Konto na facebooku - internetowy dowód?

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Przyzwyczailiśmy się, że naszą tożsamością zarządza państwo: uwiarygodniamy się dowodem osobistym, prawem jazdy, kwitkiem RMUA. W internecie tę zależność może odtworzyć Facebook.

Gdyby przeciętnego Polaka zapytać o korzyści z Unii, to obstawiam, że jedną z odpowiedzi byłby fakt, że z Rzeszowa do Lizbony przejechać można bez paszportu i kontroli granicznych. Uwiarygodnia nas Unia i wymyślona przez nią strefa Schengen - kto znajdzie się w jej obrębie, może swobodnie podróżować po Europie.

Tę strefę w internecie może odtworzyć firma 27-letniego Marka Zuckerberga. Paszportem ma być konto na Facebooku.




Dialog w sklepie. - Ma pan konto na Facebooku?

- Nie mam.

- To przykro mi, ale szynki pan u nas nie kupi.

Brzmi absurdalnie? Oczywiście, ale dokładnie tak zagrało z klientami brytyjsko-szwedzkie Spotify. Spółka, której 2 mln użytkowników płacą za to, by muzyki z jej serwerów słuchać bez reklam, w zeszłym tygodniu ogłosiła ścisły związek z serwisem Zuckerberga. Nowi klienci, jeśli chcą skorzystać ze Spotify, muszą założyć konto na Facebooku. Nie ma konta - nie ma muzyki...
http://wyborcza.biz/...FB_Wyborcza_biz

Dziwne prawda? Czy nie wydaje Wam się, że to zmierza w nieodpowiednią stronę? Moim zdaniem to już powoli narusza prywatność.
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Tak narusza bardzo prywatność. No ale dzięki czemuś takiemu facebook się bogaci i profit z tego wpływa do danej firmy w tym przypadku Spotify, ponieważ nie wierzę iż za darmo coś takiego na swoich stronach wprowadziła by za darmo.
Co do nie odpowiedniej strony to ogólnie internet zmierza w tą stronę, szczególnie portale społecznościowę i brak jakichkolwiek akcji względem kształcenia ludzi przy podawaniu swoich danych.
Do tego trzeba dodać, że dla wielu Brytyjczyków FB jest czymś bez czego żyć nie potrafią, więc nie dziwie się takiemu zabiegowi. U nas pewnie by się nie sprawdził, ponieważ dalej wiele osób w tym ja nie korzysta z FB. No ale pożyjemy, zobaczymy jak na tym FeceBook wyjdzie i Spofity.
 

33mona33

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2011
Posty
11
Punkty reakcji
0
Dlatego też w niektórych rozwiniętych krajach facebook traci użytkowników... Nic nie trwa wiecznie. No może oprócz googla :D
 

wilk_szary

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
139
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Tarnów
Facebook i Spotify muszą pamiętać, że nie są monopolistami na rynku oraz konkurencja nie śpi, i jak przesadzą, to może odbić się to im czkawką.
Jeśli chodzi o Spotify, to dla ludzi, którzy mają konto na facebooku, to będzie bez różnicy. Myślę, że Ci bez konto na facebooku będą szukać innego serwisu, bo po swoim przykładzie mogę stwierdzić, że ludzie szukają serwisów z którymi jest jak najmniej kłopotów i raczej wolą sobie darować te z jakimiś niedorzecznymi żądaniami.
 

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Póki co google + nie zagraża jeszcze tak facebookowi. Ja powoli będę rezygnował z tego wszystkiego.
 

Rozum

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2011
Posty
26
Punkty reakcji
1
No i właśnie dlatego, że ludzie są leniwi G+ nie odnosi sukcesu. I to oczywiste jest, ze Fb narusza prywatność, zresztą bardzo wiele się o tym ostatnio mówi. Choć zastanawiam się czy kogokolwiek obchodzi to co zostawiamy na tym portalu.Być może Spotify chciał w ten sposób ułatwić logowanie do serwisu? Ale nie ma co, klasyczny sposób rejestracji też by się przydał, a możliwosć zalogowania się przez Fb mogłaby pozostać jako ułatwienie i zwiększenie wygody użytkowników portalu Zuckerberga.
 

ala11

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2012
Posty
21
Punkty reakcji
0
http://wyborcza.biz/...FB_Wyborcza_biz

Dziwne prawda? Czy nie wydaje Wam się, że to zmierza w nieodpowiednią stronę? Moim zdaniem to już powoli narusza prywatność.

Bardzo dziwne i bardzo złowieszcze. Tym bardziej, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to istny poligon doświadczalny z danymi teleadresowymi. Właściwie, infiltrując FB można nie tylko łatwo, ale i szybko wyciągnąć informacje o kimkolwiek - o ile ma konto na FB. Zresztą, wyobraźcie sobie sytuację, że zamieszczacie zdjęcie z 'wywczasu' w stroju kąpielowym, a ono na przykład w Tajlandii znajduje się na niewybrednych stronach +18. A miało być tak pięknie. I tak - wspólnotowo.
 
Do góry