Pigułka na obfite krwawienie

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
37
Zbyt obfite i długie krwawienia menstruacyjne są nie lada problemem: grożą anemią, stresują. Dlatego o problemie przede wszystkim trzeba powiedzieć ginekologowi. Sposobem na zmniejszenie krwawienia może być tabletka antykoncepcyjna. Firmy farmaceutyczne nie ustają w badaniach nad coraz to nowszymi pigułkami antykoncepcyjnymi.

A mają o co walczyć, bo to ogromny rynek - obecnie tabletki hormonalne stosuje ponad 80 mln kobiet na całym świecie. Żeby panie coraz chętniej i bez obaw sięgały po pigułki, muszą być one bezpieczne, a najlepiej mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Wiele kobiet, borykających się z obfitymi miesiączkami, mogą przekonać wyniki badań, które potwierdzają, że tabletka zawierająca naturalny estrogen, zmniejsza bolesność i obfitość miesiączki aż o 80 proc.

Stres i anemia

Problem zbyt obfitych miesiączek dotyczy około 9-14 proc. kobiet. Na te kilka dni w miesiącu zmienia się ich życie, najchętniej bowiem nie wychodziłyby z domu. Bardzo obfite krwawienia są dla kobiet źródłem dużego stresu. U młodych dziewczyn, które dopiero zaczynają miesiączkować, skutkują zwolnieniami z ćwiczeń fizycznych, u starszych mniejszą wydajnością w pracy i ograniczeniem kontaktów towarzyskich. Wiele z nich uważa, że po prostu muszą ten czas przeczekać. Nic bardziej błędnego.

Zdaniem prof. Romualda Dębskiego z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, znacznie rozsądniej jest zapobiegać, niż leczyć później negatywne skutki uboczne. Zbyt obfite miesiączki to nie tylko dyskomfort psychiczny, ale też zagrożenie dla zdrowia, bowiem mogą prowadzić do anemii i osteoporozy. Dziewczyny, które wciąż są zwalniane z lekcji wychowania fizycznego, rozwijają się gorzej niż ich rówieśnice, nie osiągają prawidłowej masy mięśniowej.


Pytanie, kiedy miesiączki są w normie, a kiedy już zbyt obfite. Odczucia poszczególnych kobiet mogą być dość subiektywne. Z medycznego punktu widzenia za duże krwawienia miesięczne stwierdza się wtedy, gdy objętość krwi traconej przez kobietę jest większa niż 80 mililitrów.
Zbadanie tego nie jest jednak łatwe. Można zbadać poziom hemoglobiny we krwi przed i po krwawieniu. Jeśli spadnie on np. z 13 g/dl (gram na decylitr) do 10 g/dl, to jest podstawą, żeby uznać, że miesiączki są zbyt obfite. Sygnałem takim mogą być też skrzepy we krwi miesięcznej, które w normalnej sytuacji powinny rozpuścić się, zanim zostaną wydalone.

Pigułka na obfite krwawienia

Istnieje kilka metod leczenia zbyt obfitych krwawień. Stosuje się zarówno leki hormonalne, jak i niehormonalne, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Według prof. Dębskiego najskuteczniejszymi metodami są jednak te związane z antykoncepcją. A wśród nich wkładka wewnątrzmaciczna, która zmniejsza obfitość krwawień o około 90 proc. Istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania.

Raczej powinny z niej zrezygnować kobiety bardzo młode, które nie rodziły jeszcze dzieci, jak również te, które mają skłonności do zapaleń dróg rodnych. Dla nich lepsza będzie pigułka. Od niedawana na rynku jest tabletka zawierająca naturalny estrogen (w postaci walerianianu estradiolu) oraz progestagen (tj. syntetyczny odpowiednik progesteronu) o chemicznej nazwie dienogest.

Z badań wynika, że zmniejsza ona obfitość miesiączek o 80 proc. Lekarze mogą jednak stosować ją tylko u kobiet, u których najpierw wykluczą choroby mogące być przyczyną nadmiernego krwawienia, np. przerost śluzówki macicy, mięśniaki macicy czy endometriozę. W tym przypadku na niewiele zda się pigułka, bowiem potrzebne jest leczenie, a czasami interwencja chirurgiczna.

mos/(kg)

Kod:
Źródło: http://kobieta.wp.pl/kat,26355,page,2,title,Pigulka-na-obfite-krwawienie,wid,13423021,wiadomosc.html
 
Do góry