Ratuj Amazonię, powiedz nie nowemu Prawu o Lasach

DTM

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Ratuj Amazonię, powiedz nie nowemu Prawu o Lasach
Laura Kenyon, Greenpeace International


Amazoński las deszczowy znajduje się na krawędzi katastrofy ekologicznej, a głosowanie w brazylijskim senacie może znacząco przyspieszyć ten proces. Właśnie przegłosowano zmianę prawa (Codigo Florestal), która umożliwi niszczenie brazylijskich lasów i znacząco przyczyni się do zagłady Amazonii.
Nie jest jeszcze za późno. Brazylijska prezydent Dilma Rousseff będzie miała szansę zawetować te zmiany – a ty możesz ją poprosić, żeby natychmiast objąć ochroną Amazonię.

Utrata amazońskich lasów deszczowych z powodu wylesienia byłaby niewyobrażalną stratą dla naszej planety i życia na niej. Przyjęcie nowego Prawa o Lasach w Brazylii zbliża nas o krok do tej straszliwej wizji.

Amazonia jest nie tylko miejscem, gdzie żyje jedna dziesiąta wszystkich gatunków na naszej planecie, ważnym dla lokalnych społeczności. Działa też jako system przechowywania węgla, co może pomóc nam ominąć najgorsze skutki zmian klimatu. Jeżeli wylesianie i degradacja Amazonii będzie postępować dalej w tym samym tempie, skutki mogą może ona zmienić się z rozwiązania w problem.

Emisje ze zniszczenia Amazonii przyczyniają się do cyklu sprzężenia zwrotnego, co nie tylko pogarsza zmiany klimatu, wpływając na proces globalnego ocieplenia, powodują też szkody dla pozostałych jeszcze lasów, regionie zwiększając zagrożenie pożarowe

Nowe Prawo o Lasach zbliżyłoby nas do tego błędnego koła. Niektórzy naukowcy omawiają już możliwość całkowitej utraty Amazonii: wyobraźcie sobie świat bez amazońskich lasów deszczowych.

Nie dopuścimy do tego. Będziemy tak długo domagać się prawdziwej ochrony lasów deszczowych, aż ją otrzymamy. Wiemy, że możliwa jest przyszłość bez zniszczeń, i potępimy każdą próbę jej poświęcania dla krótkoterminowego zysku garstki wybranych. Nowe Prawo o Lasach jest taką próbą.

W zeszłym roku lobby rolnicze mocno parło w Brazylii do osłabienia ochrony lasów, a wielu ludzi, którzy dążyli do zmian było samych karanych za nielegalne wylesienie. Wynikiem jest nowe Prawo o Lasach. Ogranicza obszar terenów objętych ochroną, nakłada abolicję na tych, którzy dokonywali nielegalnego wylesienia, oraz osłabia możliwość egzekwowania praw ochronnych.

Wciąż jest czas, żeby odwrócić sytuację. Właśnie teraz możesz wysłać email do prezydent Rousseff i dać jasno do zrozumienia, że ma obowiązek chronić amazoński las deszczowy i zawetować nowe Prawo o Lasach. Wszyscy z nas, łącznie z prezydent Rousseff, mamy interes w tym, by przetrwał ten niezwykły ekosystem.

Wyślij list: KLIK

Źródło: www.greenpeace.org
 

Mental

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2011
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Z tego co pan Wojtek(Cejrowski) mówi to lasy Amazmońskie wcale nie są płucami świata(bla bla bla) tak naprawdę to oceany nimi są,lasy mają zaledwie malutki wpływ na naszą atmosferę(etc.)
Nie mam nic przeciwko Amazonii tylko mówię tak dla informacji co by ludzie nie żyli w błędzie.
PS:Moja gitara jest z Agathisu (on rośnie w lasach Amazońskich chyba).
 

