ACTA niezgodne z prawem UE?

S

serwor

Guest
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

Nasz rzad i jego premier KIm Dzong Tusk jak zawsze dali ciała?
Nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu.

Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Orzeczenie TS dotyczy bezpośrednio jednej z regulacji, która wprowadza ACTA i zdaniem ekspertów praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego mechanizmu w państwach, które podpisały KPP.

Według ekspertów European Telecommunications Network Operators Association (ETNO) zapisy wprowadzone przez ACTA "mogą prowadzić do narzucenia operatorom konieczności wprowadzenia rozwiązań filtrowania treści" (patrz ramka). Ich zdaniem orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości praktycznie uniemożliwia wprowadzenie takiego mechanizmu w krajach, które przyjęły Kartę Praw Podstawowych.
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Można się tego było spodziewać. Mam nadzieje, że najbardziej na tej decyzji ucierpi rząd i tusk a nie obywatele
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
No wlasnie chcialem napisac takiego posta a mnie uprzedziles :>
 

dziabadak

Nowicjusz
Dołączył
14 Październik 2011
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Tarnobrzeg
A które kraje UE tez już podpisały? Bo ja gdzieś czytałem, że podpisac można do końca maja 2013 r., ale mozna też nie podpisać.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Mi się wydaje, że my KPP nie podpisywaliśmy (przynajmniej nie w pełnej wersji)

EDIT:
Zapisy , obecne w ACTA naruszają unijne prawo - stwierdził trybunał w Strasburgu. Jest tylko jeden problem - wyrok dotyczy tylko tych państw, które przyjęły Kartę Praw Podstawowych, a w Polsce ona nie obowiązuje.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE - poinformował portal EuropeanVoice.
Orzeczenie TS dotyczy bezpośrednio wprowadzenia regulacji ACTA. Według ekspertów European Telecommunications Network Operators Association (ETNO) zapisy wprowadzone przez ACTA mogą prowadzić do narzucenia operatorom konieczności wprowadzenia rozwiązań filtrowania treści. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości praktycznie uniemożliwia wprowadzenie takiego mechanizmu w krajach, które przyjęły Kartę Praw Podstawowych.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczył sprawy wytoczonej przez belgijską organizację ochrony praw autorskich SABAM, działającą w imieniu autorów, kompozytorów i właścicieli treści, przeciwko dostawcy internetu, także belgijskiej firmie Scarlet.
W pozwie z 2004 roku SABAM zarzuciła Scarlet, iż firma ta nic nie robi, aby zapobiec nielegalnemu pobieraniu plików przez użytkowników internetu działających w jej sieci. W pierwszej instancji sąd belgijski nakazał Scarlet wprowadzenie mechanizmu automatycznego filtrowania treści i "odcinania" użytkowników od możliwości nielegalnego pobierania.
Scarlet jednak wniosła od wyroku apelację, argumentując, iż decyzja ta jest sprzeczna z prawem unijnym. 24 listopada ub.r. Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie popierające apelację. Stwierdził w nim, że nakaz belgijskiego sądu może wprowadzić całkowity monitoring, co będzie niezgodne z Dyrektywą o Handlu Elektronicznym UE i będzie prowadzić do poważnego naruszenia prawa Scarlet do prowadzenia działalności biznesowej.
TS dodał w orzeczeniu, że jeśli organizacje ochrony własności intelektualnej wnoszą pozwy przeciwko dostawcom internetu, sądy krajowe muszą uwzględniać ograniczenia wynikające z prawodawstwa UE. Efekty niniejszego pozwu nie ograniczałyby się do Scarlet, jako że system filtrowania byłby odpowiedzialny za naruszanie podstawowych praw klientów firmy, ich praw do ochrony danych osobowych i praw do otrzymywania lub udzielania informacji chronionych zapisami Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej - ocenił Trybunał w orzeczeniu.
Dyrektor generalny europejskiej organizacji konsumentów, Monique Goyens, komentując wyrok Trybunału, oświadczyła, że sąd dał "krystalicznie jasny sygnał". "Firmy oferujące dostęp do internetu nie muszą pytać o zdanie osób ustalających politykę używania sieci. Monitoring i ostrzejsze karanie, to zła polityka" - dodała.
David Friedlander z organizacji ochrony praw autorskich przemysłu nagraniowego IFPI podkreślił w swoim komentarzu do wyroku TS, że prace nad zapobieganiem nielegalnemu pobieraniu nadal są prowadzone. W tej konkretnej sprawie sąd odrzucił rozwiązania filtrowania treści, których wprowadzenie w zbyt szerokim zakresie nakazywał sąd belgijski - dodał.
Jak ocenił prezes stowarzyszenia operatorów sieci internetowej European Internet Service Providers Association (EuroISPA) Malcolm Hutty, wyrok Trybunału ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości internetu i rozwoju silnego europejskiego rynku internetowego. Widoczne jest, że europejska branża internetowa powoli zaczyna podnosić się z kryzysu i nie czas na wprowadzanie ryzykownych innowacji - podkreślił. Eksperci EuroISPA zauważyli także iż Trybunał stwierdził nadrzędności ochrony konsumenta wynikającej z Karty Praw Podstawowych UE.
Obywatele polscy nie podlegają ochronie z tytułu Karty Praw Podstawowych. 4 października 2007 rząd Jarosława Kaczyńskiego zdecydował, iż Polska przyjmie tzw. protokół brytyjski (protokół ten przyjęły także Czechy) ograniczający stosowanie Karty Praw Podstawowych. Rząd Donalda Tuska podtrzymał tę decyzję.

