WOŚP

ZebraZklasą

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2011
Posty
80
Punkty reakcji
1
Miasto
Lublin
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzisiaj grają po raz 20. Ciekawi mnie bardzo Wasze zdanie na temat działalności tej fundacji. Włączacie się do akcji, wierzycie w jej przesłanie i cel? A może nie jesteście do końca przekonani tego typu zbiórek? Zapraszam do dyskusji. Załączam przy okazji wyniki badań opinii publicznej na temat WOŚP-u;-)

Co Polacy myślą o WOŚP?

W dniach 4-8 sierpnia 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC. Jego celem było poznanie wiedzy, opinii i ustosunkowań Polaków odnośnie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Socjologowie, którzy analizowali wyniki badań, zwracają przede wszystkim uwagę na powszechność Orkiestry: 97% Polaków zna Fundację, a 92% oglądało w telewizji jej finały. 11% Polaków, czyli co 10 obywatel naszego kraju, było minimum raz wolontariuszami w czasie zimowych zbiórek.

71% respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że działania Fundacji WOŚP nie ograniczają się tylko do jednego dnia, ale że pracuje ona przez cały rok. 89% badanych uważa natomiast, że WOŚP to coś, czym powinniśmy się chwalić poza granicami Polski.

Słowa, które najczęściej kojarzą się Polakom z Fundacją WOŚP to: pieniądze, wrażliwość, zaufanie, uczciwość, wiarygodność, społeczeństwo i entuzjazm.

Zródło: www.wosp.org.pl
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Byłem, zbierałem nigdy nie spotkałem się z wrogością czasami tylko ludzie patrzą się z pod łba ale da się znieść, akcja jest dobrze przyjmowana i jest wybitna raczej nie nadzwyczajna a różne fundacje działają w rożnych krajach.
 

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Dla mnie WOŚP to coś wspaniałego powinno być więcej takich akcji. Tak niewiele a może zdziałać tak wiele wystarczy kilka złotych a może zebrać się pokaźna kwota.
 

ZebraZklasą

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2011
Posty
80
Punkty reakcji
1
Miasto
Lublin
wystarczy kilka złotych a może zebrać się pokaźna kwota.

Dokładnie! Jako że orkiestra gra raz w roku, to większość ludzi korzysta z okazji by w jakiś sposób włączyć się do akcji i rzuca cięższym groszem. Inni rzucają mniej, po prostu tyle ile mają. Świadomość dołożenia chociaż małej cegiełki do takiego przedsięwzięcia jest wspaniała!
 

ZebraZklasą

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2011
Posty
80
Punkty reakcji
1
Miasto
Lublin
Racja. Osobiście się o tym przekonałam. Dlatego teraz każdego namawiam do wrzucenia kilku groszy do puszki;)
 
