Jak zrobić dobre zdjęcie w stylu retro?

B

bilq

Guest
Witam,

Jakiś czas temu wymyśliłem sobie koncepcje sesjii w stylu retro. Jednak nie bardzo podoba mi się przerabianie zdjęć w photoshop'ie. Nie chodzi o to, że nie umiem tego zrobić, bardziej o to, że chciałbym uzyskać coś podobnego np oświetleniem czy odpowiednim balansem bieli...

Macie może jakieś sprawdzone pomysły/ metody jak to zrobić?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
bez obrobki graficznej, zwykla cyfrowka raczej nic nie poradzisz. moglbys jesli masz lustro kupic filr barwny moze jakas sepia, b&w czy cos, no ale na retro, to analogiem zapewne tylko.

ale nie rozumiem co nie fajnego jest w przerobkach w ps zdjec, mozna uzyska bardzo realistryczne wersje, w bardzo dobrej bo cyfrowej jakosci..moze nie podoba Ci sie, bo nie robisz tego jeszcze zbyt dobrze ;)
 
B

bilq

Guest
wiesz co wydaje mi się, że w ps'ie robię to całkiem dobrze. Ale nie lubię tego "oszukiwania", rozumiem, że współczesna fotografia polega także na tym jednak chodzi mi o uzyskanie efektu takiego jak w starych analogowych aparatach jedynie za pomocą, może nie do końca analogowych, ale też nie komputerowych technik.

Np przez odpowiednie skierowanie oświetlenia czy delikatne rozmycie (nie wiem czy tak fachowo się to nazywa) barw.

Aaa i oczywiście mam lustrzankę:)
 

proxy92

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
790
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Lustrzanka nic nie zmienia. Musisz się zdecydować na PS nie masz innej możliwości kolego. Naprawdę.
 
Dołączył
19 Kwiecień 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
w latach 20tych w Hollywood wykozystywali bardzo charakterystycznego sposoby oświatlania modeli - jest to oswietlenie hollywood'dzkie
przeczytasz o nim więcej w książce "Oświetlenie portretowe w praktyce"

brigitte_bardot_2486589_1350_415.jpg


Brigitte_Bardot_Verite_1960.jpg

(przykłady nie najlepsze ale innych na sieci nie moge na szybko znaleźć)

używając takiego stylu oświetlenia uzyskasz efekt retro o jaki Ci chodzi,
jeszcze troche zadbania o stylizacje i scenerie i bedzie idealnie

co do Photoshopa to ja bym go tak nie unikał bo przeciez naciśnięcie spustu migawki to dopiero połowa sukcesu później trzeba jeszcze wywołać zdjęcie. A to czy to robisz w starodawnej ciemni czy w ciemni cyfrowej nic nie zmienia. Od samego początku najlepsi fotografowie byli nie tylko dobrymi operatorami sprzętu fotografującego ale tez mistrzami w ich wywoływaniu.

mam nadzieję że pomogłem :)
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
ps albo wróć do analoga...fotografia retro tez oszukuje, wiec nie odwołuj sie do uczciwosci.
pozdrawiam
 
B

bilq

Guest
dzięki wielkie za pomoc, czegoś właśnie o oświetleniu szukałem.:)
 

vmax

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2011
Posty
55
Punkty reakcji
1
Nie wiem..może o takie zdjęcia też chodzi http://supersluby.pl/trendy-a-klasyka-czyli-przedslubne-fotograficzne-dylematy-a2539.html ? Tak, przede wszystkim chodzi o oświetlenie, no i sama charakteryzacja też bardzo dużo daje;) Ewentualnie na samym aparacie też można ustawiać różne tryby łapania światła, otwartości przesłony itd. Pokombinuj, poeksperymentuj a na pewno trafisz na ten w właściwy sposób dający Ci upragniony efekt.
 
Do góry