Niaaa

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
Ogolnie jestem sama, tylko jestem teraz ubezpieczona na dziadka. Nie mam fajnej sytuacji rodzinnej wiec 1) Co mam zrobic pozniej gdybym nagle musiala odejsc z mieszkania ktore jest jego i on mnie ubezpiecza, jak sie inaczej ubezpieczyc omijajac ubezpieczenie z urzedu pracy? Tylko juz prywatnie i platnie oplacane przeze mnie? 2) Czy on mnie moze w kazdej chwili pozbawic tego ze on mnie ubezpiecza? Na ile mnie ubezpiecza i co ile musi to odnawiac? A co gdybym musiala nagle opuscic mieszkanie i zdobylabym gdzie indziej ubezpieczenie, wtedy jak mam sie pozbyc tego.

Pytanie drugie uzupelniajace:
Jestem tymczasowo ubezpieczona na mojego dziadka do dentystki. Zapisala mnie i podala termin na podstawie tego ubezpieczenia. Czy jak on mnie pozbawi tego ubezpieczenia nagle (mam zla sytuacje rodzinna) to czy nadal bede mogla skorzystac z uslugi dentystki pozniej, nie pokazujac jej (nie istniejacego juz ewentualnie w przyszlosci) ubezpieczenia?
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
znam chyba odpowiedź na drugie pytanie chociaż nie jestem mądrym człowiekiem.
Jeśli sprawdzono Ci ubezpieczenie przy zapisie, jest duża szansa, że potem już tego nie zrobią. Sprawdzone przeze mnie w praktyce. Oczywiście jeśli zechcą, mogą sprawdzić ale zazwyczaj nikt się nie fatyguje skoro już jesteś w kolejce

a poza tym pomyślałem, że żeby Cię takiego ubezpieczenia pozbawić, może Cię chyba wymeldować od siebie.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Troszkę chaotycznie to napisałaś. Domyślam się, że chodzi ci o ubezpieczenie zdrowotne? Pytając "na ile" masz na myśli termin ubezpieczenia?
Ubezpieczenie zdrowotne na członka rodziny działa tak, że dana osoba zgłasza w instytucji, która opłaca za nią składki druga osobę z rodziny. Jesteś ubezpieczona dopóki dziadek tego nie "odwoła". Miejsce zamieszkania czy zameldowania nie ma nic do rzeczy.
Czy naprawdę jesteś w pełni zależna od dziadka i jego ubezpieczenia? Jesteś może bezrobotna, studiujesz albo jesteś wychowanką rodziny zastępczej w trakcie usamodzielnienia? Napisz coś więcej - najlepiej precyzyjnie i konkretnie.

Ach... w ubezpieczeniach zdrowotnych jest teraz taki bałagan, że są osoby z "podwójnym" prawem do świadczeń zdrowotnych, np. zgłoszeni przy rodzicach i ubezpieczeni jako studenci. Nic się nie stanie, jeśli będziesz miała swoje i dziadkowe.
 

Niaaa

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
Troszkę chaotycznie to napisałaś. Domyślam się, że chodzi ci o ubezpieczenie zdrowotne? Pytając "na ile" masz na myśli termin ubezpieczenia?
Ubezpieczenie zdrowotne na członka rodziny działa tak, że dana osoba zgłasza w instytucji, która opłaca za nią składki druga osobę z rodziny. Jesteś ubezpieczona dopóki dziadek tego nie "odwoła". Miejsce zamieszkania czy zameldowania nie ma nic do rzeczy.
Czy naprawdę jesteś w pełni zależna od dziadka i jego ubezpieczenia? Jesteś może bezrobotna, studiujesz albo jesteś wychowanką rodziny zastępczej w trakcie usamodzielnienia? Napisz coś więcej - najlepiej precyzyjnie i konkretnie.

Ach... w ubezpieczeniach zdrowotnych jest teraz taki bałagan, że są osoby z "podwójnym" prawem do świadczeń zdrowotnych, np. zgłoszeni przy rodzicach i ubezpieczeni jako studenci. Nic się nie stanie, jeśli będziesz miała swoje i dziadkowe.

Aha super, dziekuje odpowiedzieliscie mi na wszystkie pytania:) Tak, moze pisze chaotycznie, dzieki jeszcze raz za kulture, poswiecenie czasu i wytlumaczenie wszystkiego:))) Rozumiem juz. A co gdy bede bez ubezpieczenia w ogole ? Gdzie sie mam wtedy zglosic? Chcialabym ominac zarejestrowanie w urzedzie pracy dla ubezpieczenia poniewaz nie jest to stałe 'podloze'. A co gdyby w trakcie okresu AB w ktorym A- nastapilo zapisanie sie na ubezpieczenie od dziadka na mnie do dentystki, B- udzielenie tej uslugi przez dentystke Co gdybym w tym okresie zostala pozbawiona ubezpieczenia co by bylo? Tzn gdyby sie dentystka np dowiedziala ze nie mam juz ubezpieczenia np od jakiegos czasu. Po usłudze.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
... mogłabyś dostać wezwanie do zapłaty.

Gdzie masz się zgłosić jeżeli stracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego? To zależy od twojej sytuacji - napisałam to już w poprzednim poście. Domyślam się z tego, co napisałaś, że jesteś bezrobotna. Nie rozumiem twoich obiekcji co do zgłoszenia się do urzędu pracy. Masz takie prawo - korzystaj z niego (jeżeli masz, bo nie napisałaś niczego konkretnego o swoim położeniu). Jeżeli nie pobierasz renty, nie pracujesz, nie studiujesz no to raczej nie masz wyjścia.
 

Niaaa

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
... mogłabyś dostać wezwanie do zapłaty.

Gdzie masz się zgłosić jeżeli stracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego? To zależy od twojej sytuacji - napisałam to już w poprzednim poście. Domyślam się z tego, co napisałaś, że jesteś bezrobotna. Nie rozumiem twoich obiekcji co do zgłoszenia się do urzędu pracy. Masz takie prawo - korzystaj z niego (jeżeli masz, bo nie napisałaś niczego konkretnego o swoim położeniu). Jeżeli nie pobierasz renty, nie pracujesz, nie studiujesz no to raczej nie masz wyjścia.

Tak jest, ale jakbym np. nie stawila sie w terminie w urzedzie albo odmowila pracy (teoretycznie i ogolnie mowie) to wtedy oni wyrzucaja osobe na jakies poltora roku czy iles i skad wtedy to ubezpieczenie...

omijajac urzad pracy? Wykluczam jeszcze ubezpieczenie na czlonka rodziny, ubezpieczenie z racji uczenia sie. Czy tylko ubezpieczy nas wtedy pracodawca (praca stala i tymczasowa?) czy musimy jakos to inaczej zalatwiac.
 
B

Blancos

Guest
//Niaa - proszę nie zakładać 2 tematów o tym samym - pozwoliłem sobie połączyć oba tematy, tymczasem - ostrzeżenie.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Możesz sama opłacać składkę zdrowotną w ZUS. Informacji udzieli ci ZUS lub oddział NFZ.
 
Do góry