Badanie EEG - informacje dotyczące badania.

denisa

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Badanie EEG prowadzi się przeważnie w czuwaniu przy oczach zamkniętych, badany leży na leżance, na polecenie laboranta otwiera i zamyka oczy, głęboko oddycha, świecą i mrugają mu przed oczami kolorowe światełka. Badanie jest niebolesne i może być dowolnie powtarzane, bo w badaniu zapisuje się aktywność mózgu. Do odbioru tej aktywności służą czujniki-elektrody, umocowane w specjalnym czepku na głowie badanego. Badany powinien być po jedzeniu i po dobrym nocnym snu (bez używek i alkoholu), jeśli przyjmuje leki, nie przerywa kuracji.
Wyjątkowo u osób dorosłych badanie w celach diagnostycznych, wykonuje się we śnie spontanicznym - nie stosuje się leków nasennych, ale badany powinien nie spać w nocy przed badaniem.
U dzieci badanie z reguły wykonuje się we śnie (szczególnie u maluchów), rodzice powinni również z dzieckiem w nocy lub części nocy czuwać i po założeniu czepka dziecko nakarmić, aby mogło spokojnie zasnąć. W niektórych pracowniach EEG umożliwia się matce/ojcu przytulenie się do dziecka, wtedy dziecko szybciej zasypia, czując ciepło rodzica.
Są pracownie EEG, które są sprofilowane na dzieci lub dorosłe osoby, tzw.trudne do badania, z opóźnieniem umysłowym, autyzmem, dzieci z nasilonym lękiem.
W nielicznych pracowniach stosuje się rozszerzenie badania o tzw.mapę mózgu, która daje znacznie więcej informacji o pracy mózgu.
 

kajman

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2014
Posty
26
Punkty reakcji
2
Miasto
Wrocław
Ja jestem świeżo po tym badaniu (potrzebne mi było do wyrobienia karty sportowca) i powiem szczerze, że spodziewałem się że potrwa ono dłużej, tymczasem już po około 10 minutach było po wszystkim. A na wyniki to najlepiej wziąć sobie teczkę - ja nie wziąłem i to był błąd, bo pracownik oddał mi nie jeden świstek a cały plik kartek o grubości sporego zeszytu :)
 
Do góry