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/376777,wyrok-ets-zapisy-obecne-w-acta-naruszaja-karte-praw-podstawowych.html
 

UNCLE_TONY

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
180
Punkty reakcji
0
Wiek
30
A ja właśnie słyszałem, że parę krajów podpisywało też w Tokio to porozumienie :)
 

whitewarrior

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
Tak polska gówniana władza z donaldem na czele, znów pokazała swój geniusz. Kto tworzył tak kulawą ustawę jak AKTA?
Zdecydowanie pomysłodawca nadaje się tylko do kopania rowów pod kanalizację, tak tępi ludzie nie powinni światła oglądać.... !!! <lol>
Donald nadaje sie tylko do kreskówek o kaczorze donaldzie..., a nie do polityki :)

Zapraszan na moją stronę internetową : http://komp-life.beepworld.pl
 

natasza.sza

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2011
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wczoraj kilka miast znowu protestowało, a Zdrojewski twierdzi, że emocje wokół ACTA mogą wygasać ;)

Zdaniem Zdrojewskiego emocje wokół ACTA "powoli mogą w Polsce wygasać". "Nie stanie się to szybko, dlatego że te emocje były pokłosiem niemożności ujawniania wszystkich dokumentów na samym początku" - ocenił. "Premier miał dobrą intuicję, że te dokumenty i ich jawność pomogą" - uznał Zdrojewski.
Dodał, że Polska czeka na decyzje dotyczące trybu postępowania w sprawie ACTA w Parlamencie Europejskim. "Nic ponadto nie powinno się w najbliższych dniach dziać. Jeszcze raz podkreślam: mamy czas na zbieranie opinii, będziemy je skrupulatnie gromadzić i publikować" - powiedział minister.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/zdrojewski-emocje-wokol-acta-moga-w-polsce-powoli-wygasac


Jak sądzicie, szybko zapomnimy o ACTA? ;>
 

Linirrlan

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2012
Posty
62
Punkty reakcji
2
lepiej, żeby nie bo wtedy sobie znowu załatwią wszystko po cichu.. tak samo jak z NIKiem^^
 

kahuna210970

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
131
Punkty reakcji
2
Wiek
53
Miasto
Warmia i Mazury
Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA


Opublikowano: 12.02.2012
W wielu krajach europejskich, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w sobotę 11 lutego odbyły się manifestacje przeciwko ACTA &ndash; międzynarodowej umowie handlowej, która ma wzmocnić także ochronę własności intelektualnej. Na ulice wyszły tysiące ludzi.
&bdquo;Mocny sprzeciw wobec ACTA nieoczekiwanie pojawił się w Polsce w zeszłym miesiącu i teraz rozszerza się na całą Europę, gdzie protesty odbywają się w wielu miastach&rdquo; &ndash; poinformowała agencja Associated Press. O szykujących się masowych demonstracjach pisaliśmy obszernie w piątek, teraz możemy je podsumować.
Jak już wspominaliśmy, Niemcy prawdopodobnie w ogóle nie podpiszą porozumienia. Organizatorzy protestów w tym kraju nie zrezygnowali jednak z ich przeprowadzenia. W Monachium mimo mrozu demonstrowało przeciwko ACTA około 16 tysięcy ludzi. Z doniesień agencyjnych wynika, że była to największa tego typu manifestacja w Europie. W Berlinie i Kolonii demonstracje pod hasłem &bdquo;ACTA ad acta!&rdquo; zgromadziły po 2 tysiące osób. W sumie protesty zorganizowano w 60 niemieckich miastach.
Mróz nie zniechęcił do wyjścia na ulice także mieszkańców Austrii. Około tysiąca ludzi uczestniczyło w demonstracji przeciwko ACTA w Salzburgu. &bdquo;ACTA toruje drogę totalnemu nadzorowi. Nasze prawo do wolności uważam za ważniejsze od interesów przemysłu filmowego i muzycznego&rdquo; &ndash; oświadczył Tarik Mete, przewodniczący Młodych Socjaldemokratów w tym mieście.
W Wiedniu na placu św. Szczepana (Stephansplatz) zebrało się kilka tysięcy osób. Policja mówi o 3 tysiącach, organizatorzy podają liczbę o półtora tysiąca większą. Z inicjatywy Zielonych protest odbył się także w Grazu &ndash; demonstranci żądali powstrzymania ACTA, podkreślając, że umowa, którą negocjowano w tajemnicy, nie ma żadnej wartości demokratycznej.
Około dwóch tysięcy ludzi protestowało na ulicach Pragi. Demonstrację w stolicy Czech zorganizowała Czeska Partia Piracka, która domaga się od rządu całkowitego wycofania się z umowy. Centroprawicowy gabinet Petra Neczasa w poniedziałek wstrzymał zresztą proces ratyfikacji ACTA, zapowiadając dokładną analizę treści dokumentu. Premier powiedział, że rząd będzie się starał pozyskać opinie niezależnych ekspertów i dowiedzieć się, jakie mogą być rzeczywiste skutki ratyfikacji umowy.
Protesty przeciw ACTA zorganizowano również w 17 miastach Bułgarii. W stolicy ponad 5 tysięcy protestujących przeszło centralnymi ulicami do otoczonego przez liczne odziały policji parlamentu. Na plakatach demonstrantów znalazły się takie hasła, jak &bdquo;Wstrzymajcie ACTA albo my wstrzymamy je sami&rdquo; oraz &bdquo;Podpisz ACTA, a stracisz wybory&rdquo;.
Fala manifestacji nie ominęła też krajów nadbałtyckich. W przypadku Estonii, która dotychczas nie podpisała porozumienia, ponad tysiąc osób zgromadziło się na Placu Wolności w Tallinie. Podobna demonstracja odbyła się też w Tartu. W stolicy Litwy natomiast przed siedzibą rządu protestowało około 600 osób &ndash; była to pierwsza manifestacja przeciw ACTA w tym kraju zorganizowana z inicjatywy ugrupowań młodzieżowych. Na transparentach protestujących w centrum Wilna widniały hasła &bdquo;Precz z ACTA&rdquo; oraz &bdquo;Internet nasz, a nie wasz&rdquo;.
Warto odnotować, że w litewskim Sejmie rozpoczęto w czwartek zbieranie podpisów pod apelem o nieratyfikowanie ACTA. Wątpliwości w sprawie porozumienia wyraził m.in. litewski minister sprawiedliwości Remigijus Szimaszius. W jego opinii, choć porozumienie nie wiąże się z kardynalnymi zmianami w systemie prawnym Litwy, niektóre jego założenia są &bdquo;dość surowe i mogą okazać się niebezpieczne po wejściu porozumienia w życie&rdquo;.
Demonstracje przeciw ACTA odbyły się w sobotę również we Francji, Rumunii, na Węgrzech i oczywiście w Polsce.
Opracowanie: Anna Wasilewska-Śpioch
Na podstawie: PAP
Źródło: Dziennik Internautów

Jeżeli chodzi o tradycje wolnościowe to Polska była zawsze przykładem dla innych krajów , gorzej jest jak wszystko zaczyna być w porządku
bo jeszcze nie nauczyliśmy się sami sobą zarządzać.
 
Do góry