S

serwor

Guest
http://img141.images...8058/owsiak.png


http://www.krs-onlin...krs-150643.html


http://owsiak.blogsp...swiateczne.html


http://niepoprawni.p...iznes-sie-kreci


WOŚP - czyli biznes się kręci

Voltar, 9 stycznia, 2011 - 11:16

Być może pierwsze orkiestry miały szczytne cele, ale teraz to jest po prostu zwykły biznes i zarabianie pieniędzy przy okazji zbiórek, wystarczy wejść sobie na sprawozdania finansowe - WOŚP oczywiście sporą część datków wydaje na zakupy sprzętu, ale zanim je wyda trzyma je na kontach bankowych z których pobiera całkiem spore odsetki, a do wydawania zbytnio się nie kwapią... Dopóki na koncie nie przyrośnie to i owo, szczegóły poniżej.
Po drugie, jak widzę w trakcie zbiórek w tvp gromadę politycznych błaznów - wszystkich z jednego środowiska politycznego - ostatnio na czele z panem Jerzym B., to zbiera mnie na mdłości.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego partie polityczne otrzymują co roku kilkukrotnie więcej niż owsiak nazbiera "na dzieciaka" taki PO czy PIS dostają z budżetu na rok taką samą kwotę co zebrano rok temu - czy to nie skandal? Partie powinny być finansowane wyłącznie ze składek swych członków.
Wejdźmy sobie teraz na:
http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinan...
http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009....
WOŚP posiada
- budynki o wartości 8 mln zł
- 100 % akcji spółki Złoty Melon Sp zoo o wartości 1,5 mln zł
- fundusz założycielski w wysokości... 2 tys. zł
Przychody za 2009 rok - w sumie ok. 55 mln zł
Koszty statutowe - ok. 37 mln zł, w tym 5 mln zł na organizację Finału (2,3 mln) oraz Przystanku Woodstock (2,6 mln)
2,3 mln zł ??? Na tantiemy dla wykonawców???
Wydatki na zaopatrzenie szpitali stanowiły jedynie 50% przychodów, a pomijam tu stan środków przechodzący z lat minionych...
Jak łatwo policzyć na koncie oszczędnościowym zostało 18 mln zł, milionik z odsetek można już wydać na inne cele.
Pozostałe koszty - 3 mln zł na ujemnych różnicach kursowych, całkiem niezły wynik... Jeśli na samych różnicach WOSP ma 3 mln zł strat to jakim kapitałem dysponuje ulokowanym w walutach obcych?
1 mln zł na usługi obce czyli zlecone.
Wynik finansowy (dochód) : 17 mln zł (14 mln zł)
Koszty administracyjne: 3 mln zł
Odsetki lecą.
Członkowie zarządu nie pobierają dywidend. Ale prezesi spółki Złoty Melon już tak.
Wchodzę teraz na sprawozdanie za 2008 rok.
Tutaj też są ciekawe informacje:
Przychody - ok 49 mln
Wynik finansowy: 4 mln zł
Koszty administracyjne: 2 mln zł, z czego prawie milion na wynagrodzenia
Wynik z działalności: 2 mln zł
21 mln zł ulokowanych na rachunkach bankowych - głównie PeKaO (13 mln) CITY i MBR.
Podsumowując, 55 mln przychodu, 8 mln wydane na cele "organizacyjne", tylko 26 na sprzęt
21 mln zł + 14 mln zł = 35 mln zł na lokatach, na rorze trzymają marginalne sumy
15 mln zł trzymają na lokacie walutowej w euro i dolarach, nieźle :)
Inaczej mówiąc - WOŚP to doprawdy niezły biznesik wydający na sprzęt dla szpitali 50 % przychodów ze zbiórek reszta wędruje na... lokaty bankowe i apanaże dla artystów.
Na koniec chciałbym podkreślić jedną rzecz: cele działania fundacji są jak najbardziej szczytne ale wystarczy wczytać się w dokumenty finansowe by zauważyć, że wokół WOSP robiony jest całkiem niezły interes, koszty "okołowośpowe" są horrendalne a największym interesantem jest zapewne branża muzyczna trzepiąca kapuchę na koncertach oraz pewien bank obracający pokaźną sumką pieniędzy.
Bo skoro wszystko jest ok to pytam się - skąd tak wysokie wydatki organizacyjne? skąd tak niskie nakłady na sprzęt medyczny w stosunku do pozyskanych środków od biednych ludzi, którzy sądzą że każda ich złotówka idzie na biednego dzieciaka?

Dodaj do/Szukaj w:
10
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jasne, kryzys w służbie zdrowia to spisek Owsiaka i koniecznie Putina (o sługusie Tusku nie wspomnę). Specjalnie kreują kryzys żeby pokazać że tylko dzięki Owsiakowi się leczy w Polsce.
Na blogu Wojciechowski (obiektywny zwolennik PIS) wyjaśnił wszystko. A od dzisiaj jesteśmy razem na śniadanku w Tworkach !!!!! Życzymy smacznego wszystkim kuracjuszom
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Nigdy nie dalem i nie dam ani zl na WOSP. Dlaczego ?

W normalnym kraju bylby to bardzo fajny pomysl, to dowod ze ludzie sami sobie potrafia radzic bez pomocy panstwa.

W socjalizmie jakim zyjemy to zupelnie obludna akcja, mimo ze jej autor byc moze ma dobre intencje.

Mianowiscie, w Polsce mamy socjalizm czyli cenralne planowanie.

Jezeli Owsiak wplaci Sluzbie Zdrowia X zl. To rzad centralnie, zaplanuje to i wiedzac ze bedze mial X mnej wydatkow na Sluzbe Zdrowia przesunie te pieniadze gdzie indziej. Np. aby wywalac w bloto na wojne w Afganstanie badz cokolwiek innego, albo zwyaczjnie przeje.

Wiec dajac na WOSP de facto placimy kolejny podatek na panstwo. A mi juz wystraczy ze panstwo juz i tak odbiera mi 3/4 swoich dochodow.

Gdyby nie bylo centralnego rodzialu i planowania pieniedzmi to bylaby to dobra inicjatywa, jak wspomnialem. Bo jako liberal oczywiscie uwazam ze nie ma byc wspolnego cenralnego socjalistycznego wora ale maja byc konkrene podatki NA COS.

