiadomości dot. prośby o zgodę na przesyłanie korespondencji handlowej, zawierające dane kontaktowe firmy, występującej do nas z takowym zapytaniem oraz opis swojej działalności, z definicji są spamem.

Jak walczyć ze spamem?:

Można złożyć zawiadomienie na Policję w związku z popełnieniem wykroczenia
lub złożyć skargę do:
Tego rodzaju wykroczenie przeciwko określonemu porządkowi ścigane jest z urzędu, lecz dopiero po złożeniu pisemnego zawiadomienia.

Przypadki zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa w Internecie można też zgłaszać do zespołu CERT Polska (www.cert.pl)
Możemy również sami pozwać do sądu spamerów, ale ważnym jest, że tego rodzaju wykroczenia są zagrożone karą grzywny do 5 tys lub karą pozbawienia wolności.
Możemy również samodzielnie poprosić spamerów o przedstawienie naszej pisemnej zgody na przesyłanie korespondencji handlowej, jej brak kwalifikowany jest już jako wykroczenie. W przypadku braku takowej zgody możemy sami przedstawić, nim skierujemy się do sądu, propozycję ugody dla spamerów, gdzie zawrzemy warunek, by spamerzy zapłacili 1000 PLN "zadośćuczynienia" za działania niezgodne z prawem, z kategorii - nieuczciwa konkurencja, i przeznaczyć w ten sposób uzyskane kwoty na szczytny cel np. na wybrany Dom Dziecka. Zwykle koszty postępowania sądowego oraz kar są dużo wyższe a spamerzy mając tego świadomość godzą się na wysokość przedstawionej ugody. Będziemy mieli wówczas poczucie, że z tej skądinąd niemiłej i frustrującej sytuacji wyniknęło coś dobrego dla innych.

Co więcej, miło mi poinformować, że w niedługim czasie zostaną uruchomione tzw. „spamboxy”, do których będziemy mogli zgłaszać spamerów w
1/ Ministerstwie Transportu i Budownictwa (MTiB), u
2/ Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), w
3/ Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz w
4/ Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Dochodzić swoich praw możemy na mocy następujących przepisów:Pamiętajmy, że zawsze przysługuje nam prawo do rezygnacji z przesyłania korespondencji handlowej. Rezygnacja musi zachować formę pisemną.
Translatorkl.pl - Tłumaczymy i uczymy
 
Do góry