DTM

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Z tego co pan Wojtek(Cejrowski) mówi to lasy Amazmońskie wcale nie są płucami świata(bla bla bla) tak naprawdę to oceany nimi są,lasy mają zaledwie malutki wpływ na naszą atmosferę(etc.)
Nie mam nic przeciwko Amazonii tylko mówię tak dla informacji co by ludzie nie żyli w błędzie.
PS:Moja gitara jest z Agathisu (on rośnie w lasach Amazońskich chyba).
Oprócz tego że są płucami świata (bo nikt nie zaprzeczy że powierzchnia 6 mln km[sup]2[/sup] nie stanowi oczyszczalni z CO2), to niewiele osób wie że wycięte drzewo oddaje do atmosfer cały nagromadzony przez ten czas dwutlenek węgla. Oprócz tego że nastąpi ocieplenie klimatu, naturalny habitat może stracić: koło 2,5 miliona amazońskich gatunków owadów dziesiątki tysięcy gatunków roślin i około 2000 gatunków ptaków i ssaków.
 

DTM

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Zagrożenie chwilowo oddala się od Amazonii. Głosowanie nad nową ustawą o lasach przełożone na przyszły rok.

Brazylijski Senat kolejny raz odłożył głosowanie nad nową ustawą o lasach (Codigo Florestal). Dokument, którego przyjęcie może mieć dla Amazonii katastrofalne skutki, nie zostanie więc skierowany do dysponującej prawem weta prezydent Rousseff. Projekt nowego prawa, w założeniu mającego chronić lasy, tak odbiega od oryginału, że w obecnej postaci nie jest niczym innym, jak zaproszeniem do lasu buldożerów i pił łańcuchowych.

Głosowanie nad nową propozycją ustawy leśnej miało odbyć się w tym tygodniu, jednak niższa izba brazylijskiego Kongresu Narodowego zadecydowała o przesunięciu głosowania na marzec 2012.
Oznacza to więcej czasu dla agrobiznesu na wprowadzenie do ustawy zmian jeszcze bardziej szkodliwych w skutkach dla Puszczy Amazońskiej. Z drugiej strony dodatkowy czas to też szansa, aby Prezydent Rousseff usłyszała płynące z całego świata żądania ochrony Amazonii.
Tylko w zeszłym tygodniu 50 tys. z Was wysłało maile bezpośrednio do prezydent Rousseff, domagając się, by skorzystała z prawa weta i ochroniła Amazonię. To samo żądanie wyrażali ludzie na całym świecie i szerokie spektrum organizacji obywatelskich, łącznie z WWF, Avaaz.org oraz brazylijską koalicją Floresta Faz a Diferença.

Dyskusje nad zmianą brazylijskiej ustawy o lasach trwały łącznie ponad dekadę, wliczając w to 2-letni chaotyczny proces legislacyjny w Kongresie Narodowym. Przez cały czas naukowcy, ekolodzy, przywódcy religijni i liderzy ruchów społecznych działali, by przywrócić sens ustawie o lasach, postulując wprowadzenie poprawek, które stałyby się skutecznym środkiem ochrony lasów. Pomimo to Senat pod wpływem silnych nacisków ze strony lobby rolniczego zagłosował w zeszłym tygodniu za tą wersją nowej ustawy o lasach, która otwiera drogę do zniszczenia Amazonii na wielką skalę. Ostateczny rezultat grozi cofnięciem o szereg lat działań na rzecz zaprzestania wylesiania, a także amnestią dla tych, którzy w przeszłości dopuszczali się nielegalnej wycinki drzew.
W samej Brazylii ponad półtora miliona ludzi wezwało już Prezydent do działania przeciw nowej ustawie o lasach, ale walka o uratowanie Amazonii jeszcze się nie zakończyła. Prezydent Dilma Rousseff to wciąż jedyna osoba, która może zawetować ustawę.
Będziemy bronić Amazonii przed zagrożeniem i wciąż będziemy potrzebować Waszego wsparcia.

Źródło: www.greenpeace.org
 
Do góry