A tak to dwoch podatkow niewiadomo na co nie bede placil...

Taka sama WOSP to bardzo pozytywna sprawa, nie wnikajac w krytyke i podjerzenia co do Owsiaka. Sam lubie takie imprezy jak woodstock a widok pomagjacych sobie ludzi BEZ PANSTWA to jedynie dowod moich pogldow. Jednak cel faktyczny tej akcji - o kolejny haracz dla panstwa... co mi sie juz nie podoba.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
http://rafalhirsch.b...nanse-wosp.html Taka sobie analiza. Oczywiście nie sprawiedliwe jest nie informowanie luda ile jego zrzutki idzie na promocje (po to by dał) i ile kosztuje oprawa a tagże jak kształtują się wydatki za przechowywanie i kierowanie pieniędzmi jednak niewątpliwym jest stwierdzenie że dzięki takim akcją kupiony zostaje sprzęt potrzebny pilnie a na który nikt prócz nas pieniędzy nie ma i że ten sprzęt ratuje życie ludzi też tych którzy się na niego zrzucili.

P.S Po za tym to akcja oddolna, nikt nikogo nie zmusza nie reguluje nie nakazuje a cele są szczytne i być może to tak naprawdę kole w oczy.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Cel szczytny. Jednak w naszym panstwie nie jest mozliwe dac na WOSP ani 1 zl. Poniewaz mamy panstwo centralnie sterowane.

Panstwo nie ma pieniadze na taki sprzet bo panstwo wie ze miec nie musi bo jest Owsiak, po prostu przesuwaja te pieniadze w inne deparamenty. Placac na WOSP placimy na te przesuwanie pieniedzy i nic pozatym.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
to zainteresowanie życiorysem Owsiaka i tymi szczegółami to klasyczne motto władz PRL - KTO ZA TYM WSZYSTKIM STOI ?
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 441
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Nie wiadomo czy wszystkie pieniądze przeznacza na sprzęt. Za cześć pieniędzy kupuje go i media to pokazują. Resztą pieniędzy nie wiadomo co się dzieje z nimi dzieje . O pozostałej części pieniędzy nie ma informacji.Nigdzie nie pracuje i za te pieniądze żyje on i jego rodzina. Ludzie którzy zbierają pieniądze do puszek kradną pieniądze . Zeszłym roku widziałem jak młoda osoba miała puszkę i 50 zł. Coś kupowała i to pokazuje że ci ludzie kradną pieniądze. Są natrętni i nachalne żebranie jest karalne. Do kościoła nie chodzą i sposób natrętny zbierają pieniądze. Na jego stronie nie ma dokładnych danych na co je wydał i do biednych nie należy.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Nie wiadomo czy wszystkie pieniądze przeznacza na sprzęt. Za cześć pieniędzy kupuje go i media to pokazują. Resztą pieniędzy nie wiadomo co się dzieje z nimi dzieje . O pozostałej części pieniędzy nie ma informacji.Nigdzie nie pracuje i za te pieniądze żyje on i jego rodzina. Ludzie którzy zbierają pieniądze do puszek kradną pieniądze . Zeszłym roku widziałem jak młoda osoba miała puszkę i 50 zł. Coś kupowała i to pokazuje że ci ludzie kradną pieniądze. Są natrętni i nachalne żebranie jest karalne. Do kościoła nie chodzą i sposób natrętny zbierają pieniądze. Na jego stronie nie ma dokładnych danych na co je wydał i do biednych nie należy.

Po 1 - jest to DOBROWOLNE.. i na tym powinna sie konczyc dyskusja co do pana Owsiaka.
Po 2 - przy tak wielkiej akcji moga sie zdazyc ludzie niegodni ktorzy beda oszukiwac - to nie wina Owsiaka.
Po 3 - wiele pracownikow ronych fundacji charyatywnych rowniez z tego zyje, to zaden argumen przeciw. Owsiak zajmuje sie WOSP przez caly rok, to jego praca, dziwne aby nie sie z tego nie utrzymywal. Jak pisalem - jest to DOBROWOLNE - nie chcesz, nie plac. Owsiak nie ma takich ukladow z panstwem jak Kosciol, ktory raz zbiera dobrowolnie od ludzi a potem ma jeszce super chody finansowe z panstwem.
Po 4 - dokladne dane z jego dzialanosci finansowej o ile mi wiadomo MUSZA byc przejzyste zgodnie z prawem.

Dokladnych danych nie podaja na stronie - moze nie musza. Dziennikarze nie draza bo przeciez WOSP to cudo i caly swiat Nam zazdrosci :)
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czytałem dzisiaj wywiad ze złotoustym posłem Hofmanem. osobisty sekretarz prezesa stwierdził, że sprawdzał że Orkiestra przeznacza 90 % wpływów na sprzęt a 10 % na administrację. Skoro ten pan nigdy się nie myli to chyba już wiemy że Owsiak nie rozkrada pieniędzy darczyńców
 
S

serwor

Guest
jasne, kryzys w służbie zdrowia to spisek Owsiaka i koniecznie Putina (o sługusie Tusku nie wspomnę). Specjalnie kreują kryzys żeby pokazać że tylko dzięki Owsiakowi się leczy w Polsce.
Na blogu Wojciechowski (obiektywny zwolennik PIS) wyjaśnił wszystko. A od dzisiaj jesteśmy razem na śniadanku w Tworkach !!!!! Życzymy smacznego wszystkim kuracjuszom

No,jak milo ,hebatniczek sie odezwal,wiec wyjasnijajmy.
Permanentny kryzys w sluzbie zdrowia to wynik glupiej decyzji wicepremiera Balcerowicza pdczas pierwszej reformy sluzby zdrowia[nawiasem mowiac wszystkie reformy rzadu AWS-Unia Demokratyczna to niewypaly],pan Balcerowicz wymyslil sobie ze na sluzbe zdrowia wystarczy 7% z naszych podatkow chociaz wszyscy fachowcy mowili mu ze minimum to okolo 10%.
Geniusz akonowi wiedzial swoje,wiec doprowadzil do olbrzymiego zadluzenia sluzby zdrowia z ktorego do tej pory nikt nie moze sie uporac.

DO tego dochodzi robienie lodow na sluzbie zdrowia za rzadow Tuska.

Nie rozsmieszajcie mnie piszac ze to WOSP daje jakies olbrzymie sumy na sluzbe zdrowia poniewaz to co laskawie Owsiak daje to jakies pare procent sumy ktora rocznie idzie na nowy sprzet w skali kraju.
W moim miescie szpital dostaje gdzies 10% tego co jest zbierane w miescie,tak jest co roku.
Gdzie jest reszta? Jest w duzych miastach poniewaz tam przyjedzie telewizja itd,a Owsiak musi sie pokazywac przeciez.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
również mi jest miło
- jaki procent by nie dać zostanie rozkradziony, należy uszczelniać system
- Alot i AWS tragicznie rozegrały reformę ZUS (Prokom)
- skoro więcej wydatków jest w dużym mieście to i wiecej kasy tam trafia
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Jak nie wiadomo ? dane finansowe na temat zbiorki są w sieci wystarczy wygoglować. To że kradną,
przy tak wielkiej akcji moga sie zdazyc ludzie niegodni ktorzy będą oszukiwac - to nie wina Owsiaka
no oczywiście to się zawsze zdarza.
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
Przyznam się ,że ja nie mam zaufania do Owsiaka.Słuchałem naocznych świadków wydarzeń jakie miały miejsce w Żarach na przystanku Woodstock.To co zrobił wtedy Owsiak było ohydne.Osobiście nadzorował demolowanie straganów kupców, którzy byli dla niego konkurencją.
Co się tyczy finansów orkiestry,to jeśli połowa zebranych pieniędzy idzie na koszta organizacji imprezy i wynagrodzenia dla jej głównych organizatorów to suma ok.25 milionów jaką przeznacza się na zakup sprzętu jest w skali budrzetu państwa sumą bardzo małą.Taką sumę można wygospodarować jedną decyzją ministerstwa, aby zaopatrzyć szpitale w odpowiedni sprzęt.Władzy jest jednak bardzo na rękę działalnośc Pana Owsiaka ,gdyż wyręcza ich w sumie od tej powinności.Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć natomiast na nagrody dla członków rządu.Poza tym uważam,że te pieniądze powinny być przeznaczne na konkretne cele.Np. na operację chorych dzieci w kraju czy za granicą,operacje która bezpośrednio uratuje życie danego dziecka, która kosztuje sto tysięcy czy więcej ,a rodziców nie stać na taką sumę.Ile dzieci umiera z powodu tego,że zabrakło kilkadzięsiąt ,a nawet kilkanaście tysięcy złotych na operację czy leki ratujące życie.
Może ktoś powie,że i tak dla wszystkich by nie starczyło,ale moim zdaniem kupowanie sprzętu dla szpitali powinno należeć do państwa ,a nie do organizacji charytatywnych.
 
Do góry